Omiń nawigację
ukryj

O co chodzi?

Wyszukaj informacje i uzupełnij wybrane pola.

Skorzystaj z własnej wiedzy, poszukaj w książkach lub w internecie.

Sprawdź, czy informacje już uzupełnione są poprawne.

Pamiętaj o podaniu źródeł.

To jest profil zespołu zabytków. W jego skład wchodzi więcej zabytków.

Zespół klasztorny franciszkanów

sprawdzony
help
zamknij

Oznaczenie stanu

  • Sprawdzony
    Dane częściowo zweryfikowane; wymagają dopracowania.
Zabytek wpisany do rejestru zabytków
uzupełnij Lokalizacja:

Szczebrzeszyn, gmina Szczebrzeszyn, powiat zamojski, województwo lubelskie

zobacz

Data powstania: XVII w.
Numer w rejestrze:

A/252 z 04.03.1983

wersja oryginalna Adoptuj zabytek Mini-przewodnik

Opis

uzupełnij

Na przełomie XIV i XV wieku właściciel Szczebrzeszyna, Dymitr z Goraja herbu Korczak, sprowadził do Szczebrzeszyna franciszkanów i ufundował budowę drewnianego kościoła oraz klasztoru. Niestety śmierć szlachcica przerwała budowę, a dopiero kolejny właściciel Szczebrzeszyna, Prokop, kontynuował plany wuja. Kolejni właściciele miasta, Górkowie, zmienili kościół pw. św. Mikołaja na zbór kalwiński, co zmusiło franciszkanów do opuszczenia klasztoru. Jednak za sprawą kanclerza Jana Zamoyskiego wkrótce powrócili na ziemię Szczebrzeszyna, gdzie odbudowali klasztor i kościół pod wezwaniem św. Trójcy.

W 1610 roku zaczęto budowę nowego, murowanego kościoła, który konsekrowano w 1638 roku. Klasztor został spalony przez Szwedów w 1656, natomiast kościół został okradziony przez Turków i Tatarów w 1672 roku.

Po kolejnym zniszczeniu i odbudowie, w 1783 roku franciszkanie zostali zmuszeni do opuszczenia klasztoru, który przeznaczono na koszary wojskowe. Na ich miejsce przybyli z Zamościa ojcowie bonifratrzy. Sprowadzili obraz Matki Boskiej Bonifraterskiej i umieścili go w ołtarzu głównym, gdzie znajduje się do dzisiaj.

Od 1812 roku klasztor pełnił funkcję szpitala, a kościół był kaplicą przyszpitalną. Następnie został zamieniony w cerkiew prawosławną. Katolikom został zwrócony w 1917 roku i przyłączony do parafii pw. św. Mikołaja jako kościół filialny. W czasie okupacji znów stał się cerkwią prawosławną. Od 1944 roku do 20 czerwca 1982 roku funkcjonował jako kościół rektoralny pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Do 20 czerwca 2007 roku funkcjonował jako kościół filialny parafii pw. św. Mikołaja, by po tej dacie zostać wyniesionym do rangi kościoła parafialnego pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej.

Źródło:
Strona parafii - http://swkatarzyna.parafia.info.pl/?p=main&what=16

Ciekawostki, legendy, anegdoty

Architektura.

Ciekawostkę stanowi odchylona oś główna prezbiterium. Kościół jest nazywany „małą katedrą” w nawiązaniu do architektury katedry zamojskiej.

Aplikacje dla turysty dla zabytku

Stwórz aplikacje „Dodaj alert” dla tego zabytku:

Stwórz aplikacje dla turysty

Podgląd wygenerowanej aplikacji

Ładuję podgląd widgetu…
Wystąpił błąd podczas ładowania poglądu.

Wygenerowany kod do wstawienia na stronę

To jest gotowy kod do wstawienia na stronę, wygenerowany dla wybranego przez Ciebie zabytku. Wystarczy go skopiować i umieścić w odpowiednim miejscu na Twojej stronie.

Tagi, kategorie

Alerty

Wiesz, że obiekt wymaga opieki?
Zaalarmuj!

zgłoś, że zabytek nie istnieje

Ważne daty

Wpisz najważniejsze daty z historii obiektu wraz z krótkim opisem.

Dokumenty
urzędowe

Dysponujesz dokumentacją, którą możesz legalnie udostępnić innym?
Załącz pliki tutaj.

Twórcy profilu

  • sofia.britta
  • ŚladamiSingera

Otwarte Zabytki to projekt prowadzony przez Centrum Cyfrowe Projekt: Polska.

Centrum Cyfrowe Projekt: Polska, ul. Andersa 29, 00-159 Warszawa

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Muzeum Historii Polski w ramach konkursu Patriotyzm Jutra, ze środków finansowych otrzymanych od Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami” za granicą, ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz ze środków CEE Trust.

Patron
Narodowy Instytut Dziedzictwa Dojrz@łość w sieci
Patroni medialni
Histmag Szkoła z klasą 2.0 Amerykański Portal Polaków
Partner merytoryczny
Towarzystwo Inicjatyw Twórczych Fundacja Rowzoju Społeczeństwa Informacyjnego PTTK Ośrodek Karta Projekt Polska Fundacja Orange MyViMu.com - Moje Wirtualne Muzeum Centrum Edukacji Obywatelskiej HISTORIA.org.pl Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Zamki Gotyckie
Grantodawcy
Muzeum Historii Polski Patriotyzm Jutra Ministerstwo Spraw Zagranicznych CEE TRUST - Trust for Civil Society in Central and Eastern Europe Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego