Omiń nawigację
ukryj

O co chodzi?

Wyszukaj informacje i uzupełnij wybrane pola.

Skorzystaj z własnej wiedzy, poszukaj w książkach lub w internecie.

Sprawdź, czy informacje już uzupełnione są poprawne.

Pamiętaj o podaniu źródeł.

Kościół par. pw. św. Małgorzaty

sprawdzony
help
zamknij

Oznaczenie stanu

  • Sprawdzony
    Dane częściowo zweryfikowane; wymagają dopracowania.
Zabytek wpisany do rejestru zabytków
uzupełnij Lokalizacja:

Ciechocin, gmina Ciechocin, powiat golubsko-dobrzyński, województwo kujawsko-pomorskie

zobacz

Data powstania: XII - XIII w.
Numer w rejestrze:

349 z 04.07.1980

wersja oryginalna Adoptuj zabytek Mini-przewodnik

Opis

uzupełnij

Parafia w Ciechocinie została założona przez biskupów płockich w XII lub w XIII w., a już w 1250 r. była własnością biskupów włocławskich. Pierwszy kościół tej parafii był najprawdopodobniej drewniany, ale murowany budynek świątyni p.w. św. Małgorzaty z Antiochii powstał najpóźniej w XVI w. W 1597 r. w protokole wizytacyjnym biskupa płockiego Wojciecha Baranowskiego pojawia się informacja o murowanym gmachu kościoła. Z dokumentu można odczytać dosyć dokładny opis: sufit z drewna, posadzka z cegieł, jeden ołtarz wielki i dwa małe, boczne. Na wyposażenie świątyni składały się: trzy kielichy srebrne, monstrancja, srebrny krzyż, pacyfikał z relikwiami, szaty kościelne i ornaty oraz księgi liturgiczne. Dach był pokryty dachówką, a w dzwonnicy znajdowały się dwa dzwony.Kościół przez lata swojego istnienia był wielokrotnie przebudowywany. W XVII w. kościół miał płaski dach, dzwonnica była w części murowana, a w części drewniana. W 1709 r. świątynia padła ofiarą pożaru, po którym pozostały same mury. Do 1725 r. kościół został odbudowany, znajdowały się w nim obrazy św. Mikołaja, św. Walentego i Matki Boskiej Częstochowskiej, w 1757 r. dobudowano nową zakrystię i skarbiec dla przechowywania naczyń i szat liturgicznych. W 1765 r. odnowiono dach, a nad ołtarzem umieszczono wieżyczkę z sygnaturką. Postawiono też nową wieżę, a w niej dzwony i zegar. Najważniejszy remont odbył się w 1891 r., kiedy to przebudowano całkowicie kościół, nadając mu obecny, neogotycki charakter. Podwyższono wtedy wieżę i przerobiono wnętrze świątyni, dzieląc je kolumnami na trzy części. Nawa główna otrzymała sklepienie kolebkowe, boczne - strop płaski. Dach na wieży ustalono na ostrosłupowy, na korpusie - siodłowy. Kościół był przebudowywany jeszcze po I i II wojnie światowej. 

Źródła:

K. Górski, Z dziejów parafii Ciechocin, Ciechocin 2012

Gmina Ciechocin - historia, dziedzictwo kulturowe, przyroda, oprac. A. Sulecka, Ciechocin 2011

A. Wróbel, O nazwach miejscowych gminy Ciechocin [w:] Z Dziejów Ziemi Dobrzyńskiej. Materiały XVII Konferencji Historycznej "Z dziejów ziemi dobrzyńskiej" w Ciechocinie w dniu 17 października 2012, pod red. R. Bartoszewskiego, Dobrzyń n. Wisłą 2013


Obiekt sprawdzono w ramach realizacji programu „Czas odkrywców”, prowadzonego przez Ruch Programowo-Metodyczny ZHP „Liga Odkrywców”

Ciekawostki, legendy, anegdoty

O pochodzeniu nazwy

Nazwa miejscowości pojawia się już w XIII w. w formach: "Chechocim", "Ciechocino", "Czechoczino", "Cziechoczino". Jest to nazwa dzierżawcza utworzona od nazwy osobowej "Ciechota", czyli skróconego imienia "Ciechosław".


A. Wróbel, O nazwach miejscowych gminy Ciechocin [w:] Z dziejów Ziemi Dobrzyńskiej, Materiały XVII Konferencji Historycznej "Z dziejów ziemi dobrzyńskiej" w Ciechocinie w dniu 17 października 2012 r., pod red. R. Bartoszewskiego, Dobrzyń n. Wisłą 2013

Cmentarz przykościelny

Tuż obok kościoła znajduje się stary cmentarz katolicki, otoczony kręgiem starych drzew. Założony ok. XIV w. jest obecnie nieczynny.


Gmina Ciechocin - historia, dziedzictwo kulturowe, przyroda, pod. red. A. Suleckiej, Ciechocin 2011

Aplikacje dla turysty dla zabytku

Stwórz aplikacje „Dodaj alert” dla tego zabytku:

Stwórz aplikacje dla turysty

Podgląd wygenerowanej aplikacji

Ładuję podgląd widgetu…
Wystąpił błąd podczas ładowania poglądu.

Wygenerowany kod do wstawienia na stronę

To jest gotowy kod do wstawienia na stronę, wygenerowany dla wybranego przez Ciebie zabytku. Wystarczy go skopiować i umieścić w odpowiednim miejscu na Twojej stronie.

Tagi, kategorie

Kategorie: sakralny, katolicki

Alerty

Wiesz, że obiekt wymaga opieki?
Zaalarmuj!

zgłoś, że zabytek nie istnieje

Ważne daty

  • 1709 r. - wielki pożar, który zniszczył kościół
  • 1757 r. - dobudowanie zakrystii i skarbca
  • 1765 r. - gruntowny remont pod kierownictwem proboszcza Franciszka Machajewskiego
  • 1865 r. - kolejny remont, dobudowanie chóru organowego
  • 1891 r. - przebudowa kościoła w stylu neogotyckim

Dokumenty
urzędowe

Dysponujesz dokumentacją, którą możesz legalnie udostępnić innym?
Załącz pliki tutaj.

Twórcy profilu

  • Bogusław Bogucki
  • Adfa

Otwarte Zabytki to projekt prowadzony przez Centrum Cyfrowe Projekt: Polska.

Centrum Cyfrowe Projekt: Polska, ul. Andersa 29, 00-159 Warszawa

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Muzeum Historii Polski w ramach konkursu Patriotyzm Jutra, ze środków finansowych otrzymanych od Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami” za granicą, ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz ze środków CEE Trust.

Patron
Narodowy Instytut Dziedzictwa Dojrz@łość w sieci
Patroni medialni
Histmag Szkoła z klasą 2.0 Amerykański Portal Polaków
Partner merytoryczny
Towarzystwo Inicjatyw Twórczych Fundacja Rowzoju Społeczeństwa Informacyjnego PTTK Ośrodek Karta Projekt Polska Fundacja Orange MyViMu.com - Moje Wirtualne Muzeum Centrum Edukacji Obywatelskiej HISTORIA.org.pl Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Zamki Gotyckie
Grantodawcy
Muzeum Historii Polski Patriotyzm Jutra Ministerstwo Spraw Zagranicznych CEE TRUST - Trust for Civil Society in Central and Eastern Europe Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego