Omiń nawigację
ukryj

O co chodzi?

Wyszukaj informacje i uzupełnij wybrane pola.

Skorzystaj z własnej wiedzy, poszukaj w książkach lub w internecie.

Sprawdź, czy informacje już uzupełnione są poprawne.

Pamiętaj o podaniu źródeł.

To jest profil zespołu zabytków. W jego skład wchodzi więcej zabytków.

Zespół pałacowy

sprawdzony
help
zamknij

Oznaczenie stanu

  • Sprawdzony
    Dane częściowo zweryfikowane; wymagają dopracowania.
Zabytek wpisany do rejestru zabytków
uzupełnij Lokalizacja:

Gościeszyn, gmina Wolsztyn, powiat wolsztyński, województwo wielkopolskie

zobacz

Data powstania: poł. XIX
Numer w rejestrze:

2661/331/A z 21.10.1968

wersja oryginalna Adoptuj zabytek Mini-przewodnik

Opis

uzupełnij

Kurnatowscy stali się właścicielami Gościeszyna w 1902 roku, ale na stałe przeprowadzili się do tej miejscowości dopiero w 1913 roku, przed ślubem najstarszej córki Emilii z Karolem Koczorowskim. Od 1906 roku trwała przebudowa pałacu, jego wnętrza ozdobiono secesyjnymi dekoracjami, a meble zakupiono w fabryce Józefa Sroczyńskiego w Poznaniu. Po przebudowie pałac w Gościeszynie był jednym z najnowocześniejszych w Wielkopolsce. Miał centralne ogrzewanie, elektryczność, łazienki z bidetami, telefon[1]. Dziś niewiele pozostało już śladów jego dawnej świetności. Z mebli zachowały się tylko szafy w holu oraz bibliotece. Nie zachował się również księgozbiór, z którego słynęła pałacowa biblioteka. Piękny taras, na którym niegdyś uwieczniano na fotografiach uczestników różnych uroczystości, dziś jest w zupełnej ruinie. Zmieniło się również jego otoczenie. Nie ma już dawnych alejek w parku, klombów z kwiatami, placu zabaw ani kolejki polnej. Zniknęły także lwy zdobiące niegdyś bramę wjazdową na dziedziniec pałacu.[1] Informacje uzyskane od Pana Daniela Kamińskiego.Ciekawostki, legendy, anegdoty

Inne ciekawostki, anegdoty

1. W wyniku rozbudowy części rezydencjonalnej (wytyczenie dziedzińca, budowa oficyn) przesunięto drogę - wcześniej przebiegała pod samym pałacem.

2. Z pałacu do kościoła miało prowadzić tajemne przejście.

3. Księgozbiór, grafiki i obrazy zostały zagrabione przez Niemców w czasie wojny (zbiory przekazano do Kaiser Friedrich Museum – Muzeum im. Cesarza Fryderyka w Poznaniu).

4. Znaczna część mebli stanowiących wyposażenie pałacu została zniszczona przez żołnierzy radzieckich, którzy w sali balowej rozpalili ognisko.Źródła:

1. S.Leitgeber, Maria z Mielżyńskich Kurnatowska, Kronika Wielkopolski, nr 2, 1999, s. 24

2. Informacje podane przez Pana Kowalczyka, dyrektora nieistniejącego już Domu Dziecka w Gościeszynie.

Cenny księgozbiór

Jednym z właścicieli Gościeszyna w XIX wieku był Adolf Koczorowski, który zgromadził cenny księgozbiór. Od jego imienia pochodzi nazwa wsi Adolfowo.

Źródło:

Reces uwłaszczeniowy

Kiepura w Gościeszynie

W 1936 roku w gościeszyńskich dobrach gościł Jan Kiepura – słynny śpiewak operowy.
Z jego pobytem w pałacu wiąże się pewna anegdota. Urażony prośbą hrabiego o zaśpiewanie podczas uroczystego obiadu miał wstać od stołu i natychmiast wyjechać.

Według innej relacji Kiepura śpiewał z pałacowego balkonu. Przyjechał do Gościeszyna czarną limuzyną. Miał to być pierwszy samochód, który pojawił się w tej miejscowości.

Źródła:

1. Relacja leśniczego hrabiego. 

2. Wspomnienia Zofii Lorenz z d. Nowackiej – córki ogrodnika.Kurnatowscy w powstaniu wielkopolskim

Maria Kurnatowska uzbroiła 2 oddziały gościeszyńskie walczące w powstaniu wielkopolskim. Jeden z nich dołączył do wojsk Siudy wyzwalających Wolsztyn od strony Rostarzewa, drugi wraz z kompanią wielichowską uczestniczył w ataku na Wolsztyn od strony Adamowa. Kurnatowscy wspierali powstanie finansowo i organizacyjnie. Powstańców przyjmowano na uroczystym obiedzie. Synowie: Andrzej i Adam walczyli w powstaniu, córki: Maria i Eleonora pomagały jako sanitariuszki w szpitalu powstańczym, Józef i Konstancja jako łącznicy przewozili rozkazy.

Źródła:

1. S.Leitgeber, Maria z Mielżyńskich Kurnatowska, Kronika Wielkopolski, nr 2, 1999, s. 24;

2. Materiały do historii Powstania Wielkopolskiego 1918/1918, oprac. Tadeusz Jabłoński, Poznań 1938.


Aplikacje dla turysty dla zabytku

Stwórz aplikacje „Dodaj alert” dla tego zabytku:

Stwórz aplikacje dla turysty

Podgląd wygenerowanej aplikacji

Ładuję podgląd widgetu…
Wystąpił błąd podczas ładowania poglądu.

Wygenerowany kod do wstawienia na stronę

To jest gotowy kod do wstawienia na stronę, wygenerowany dla wybranego przez Ciebie zabytku. Wystarczy go skopiować i umieścić w odpowiednim miejscu na Twojej stronie.

Tagi, kategorie

Alerty

Wiesz, że obiekt wymaga opieki?
Zaalarmuj!

zgłoś, że zabytek nie istnieje

Ważne daty

  • 1904 r. - 1911 r. - to daty przebudowy pałacu podawane w karcie zabytku opracowanej przez WKZ, Delegatura Leszno. Prawdopodobna jest też inna data 1906–1910. Dwie oficyny neoklasyczne przeznaczone na stajnię i ujeżdżalnię powstały w 1913 roku.
  • 24 czerwca 1913 roku - W Gościeszynie odbył się ślub najstarszej córki Kurnatowskich Emilii z Karolem Koczorowskim.
  • 1958 r. – 1960 r. - Adaptacja pałacu na potrzeby Domu Dziecka, m.in. wykonanie nowych ścian działowych.

Dokumenty
urzędowe

Dysponujesz dokumentacją, którą możesz legalnie udostępnić innym?
Załącz pliki tutaj.

Twórcy profilu

  • Sylwia
  • Katarzyna Dańko
  • marta_tomiak

Otwarte Zabytki to projekt prowadzony przez Centrum Cyfrowe Projekt: Polska.

Centrum Cyfrowe Projekt: Polska, ul. Andersa 29, 00-159 Warszawa

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Muzeum Historii Polski w ramach konkursu Patriotyzm Jutra, ze środków finansowych otrzymanych od Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami” za granicą, ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz ze środków CEE Trust.

Patron
Narodowy Instytut Dziedzictwa Dojrz@łość w sieci
Patroni medialni
Histmag Szkoła z klasą 2.0 Amerykański Portal Polaków
Partner merytoryczny
Towarzystwo Inicjatyw Twórczych Fundacja Rowzoju Społeczeństwa Informacyjnego PTTK Ośrodek Karta Projekt Polska Fundacja Orange MyViMu.com - Moje Wirtualne Muzeum Centrum Edukacji Obywatelskiej HISTORIA.org.pl Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Zamki Gotyckie
Grantodawcy
Muzeum Historii Polski Patriotyzm Jutra Ministerstwo Spraw Zagranicznych CEE TRUST - Trust for Civil Society in Central and Eastern Europe Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego