Omiń nawigację
ukryj

O co chodzi?

Wyszukaj informacje i uzupełnij wybrane pola.

Skorzystaj z własnej wiedzy, poszukaj w książkach lub w internecie.

Sprawdź, czy informacje już uzupełnione są poprawne.

Pamiętaj o podaniu źródeł.

Ruiny zboru kalwińskiego

sprawdzony
help
zamknij

Oznaczenie stanu

  • Sprawdzony
    Dane częściowo zweryfikowane; wymagają dopracowania.
Zabytek wpisany do rejestru zabytków
uzupełnij Lokalizacja:

Piaski, gmina Piaski, powiat świdnicki, województwo lubelskie

zobacz

Data powstania: 1783-1785
Numer w rejestrze:

A/559 z 31.12.1971

wersja oryginalna Adoptuj zabytek Mini-przewodnik

Opis

uzupełnij

Kościół został wybudowany w latach 1783-1785 w stylu barokowo-klasycystycznym z fundacji Teodora Suchodolskiego. Jego powierzchnia wynosiła 207 metrów kwadratowych. Od 1849 świątynia jest nieużytkowana i niekonserwowana. Już w 1899 świątynia nie posiadała stropu. Zachowały się fundamenty, mury zewnętrzne i wewnętrzne. Nie zachowały się stropy, konstrukcja dachowa, nakrycia dachu, wyposażenie oraz instalacje.


źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Ruiny_zboru_kalwi%C5%84skiego_w_Piaskach

Ciekawostki, legendy, anegdoty

Legenda o Kościelcu

„Pewnego dnia gospodyni z Kębłowa poszła na Kościelec, by paść krowę. Wzięła ze sobą kilkuletnią córeczkę. Kiedy zaczęło się ściemniać, zawołała  dziewczynkę, ale tej nigdzie nie było. W końcu przerażona spojrzała na wrota zboru kalwińskiego. Za żelazną bramą dostrzegła swoją córkę. Dziecko stało nieruchomo, a obok niego leżał stos złotych monet. Kobieta zawahała się. Nie wiedziała, co robić. Czy najpierw zabrać skarb, czy chwycić córkę za rękę? Na swoje nieszczęście wybrała to pierwsze. Zbierała monety do fartucha, zapominając o dziecku. Podniecona łatwą zdobyczą, wycofała się za bramę. Dopiero wtedy zawołała córkę. Dziewczynka ciągle stała nieruchomo. Nagle brama zamknęła się z trzaskiem. Zrozpaczona gospodyni szarpała furtę, ale na próżno. Usłyszała tajemniczy głos: „Przyjdź z tym skarbem za rok, a odbierzesz swoje dziecko”.  Na nic się zdały błagania i płacz. Mrok okrył wzgórze, a zmartwiona kobieta powędrowała do domu bez swojej córki. Rok później, już z samego rana, zjawiła się na Kościelcu z nienaruszonym skarbem. Wysypała złote monety przed bramą i w tym samym momencie u jej boku stanęła zdrowa i uśmiechnięta dziewczynka. Kobieta chwyciła ją w objęcia, niczym największy skarb i szybko ruszyła do domu. Od tamtej pory w okolicy Piask krążą opowieści, że na Kościelcu zamiast majątku można odnaleźć skarb we własnym dziecku”.

źródło: http://www.starostwo.swidnik.pl/infobiz_server.php?mod=1&aid=439

Aplikacje dla turysty dla zabytku

Stwórz aplikacje „Dodaj alert” dla tego zabytku:

Stwórz aplikacje dla turysty

Podgląd wygenerowanej aplikacji

Ładuję podgląd widgetu…
Wystąpił błąd podczas ładowania poglądu.

Wygenerowany kod do wstawienia na stronę

To jest gotowy kod do wstawienia na stronę, wygenerowany dla wybranego przez Ciebie zabytku. Wystarczy go skopiować i umieścić w odpowiednim miejscu na Twojej stronie.

Tagi, kategorie

Alerty

Zgłoszone alerty nienaprawione

  • Wg. informacji, które otrzymaliśmy z WUOZ w Lublinie 28 czerwca 2005 roku Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków dokonał kontroli właściciela obiektu, Gminy Piaski, pod kątem przestrzegania i stosowania przepisów dotyczących ochrony i opieki zabytku. 15 lipca 2005 roku wydane zostały zalecenia pokontrolne, które określając niewłaściwy stan zachowania obiektu, wskazywały na konieczność m. in. wzmocnienia konstrukcji, zabezpieczenia przed skutkami opadów atmosferycznych i redukcję zadrzewienia. Urząd Miasta w Piaskach poinformował o fakcie zlecenia uporządkowania terenu wokół zboru, natomiast odnośnie wykonania remontu zabezpieczającego stwierdził, że jest to nie możliwe z uwagi na brak środków. 13 lipca 2006 roku odbyła się kolejna kontrola. Stwierdzono wówczas uporządkowanie terenu wokół i wewnątrz zboru oraz brak podjęcia działań w stosunku do budynku. Zalecenia pokontrolne ponownie wskazały na konieczność podjęcia prac. Odpowiedź Burmistrza Piask zawierała informację, iż z uwagi na katastrofalną powódź z sierpnia 2006 roku, środki finansowe zostały przeznaczone na walkę z jej skutkami. Kolejny raz obiekt został skontrolowany 18 maja 2007 roku. Zalecenia pokontrolne z ponownie wskazywały na konieczność podjęcia robót, a odpowiedź Burmistrza kolejny raz uzasadniała niepodjęcie działań brakiem środków. We wrześniu 2007 roku Urząd Miasta Piaski zwrócił się z wnioskiem o wydanie pozwolenia na prowadzenie prac porządkowych przy ruinach. LWKZ wydał decyzję w przedmiotowej sprawie. Ostania kontrola obiektu miała miejsce 27 maja 2011 roku. W odpowiedzi na zalecenia wzywające do przedstawienia harmonogramu robót, UM w Piaskach poinformował o sezonowym prowadzeniu prac, oraz o fakcie wystąpienia 22 kwietnia 2013 roku do Ministerstwa Rozwoju Regionalnego o przyznanie środków na realizację projektu obejmującego m. in. rewitalizację ruin zboru z przekształceniem obiektu na funkcję hotelowo-gastronomiczną. Do dnia dzisiejszego brak informacji o rozpatrzeniu wniosku.

  • Ostrzeżenie

    Władza nie dba o tak ciekawe ruiny, które mogłyby być fantastycznym punktem na turystycznej mapie Piask.

zgłoś, że zabytek nie istnieje

Ważne daty

Wpisz najważniejsze daty z historii obiektu wraz z krótkim opisem.

Dokumenty
urzędowe

Dysponujesz dokumentacją, którą możesz legalnie udostępnić innym?
Załącz pliki tutaj.

Twórcy profilu

  • KasiaW
  • Maciej Sztorc

Otwarte Zabytki to projekt prowadzony przez Centrum Cyfrowe Projekt: Polska.

Centrum Cyfrowe Projekt: Polska, ul. Andersa 29, 00-159 Warszawa

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Muzeum Historii Polski w ramach konkursu Patriotyzm Jutra, ze środków finansowych otrzymanych od Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami” za granicą, ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz ze środków CEE Trust.

Patron
Narodowy Instytut Dziedzictwa Dojrz@łość w sieci
Patroni medialni
Histmag Szkoła z klasą 2.0 Amerykański Portal Polaków
Partner merytoryczny
Towarzystwo Inicjatyw Twórczych Fundacja Rowzoju Społeczeństwa Informacyjnego PTTK Ośrodek Karta Projekt Polska Fundacja Orange MyViMu.com - Moje Wirtualne Muzeum Centrum Edukacji Obywatelskiej HISTORIA.org.pl Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Zamki Gotyckie
Grantodawcy
Muzeum Historii Polski Patriotyzm Jutra Ministerstwo Spraw Zagranicznych CEE TRUST - Trust for Civil Society in Central and Eastern Europe Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego