Dom Bractwa Strzeleckiego, ob. Młodzieżowy Dom Kultury

Zabytek wpisany jest do rejestru zabytków

Informacje ogólne

Dom Bractwa Strzeleckiego w Toruniu, ob. MDK

Lokalizacja

Stare Miasto, powiat Toruń, gmina Toruń

ul. Przedzamcze 13/15

Numer w rejestrze

A/679 z 25.09.1996

Kategorie

  • użyteczności publicznej
  • sportowy/kulturalny/edukacyjny

Opis

Budynek powstał w latach 1892-1893 dla niemieckiego Bractwa Strzeleckiego (Schützenbrüderschaft), kontynuującego tradycję toruńskiego Bractwa Kurkowego, którego korzenie sięgają średniowiecza. Został posadowiony w fosie oddzielającej Stare i Nowe Miasto, między zewnętrznym murem parchamu (międzymurza) murów Starego Miasta, a murem przebiegającym wzdłuż dzisiejszej ul. Przedzamcze. Miejsce to od średniowiecza jest związane z Bractwem Kurkowym, jako że mieściła się tu miejska strzelnica. Jej wygląd w XVIII w. został uwieczniony na rysunku Jerzego Fryderyka Steinera.

Pod koniec XIX w. powstał okazały neogotycki budynek z cegły z sześcioosiową fasadą od strony ul. Przedzamcze, dekorowaną glazurowanymi cegłami. Jej skrajne osie są zwieńczone schodkowymi szczytami neogotyckimi. Od strony południowej znajduje się cofnięta od ulicy część, mieszcząca na piętrze dużą reprezentacyjną salę o bogatej dekoracji sztukatorskiej.

Obecnie budynek zajmowany jest przez Młodzieżowy Dom Kultury.

Źródła:

  • Toruń i miasta Ziemi Chełmińskiej na rysunkach Jerzego Fryderyka Steinera z pierwszej połowy XVIII w., red. M. Biskup, s. 114, 218,
  • informacje własne.