


O co chodzi?
Wyszukaj informacje i uzupełnij wybrane pola.
Skorzystaj z własnej wiedzy, poszukaj w książkach lub w internecie.
Sprawdź, czy informacje już uzupełnione są poprawne.
Pamiętaj o podaniu źródeł.
Osiedle im. Józefa Montwiłła-Mireckiego
Nazwa zwyczajowa: Osiedle Montwiłła-Mireckiego; Osiedle Mireckiego; Osiedle na Polesiu Konstantynowskim; Kolonia mieszkaniowa na Polesiu Konstantynowskim

Łódź, gmina Łódź, powiat Łódź, województwo łódzkie
Obszar między ulicami Srebrzyńską, Unii Lubelskiej i Jarzynową
A/56 z 20.01.1971
Opis
uzupełnijPoprzez wydzielenie dwóch głównych ulic przyszłego zespołu mieszkaniowego - współczesnych F. Perla i K. Praussa - podzielono jego obszar na cztery części przeznaczone do zabudowania. Pozostałe ciągi komunikacyjne miały służyć przede wszystkim ruchowi pieszemu, co starano się zagwarantować poprzez nadanie im bardziej kameralnego charakteru oraz wykonaniem ich z kamieni polnych.
Bloki składające się na osiedle powstawały w oparciu o stypizowany, powtarzalny segment. Przystępując do wznoszenia osiedla, architekci zaprojektowali trzy typy budynków mieszkalnych, które można określić mianem klatkowców, galeriowców oraz obiektów mieszanych, łączących w sobie elementy obu wariantów. Projektanci rozmieścili klatkowce na osi północ-południe, natomiast galeriowce na osi wschód-zachód. Bloki od strony ulicy Srebrzyńskiej stawiano szczytami, a poprzez murki i zabudowania gospodarcze odgradzano od ruchu ulicznego powstałe między nimi zielone dziedzińce. Z zakładanych w projekcie 33 bloków powstało 20.
Początkowe zamierzenia przewidywały ponadto zapewnienie bogatego wachlarza oferty społeczno-kulturalnej skierowanej do mieszkańców. Powstać miały m. in. stacja opieki nad matką i niemowlęciem, żłobek, przedszkole, szkoła, czytelnia, kawiarnia, kino lub teatr, sala zebrań, obiekty rekreacyjne i łaźnia z pralnią. Do roku 1939 udało się wybudować jedynie budynki suszarni oraz stacji pomp. Większość z pozostałych elementów wzniesiono w latach powojennych, ale w lokalizacjach innych niż pierwotnie przewidywano. Mimo, że nie osiągnięto wszystkich pierwotnych założeń inwestycji, osiedle na Polesiu Konstantynowskim przeszło do historii jako największe przedsięwzięcie mieszkaniowe Łodzi międzywojennej, realizowane mimo niesprzyjających warunków ekonomicznych.
Ciekawostki, legendy, anegdoty
Awangardowi artyści
Mieszkańcami osiedla w okresie międzywojennym było małżeństwo awangardowych artystów - Katarzyna Kobro i Władysław Strzemiński.
Wystawa CIAM
Osiedle nie tylko było jakościowo porównywalne z ówczesnymi realizacjami europejskimi, ale także mogło stanowić dla nich wzór do naśladowania. Świadczyć o tym może m.in. zaprezentowanie rzutów mieszkań powstających na osiedlu podczas II zjazdu CIAM we Frankfurcie nad Menem w roku 1929.
Lokalna społeczność
Cechą wyróżniającą osiedle jest aktywność społeczna jego mieszkańców. Ciekawą ich inicjatywą jest wydawanie biuletynu „Polesie” - nieregularnika, który otrzymują lokatorzy wszystkich mieszkań wchodzących w skład zabytkowego zespołu.
Patron osiedla
Osiedlu nadano imię rewolucjonisty - J. Mireckiego ps. „Montwiłł” - i jeszcze w roku 1933 wmurowano w elewację jednego z bloków tablicę upamiętniającą patrona.
Linki, źródła, powiązania
- Olenderek J. (2004). Proces kształtowania przestrzeni w Łodzi II Rzeczypospolitej a awans administracyjny miasta. Łódź: Politechnika Łódzka. - Informacje o historii oraz architekturze osiedla.
- Zasina J. (2011). Zarządzanie dziedzictwem kulturowym: modernistyczne osiedla mieszkaniowe Berlina i Łodzi, Łódź: Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny Uniwersytetu Łódzkiego (niepublikowana praca magisterska). - Informacje o historii i architekturze osiedla oraz procesach zachodzących na nim współcześnie.
- Zasina, J. (2012). Nie-typowe dziedzictwo. Nie-typowe dziedziczenie. Die Wohnung für das Existenzminimum w Berlinie i Łodzi. Kwartał, 14, 10–16. - Informacje o historii osiedla oraz procesach zachodzących na nim współcześnie. Link: https://dspace.uni.lodz.pl/xmlui/handle/11089/31104.
Osiedle im. Józefa Montwiłła-Mireckiego
Tagi, kategorie
Alerty
Wiesz, że obiekt wymaga opieki?
Zaalarmuj!
Ważne daty
Dokumenty
urzędowe
Dysponujesz dokumentacją, którą możesz legalnie udostępnić innym?
Załącz pliki tutaj.