Omiń nawigację
ukryj

O co chodzi?

Wyszukaj informacje i uzupełnij wybrane pola.

Skorzystaj z własnej wiedzy, poszukaj w książkach lub w internecie.

Sprawdź, czy informacje już uzupełnione są poprawne.

Pamiętaj o podaniu źródeł.

Kościół par. p.w. Wniebowzięcia NMP

uzupełniony
help
zamknij

Oznaczenie stanu

  • Uzupełniony
    Opis prawie doskonały :)
Zabytek wpisany do rejestru zabytków
uzupełnij Lokalizacja:

Łódź, gmina Łódź, powiat Łódź, województwo łódzkie

ul. Kościelna 8/10

zobacz

Data powstania: 1882-1892
Numer w rejestrze:

A/119 z 20.01.1971

wersja oryginalna Adoptuj zabytek Mini-przewodnik

Opis

uzupełnij

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny usytuowany jest w miejscu pierwszej świątyni katolickiej w Łodzi. W 1887 r. została podjęta decyzja o budowie tego kościoła, a główne prace budowlane rozpoczęto rok później. Przed rozpoczęciem prac budowlanych poprzedni stojący w tym miejscu kościół przeniesiono na ul. Ogrodową, gdzie stoi do dnia dzisiejszego i pełni rolę parafii pw. Św. Józefa. Projektantem kościoła został Konstanty Wojciechowski, który był ekspertem od budowli sakralnych. Powstały kościół charakteryzuje się trójwymiarowymi kształtami. Posiada dwie wieże w fasadzie. Do budowy użyto czerwonej, nieotynkowanej cegły, która w tamtych czasach była często stosowana do budowli tego typu.

Świątynia p.w. WNMP została wybudowana w stylu neogotyckim. Do dziś góruje ona nad Starym Miastem, które w ówczesnych czasach zamieszkiwała ludność żydowska. Cały projekt wspierali łódzcy fabrykanci, mimo że większość z nich nie była katolicka.

W budowaniu kościoła swój udział mieli:

·  Żydowski fabrykant Izrael Poznański – sfinansowanie ułożenia posadzki,

·  Protestancka rodzina Schaiblerów – ofiara pieniężna na kościół w wysokości 15 tys. rubli,

·  Protestant Juliusz Kutnizer - ofiara pieniężna na kościół w wysokości 2 tys. rubli.

W okresie II wojny światowej świątynia znajdowała się na terenie łódzkiego getta. Wówczas przez rok kościół był zamknięty. W późniejszym czasie niemieccy okupanci zorganizowali w tym miejscu magazyn rzeczy zrabowanych ludności żydowskiej. Po 1942 r. miejsce to zostało przekształcone w sortownie pierza i puchu, które przez żydów zostało nazwane „białą fabryką”.

W czasie wojny świątynia została obrabowana przez grupy robotników niemieckich. Zabrano figurę Maryi Panny oraz 4 wysokie, drewniane krzyże. Równocześnie rozebrano figurę znajdującą się przy ul. Zgierskiej.

Po II wojnie światowej Plac Kościelny wraz z świątynią p.w. WNMP ponownie stał się własnością łódzkich mieszkańców. Do dnia dzisiejszego pełni swoją pierwotną funkcję.

Źródło: Litzmannstadt Getto, Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny pl. Kościelny 1, http://www.lodzgetto.pl/kosciol_wniebowziecia_najswietszej_marii_panny.html,7 , dostęp z dnia 23.05.2018 r.

Ciekawostki, legendy, anegdoty

Zbieżność wydarzeń

Uroczystość poświęcenia kamienia węgielnego pod kościół p.w. WNMP., w dniu 21 maja
1888 r. zbiegła się z momentem konsekracji pierwszego murowanego katolickiego kościoła pw. Podwyższenia Św. Krzyża przy ul. Dzikiej (obecnie ul. H. Sienkiewicza), która odbyła się 19 maja 1888 r.

Źródło: M. Z. Wojalski,  Kieszonkowa kronika dziejów Łodzi, Widzewska Oficyna Wydawnicza ZORA, Łódź 2003, s.35-36.

Pozostałości po Łódzkim Gettcie

W czasie II wojny światowej kościół p.w. WNMP znajdował się na terenie Łódzkiego Getta. Pozostałościami po tym okresie są włazy do studzienek z zaznaczoną gwiazdą Dawida na środku.

Źródło: D. Dębicka, Ślady osadnictwa w średniowieczu na terenie współczesnej Łodzi oraz uwarunkowania, historia, konsekwencje nadania Łodzi praw miejskich, Łódź 2015, s. 11, ćwiczenia terenowe na kierunku Gospodarka Przestrzenna na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym UŁ.

Aplikacje dla turysty dla zabytku

Stwórz aplikacje „Dodaj alert” dla tego zabytku:

Stwórz aplikacje dla turysty

Podgląd wygenerowanej aplikacji

Ładuję podgląd widgetu…
Wystąpił błąd podczas ładowania poglądu.

Wygenerowany kod do wstawienia na stronę

To jest gotowy kod do wstawienia na stronę, wygenerowany dla wybranego przez Ciebie zabytku. Wystarczy go skopiować i umieścić w odpowiednim miejscu na Twojej stronie.

Tagi, kategorie

Alerty

Wiesz, że obiekt wymaga opieki?
Zaalarmuj!

zgłoś, że zabytek nie istnieje

Ważne daty

  • 1430 r. - Data erygowania przez ks. abp gnieźnieńskiego Jarosława Bogoria Skotnickiego
  • 05.06.1897 r. - Data konsekracji przez ks. bp warszawskiego Kazimierza Ruszkiewicza

Dokumenty
urzędowe

Dysponujesz dokumentacją, którą możesz legalnie udostępnić innym?
Załącz pliki tutaj.

Twórcy profilu

  • Doris

Otwarte Zabytki to projekt prowadzony przez Centrum Cyfrowe Projekt: Polska.

Centrum Cyfrowe Projekt: Polska, ul. Andersa 29, 00-159 Warszawa

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Muzeum Historii Polski w ramach konkursu Patriotyzm Jutra, ze środków finansowych otrzymanych od Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami” za granicą, ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz ze środków CEE Trust.

Patron
Narodowy Instytut Dziedzictwa Dojrz@łość w sieci
Patroni medialni
Histmag Szkoła z klasą 2.0 Amerykański Portal Polaków
Partner merytoryczny
Towarzystwo Inicjatyw Twórczych Fundacja Rowzoju Społeczeństwa Informacyjnego PTTK Ośrodek Karta Projekt Polska Fundacja Orange MyViMu.com - Moje Wirtualne Muzeum Centrum Edukacji Obywatelskiej HISTORIA.org.pl Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Zamki Gotyckie
Grantodawcy
Muzeum Historii Polski Patriotyzm Jutra Ministerstwo Spraw Zagranicznych CEE TRUST - Trust for Civil Society in Central and Eastern Europe Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego