Omiń nawigację
ukryj

O co chodzi?

Wyszukaj informacje i uzupełnij wybrane pola.

Skorzystaj z własnej wiedzy, poszukaj w książkach lub w internecie.

Sprawdź, czy informacje już uzupełnione są poprawne.

Pamiętaj o podaniu źródeł.

Osiedle wojskowe, Klub 1 dywizjonu lotniczego, przedszkole

sprawdzony
help
zamknij

Oznaczenie stanu

  • Sprawdzony
    Dane częściowo zweryfikowane; wymagają dopracowania.
Zabytek dodany społecznościowo
uzupełnij Lokalizacja:

Leźnica Wielka, gmina Parzęczew, powiat zgierski, województwo łódzkie

1

zobacz

Data powstania:
Mini-przewodnik

Opis

uzupełnij
Leźnica Wielka z lotu ptaka

Przykład typowo komunistycznego podejścia do zapewnienia ochrony tajemnicy wojskowej. Osiedle powstało ok. 2 km na południe od pobliskiej jednostki wojskowej, za lasem oddzielającym je od drogi wojewódzkiej. Od strony zachodniej dodatkowo zasadzono ok 350-metrowy pas lasu, w tym samym celu - aby utrudnić zbyt wścibskim oczom oglądanie jak żyją żołnierze i ich rodziny. Centralnym punktem (obiektem) osiedla jest budynek Klubu 1 dywizjonu lotniczego, który po oddaniu do użytku spełniał rolę lokalnego ośrodka kultury. Budynek jest obecnie w opłakanym stanie, jednak w środku znajduje się szerego pomieszczeń, w których do dnia dzisiejszego kwitnie życie kulturalne i artystyczne. Wewnątrz budynku znajduje się sala kinowa na ok. 300 osób ze sprawnym projektorem z lat 80-tych XX wieku, pracownie: plastyczna, malarska, rzeźbiarska, modelarska, muzyczna, biblioteka a także drink bar. Znaczną część najniższej kondygnacji (piwnice) zajmuje nieczynny schron przecilotniczy. W otoczeniu klubu znajdują się typowe dla lat 50-tych i 80-tych bloki mieszkalne, oraz mały osiedlowy park, spełniający jednocześnie funkcję ogródka jordanowskiego. Za parkiem położony jest budynek przedszkola. Do dziś uczęszczają do niego dzieci żołnierzy, pracowników wojska i mieszkańców osiedla. Idąc na północ, natkniemy się na kompleks garaży i boisko piłkarskie miejscowego klubu Kobra Leźnica Wielka. Na południe od boiska, za drogą znajduje się restauracja Korona Palace. Restauracja ta powstała na bazie kasyna wojskowego, w którym personel latający spożywał posiłki regenerujące, a i pozostali żołnierze i mieszkańcy osiedla mogli sobie wykupić posiłki. Kontynuując marsz na północ, wejdzie się na teren nieczynnej kotłowni. Jego powierzchnia daje wyobrażenie o wielkości obiektu i jaki miał on wpływ na czystość powietrza. Idąc od klubu na zachód, mijamy kilka bloków i wchodzimy do lasu. W lesie przy drodze asfaltowej ulokowano korty tenisowe, a idąc wzdłuż drogi na północ można spotkać jeszcze boisko do koszykówki / siatkówki / piłki ręcznej. Liczne w lesie ścieżki zbiegają się na polanie, gdzie kiedys znajdowała się stanica harcerska (dziś pozostało tam tylko miejsce po ognisku). Z polany idąc kilkoma dróżkami przez las na północ, dojdzie się do kolejnej polany przylegającej od wschodu do zalewu. Zalew został zbudowany siłami żołnierzy, w ramach szkolenia jednej z ówczesnych jednostek saperskich. Na polanie zlokalizowano plażę dla dzieci, kilka miejsc na ogniska i grilla, boisko do siatkówki plażowej oraz kilka pływających pomostów. Do północnej części polany przylegają domki klubu wędkarskiego, gdzie można wypożyczyć łódkę. Na środku zalewu znajduje się wyspa, która jest ścisłym rezerwatem przyrody. Obecnie osiedle to straciło status strefy zamkniętej i jest znakomitym miejscem, a także bazą wypadową do wycieczek rowerowych po Ziemi Łęczyckiej.

Ciekawostki, legendy, anegdoty

Podziel się z innymi legendą, anegdotą,
ciekawą historią związaną z zabytkiem.

Aplikacje dla turysty dla zabytku

Stwórz aplikacje „Dodaj alert” dla tego zabytku:

Stwórz aplikacje dla turysty

Podgląd wygenerowanej aplikacji

Ładuję podgląd widgetu…
Wystąpił błąd podczas ładowania poglądu.

Wygenerowany kod do wstawienia na stronę

To jest gotowy kod do wstawienia na stronę, wygenerowany dla wybranego przez Ciebie zabytku. Wystarczy go skopiować i umieścić w odpowiednim miejscu na Twojej stronie.

Tagi, kategorie

Alerty

Wiesz, że obiekt wymaga opieki?
Zaalarmuj!

zgłoś, że zabytek nie istnieje

Ważne daty

Wpisz najważniejsze daty z historii obiektu wraz z krótkim opisem.

Dokumenty
urzędowe

Dysponujesz dokumentacją, którą możesz legalnie udostępnić innym?
Załącz pliki tutaj.

Twórcy profilu

Otwarte Zabytki to projekt prowadzony przez Centrum Cyfrowe Projekt: Polska.

Centrum Cyfrowe Projekt: Polska, ul. Andersa 29, 00-159 Warszawa

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Muzeum Historii Polski w ramach konkursu Patriotyzm Jutra, ze środków finansowych otrzymanych od Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami” za granicą, ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz ze środków CEE Trust.

Patron
Narodowy Instytut Dziedzictwa Dojrz@łość w sieci
Patroni medialni
Histmag Szkoła z klasą 2.0 Amerykański Portal Polaków
Partner merytoryczny
Towarzystwo Inicjatyw Twórczych Fundacja Rowzoju Społeczeństwa Informacyjnego PTTK Ośrodek Karta Projekt Polska Fundacja Orange MyViMu.com - Moje Wirtualne Muzeum Centrum Edukacji Obywatelskiej HISTORIA.org.pl Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Zamki Gotyckie
Grantodawcy
Muzeum Historii Polski Patriotyzm Jutra Ministerstwo Spraw Zagranicznych CEE TRUST - Trust for Civil Society in Central and Eastern Europe Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego