Książęca wieża mieszkalna

Zabytek wpisany jest do rejestru zabytków

Informacje ogólne

Lokalizacja

Siedlęcin, powiat jeleniogórski, gmina Jeżów Sudecki

ul. Długa 21

Numer w rejestrze

87 z 12.03.1949

Kategorie

  • mieszkalny
  • militarny

Opis

Na początku wieża należała do książąt śląskich. Budowę rozpoczął książę jaworski Henryk I, najprawdopodobniej w latach 1313-1314. W 1368 roku wieża została sprzedana przez wdowę po Bolku II (bratanek Henryka I Jaworskiego), księżnę Agnieszkę, rycerzowi Jenschenowi von Redern, którego ród miał obiekt w posiadaniu do połowy XV w. Wtedy to wieża stała się własnością rodu Zedlitzów, a następnie, od 1732 do 1945 roku, rodu Schaffgotschów. Obecnie (2013) właścicielem wieży jest Fundacja "Zamek Chudów" w Chudowie.
Wieża, zwana także "Rycerską", została wzniesiona z kamienia na planie prostokąta o wymiarach ok.14 x 22 m. Pierwotnie miała trzy kondygnacje oraz była otoczona fosą. W 1575 roku przebudowano wieżę, dodając najwyższą kondygnację oraz dach*. Zamurowano blanki (ich ślady są widoczne w ostatniej kondygnacji), wybito dodatkowe okna i wykonano wykusze latrynowe.

*tablica przed obiektem informuje: "Pierwotnie wieża  miała cztery kondygnacje (dwie dolne przeznaczone na pomieszczenia gospodarcze, trzecia i czwarta zajęta była na pomieszczenia mieszkalne)".

Źródła: informacje z obiektu (2013), www.wiezasiedlecin.pl.

Ciekawostki, legendy, anegdoty

Drewniany strop

W wieży można zobaczyć najstarsze w Polsce 700-letnie, kompletne stropy drewniane (datowane metodą dendrochronologiczną na lata 1313 i 1314).

Źródła: informacje z obiektu, www.wiezasiedlecin.pl/.


Średniowieczne malowidła

W wielkiej sali, w części mieszkalnej, w 1880 roku odkryto polichromie wykonane techniką "al secco" (pokrywanie barwnikami suchego tynku skrapianego wodą wapienną) przedstawiające historię sir Lancelota z Jeziora (rycerza okrągłego stołu). Wykonano je w roku 1345 i są jedynymi w Europie  malowidłami o takiej tematyce.

Źródło: ulotka informacyjna dostępna w obiekcie.