Omiń nawigację
ukryj

O co chodzi?

Wyszukaj informacje i uzupełnij wybrane pola.

Skorzystaj z własnej wiedzy, poszukaj w książkach lub w internecie.

Sprawdź, czy informacje już uzupełnione są poprawne.

Pamiętaj o podaniu źródeł.

Bazylika Mniejsza pw. świętych Erazma i Pankracego

sprawdzony
help
zamknij

Oznaczenie stanu

  • Sprawdzony
    Dane częściowo zweryfikowane; wymagają dopracowania.
Zabytek wpisany do rejestru zabytków
uzupełnij Lokalizacja:

Jelenia Góra, gmina Jelenia Góra, powiat Jelenia Góra, województwo dolnośląskie

Plac Kościelny 1-2

zobacz

Data powstania: II poł. XV wieku
Numer w rejestrze:

83 z 29.03.1949

wersja oryginalna Adoptuj zabytek Mini-przewodnik

Opis

uzupełnij

Pierwsza wzmianka o drewnianym kościele jest datowana na 1288 rok. Budowla spłonęła w 1303 r. Dopiero w 1380 r. rozpoczęto w tym miejscu wznoszenie nowego kościoła. W 1549 r. kolejny pożar zniszczył dach i wieżę, którą podwyższono w trakcie odbudowy obiektu. W 1662 r. jezuici sprowadzeni do Jeleniej Góry przeprowadzili kolejne duże prace remontowe. 

Obecnie świątynia reprezentuje typ śląskiej bazyliki gotyckiej. Do krótkiego korpusu przylega wydłużone prezbiterium zamknięte trójbocznie, natomiast od zachodu została dostawiona wieża (56,5 m wysokości). Przy nawie południowej w XVI w. wybudowana została renesansowa kaplica nakryta kopułą z latarnią. W mury kościoła wbudowano dwie kaplice grobowe (z XVII i XVIII wieku), a także umieszczono na nich ponad 20 epitafiów i płyt nagrobnych z XVI - XVIII wieku. Główne wejście do świątyni znajduje się po stronie zachodniej, w przyziemiu wieży. Dwuramienny łuk otworu wejściowego wspiera się na płaskorzeźbach Samsona i lwa (alegorie zwycięstwa nad złem), a w polu ponad nim – w tympanonie – umieszczono scenę Ukrzyżowania.

Wnętrze zachowało gotycką formę, ale wyposażenie pochodzi z czasów renesansu i baroku. Ołtarz główny wykonano w latach 1713–1718. Bogata dekoracja rzeźbiarska jest dziełem Thomasa Weisfeldta z Norwegii. U dołu znajdują się m.in. figury świętych: Erazma, Jana Chrzciciela, Piotra, Pawła, Wojciecha i Pankracego. Obraz główny ze sceną Przemienienia na Górze Tabor namalował Johann Kretschmer. Jednym ze starszych elementów jest renesansowa ambona datowana na 1591 r., wsparta na kolumnie z herbami miasta i cesarza Rudolfa II. W nawie południowej znajdują się barokowe ołtarze boczne św. Barbary i św. Ignacego, w nawie północnej zaś ołtarz z 1753 r. z obrazem Śmierci św. Józefa oraz ołtarz z 1725 r. z obrazem Maryi z Dzieciątkiem. Barokowy prospekt organowy wybudował w 1706 r. Adam Horatio Casparini. Zdobią go figury orkiestry anielskiej i króla Dawida z lirą.


Źródła:

http://www.zabytkidiecezjilegnickiej.pl/index.php/pl/trasa-poludniowa-1/kosciol-pw-sw-sw-erazma-i-pankracego-w-jeleniej-gorze

http://turystyka.jeleniagora.pl/content/bazylika-mniejsza-pw-%C5%9Bwi%C4%99tych-erazma-i-pankracego


Ciekawostki, legendy, anegdoty

Ciekawostki

Na terenie przyległym do kościoła stoją dwie osiemnastowieczne figury - w pobliżu głównego wejścia kolumna Maryjna, a po północnej stronie rzeźba Św. Jana Nepomucena.


W roku 2011 jeleniogórski kościół farny podniesiony został dekretem Stolicy Apostolskiej do rangi Bazyliki Mniejszej.


Kościół przez pewien czas był użytkowany wspólnie przez jezuitów i parafię protestancką.

Aplikacje dla turysty dla zabytku

Stwórz aplikacje „Dodaj alert” dla tego zabytku:

Stwórz aplikacje dla turysty

Podgląd wygenerowanej aplikacji

Ładuję podgląd widgetu…
Wystąpił błąd podczas ładowania poglądu.

Wygenerowany kod do wstawienia na stronę

To jest gotowy kod do wstawienia na stronę, wygenerowany dla wybranego przez Ciebie zabytku. Wystarczy go skopiować i umieścić w odpowiednim miejscu na Twojej stronie.

Tagi, kategorie

Alerty

Wiesz, że obiekt wymaga opieki?
Zaalarmuj!

zgłoś, że zabytek nie istnieje

Ważne daty

  • 1288 r. - Pierwsza wzmianka o drewnianym kościele.
  • 1304 r. - Budowa murowanej bazyliki.
  • 1552 r. - Odbudowa i podwyższenie wieży po pożarze oraz przesklepienie nawy głównej.

Dokumenty
urzędowe

Dysponujesz dokumentacją, którą możesz legalnie udostępnić innym?
Załącz pliki tutaj.

Twórcy profilu

  • m.przybylek93

Otwarte Zabytki to projekt prowadzony przez Centrum Cyfrowe Projekt: Polska.

Centrum Cyfrowe Projekt: Polska, ul. Andersa 29, 00-159 Warszawa

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Muzeum Historii Polski w ramach konkursu Patriotyzm Jutra, ze środków finansowych otrzymanych od Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami” za granicą, ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz ze środków CEE Trust.

Patron
Narodowy Instytut Dziedzictwa Dojrz@łość w sieci
Patroni medialni
Histmag Szkoła z klasą 2.0 Amerykański Portal Polaków
Partner merytoryczny
Towarzystwo Inicjatyw Twórczych Fundacja Rowzoju Społeczeństwa Informacyjnego PTTK Ośrodek Karta Projekt Polska Fundacja Orange MyViMu.com - Moje Wirtualne Muzeum Centrum Edukacji Obywatelskiej HISTORIA.org.pl Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Zamki Gotyckie
Grantodawcy
Muzeum Historii Polski Patriotyzm Jutra Ministerstwo Spraw Zagranicznych CEE TRUST - Trust for Civil Society in Central and Eastern Europe Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego