Omiń nawigację
ukryj

O co chodzi?

Wyszukaj informacje i uzupełnij wybrane pola.

Skorzystaj z własnej wiedzy, poszukaj w książkach lub w internecie.

Sprawdź, czy informacje już uzupełnione są poprawne.

Pamiętaj o podaniu źródeł.

To jest profil zespołu zabytków. W jego skład wchodzi więcej zabytków.

Ratusz Miejski

sprawdzony
help
zamknij

Oznaczenie stanu

  • Sprawdzony
    Dane częściowo zweryfikowane; wymagają dopracowania.
Zabytek wpisany do rejestru zabytków
uzupełnij Lokalizacja:

Jelenia Góra, gmina Jelenia Góra, powiat Jelenia Góra, województwo dolnośląskie

plac Ratuszowy 2

zobacz

Data powstania: XVIII
Numer w rejestrze:

624/J z 03.04.1980 i z 31.12.1997

wersja oryginalna Adoptuj zabytek Mini-przewodnik

Opis

uzupełnij

Pierwszy ratusz w Jeleniej Górze został wzniesiony na początku XIV wieku. Po kilku pożarach i zawaleniu się wieży, budowlę rozebrano w 1739 roku. Na jej miejscu w latach 1744-1749 wniesiono nowy budynek według projektu Chrystiana Gotlieba Hedemanna. W 1750 roku uruchomiono na wieży zegar, a w piwnicach urządzono gospodę. Ratusz został przebudowany w roku 1924, a w latach 1957-1959 przeprowadzono remont.

Ratusz jest barokowo-klasycystyczną budowlą wzniesioną na planie prostokąta, ma trzy kondygnacje, dwie dłuższe fasady – północną oraz południową - i jest nakryty dachem mansardowym z niewielkimi lukarnami. Ta dwufasadowość to rzadkość architektoniczna wśród budowli ratuszowych, które zazwyczaj posiadają jedną, główną fasadę. Ze środka wyrasta czworoboczna wieża, przechodząca wtambur, podtrzymującyhełmz tarczami zegarowymi ilatarnią. Nad południowym wejściem jest łacińska inskrypcja głosząca, że „Miasto założył Bolesław Krzywousty w 1108 roku”. Natomiast po stronie północnej fasady, na banderoli, napis: „Odbudowany po siedmiu latach od zawalenia się wieży, ponownie ratusz ku ozdobie i pożytkowi przywrócony został”.

Dzisiejszy wygląd wnętrz ratuszowych pochodzi z ostatniej przebudowy, z roku 1924. Balustrady schodów na drugie piętro wyposażone są w rzeźbione w drewnie płyty, z motywami legend o karkonoskim Duchu Gór. Są to prace wykonane w latach 30-tych XX wieku w cieplickiej Szkole Snycerskiej po kierunkiem Ernsta Rülkego. Mieszcząca się na drugim piętrze sala posiedzeń Rady Miejskiej wyposażona jest w 26 rzeźbionych w drewnie płyt, przedstawiających historię miasta od najdawniejszych czasów po współczesne. Na korytarzu drugiego piętra znajduje się gipsowa płaskorzeźba przedstawiająca wizerunek miasta na tle Śnieżki, z jeleniem na pierwszym planie. Wewnątrz ratusza można zobaczyć płytę erekcyjnę z łacińskim napisem:„Bolesław Krzywousty w 1108 miasto założył,Bolesław Łysy w 1242 miasto rozszerzył, a Bolko Świdnicki w 1281 miasto naprawił i murami otoczył”.

Podczas prac archeologicznych w podziemiach ratusza odkryto ślady poprzednich budowli – gotyckiej i renesansowej. Obecnie można je oglądać w znajdującej się tam restauracji.


Źródła:

http://www.szlakikulturowe.dolnyslask.pl/o-szlakach/szlak-sw-jakuba-droga-sudecka/opis-atrakcji-towarzyszacych/jelenia-gora-rynek-z-podcieniowa-zabudowa-ratusz-fragmenty-fortyfikacji-miejskich-z-basztami-wzgorze-krzywoustego-wieza-widokowa-1911-r/

http://www.ratusze.karr.pl/jelenia-gora-ratusz.html

http://turystyka.jeleniagora.pl/content/ratusz-miejski-i-siedem-dom%C3%B3w

Ciekawostki, legendy, anegdoty

Siedem Domów

Na początku XX wieku na potrzeby magistratu wykupiono i przyłączono do ratusza sąsiednie kamienice, tzw. „Siedem domów” (wzmianki o nich pojawiały się już w XIV w.). Służyły one jako apteka, kuchnia oraz ławy chlebowe. Pewnym utrudnieniem, uniemożliwiającym połączenie głównego gmachu z kamienicami, była linia tramwajowa przebiegająca między ratuszem a kamienicami w latach 1897-1969. Poradzono sobie z tym problemem, budując kryty ganek na wysokości pierwszego piętra. Pamiątkę tego stanowią fragment znajdujących się tam szyn, a także okolicznościowa tablica pamiątkowa.


Źródło:

http://turystyka.jeleniagora.pl/content/ratusz-miejski-i-siedem-dom%C3%B3w

Aplikacje dla turysty dla zabytku

Stwórz aplikacje „Dodaj alert” dla tego zabytku:

Stwórz aplikacje dla turysty

Podgląd wygenerowanej aplikacji

Ładuję podgląd widgetu…
Wystąpił błąd podczas ładowania poglądu.

Wygenerowany kod do wstawienia na stronę

To jest gotowy kod do wstawienia na stronę, wygenerowany dla wybranego przez Ciebie zabytku. Wystarczy go skopiować i umieścić w odpowiednim miejscu na Twojej stronie.

Tagi, kategorie

Alerty

Wiesz, że obiekt wymaga opieki?
Zaalarmuj!

zgłoś, że zabytek nie istnieje

Ważne daty

  • Ratusz, 1744-1749 - Budowa Ratusza według projektu Chrystiana Gotlieba Hedemanna.
  • Ratusz, 1957-1959 - Generalny remont.

Dokumenty
urzędowe

Dysponujesz dokumentacją, którą możesz legalnie udostępnić innym?
Załącz pliki tutaj.

Twórcy profilu

  • m.przybylek93

Otwarte Zabytki to projekt prowadzony przez Centrum Cyfrowe Projekt: Polska.

Centrum Cyfrowe Projekt: Polska, ul. Andersa 29, 00-159 Warszawa

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Muzeum Historii Polski w ramach konkursu Patriotyzm Jutra, ze środków finansowych otrzymanych od Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami” za granicą, ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz ze środków CEE Trust.

Patron
Narodowy Instytut Dziedzictwa Dojrz@łość w sieci
Patroni medialni
Histmag Szkoła z klasą 2.0 Amerykański Portal Polaków
Partner merytoryczny
Towarzystwo Inicjatyw Twórczych Fundacja Rowzoju Społeczeństwa Informacyjnego PTTK Ośrodek Karta Projekt Polska Fundacja Orange MyViMu.com - Moje Wirtualne Muzeum Centrum Edukacji Obywatelskiej HISTORIA.org.pl Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Zamki Gotyckie
Grantodawcy
Muzeum Historii Polski Patriotyzm Jutra Ministerstwo Spraw Zagranicznych CEE TRUST - Trust for Civil Society in Central and Eastern Europe Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego