Pawilon Polonji Zagranicą, ob. Centrum Innowacyjnych Technik Kształcenia oraz Zakład Bioniki i Bioimpedancji UM w Poznaniu

Zabytek wpisany jest do rejestru zabytków

Informacje ogólne

Lokalizacja

Poznań, powiat Poznań, gmina Poznań

ul. Parkowa 2

Numer w rejestrze

A-319 z 12.10.1990

Kategorie

  • użyteczności publicznej

Opis

Obiekt zaprojektował Roger Sławski, a zbudowano go w 1929 i otwarto przed Wystawą. Pierwotnie przeznaczony był na Muzeum Emigracji.

Obiekt jest parafrazą warszawskiego Pałacu na Wodzie w Łazienkach Królewskich. Ma formę klasycyzującego dworku, a do Pałacu Łazienkowskiego upodabniała go jeszcze bardziej nie w pełni zrealizowana wersja projektowa, bogata w dekorację rzeźbiarską. Charakterystyczny jest dominujący nad attyką belweder. Strefę wejściową podkreślał okazały toskański portyk kolumnowy. Wnętrze rozdzielone było pomiędzy trzy sale. Centralna - oświetlana przeszklonymi częściami belwederu, stanowiła oprawę dla pomnika prezydenta USA - Herberta Hoovera (autorem był rzeźbiarz z Warszawy - Antoni Janik).

Obecnie obiekt jest częściowo przebudowany, a jego otoczenie całkowicie pozbawiło go walorów urbanistycznych, gdyż zielone pierwotnie otoczenie zostało zabudowane, powstały parkingi i stelaże dla reklam wielkoformatowych.