Omiń nawigację
ukryj

O co chodzi?

Wyszukaj informacje i uzupełnij wybrane pola.

Skorzystaj z własnej wiedzy, poszukaj w książkach lub w internecie.

Sprawdź, czy informacje już uzupełnione są poprawne.

Pamiętaj o podaniu źródeł.

Starokatolicki Kościół Mariawitów ob. Rzymsko-Katolicki Kościół Rektoralny Środowisk Twórczych pw. Niepokalanego Poczęcia NMP

niesprawdzony
help
zamknij

Oznaczenie stanu

 • Niesprawdzony
  Dane zaczerpnięte wprost z rejestru zabytków NID; wymagają sprawdzenia i uzupełnienia.
Zabytek wpisany do rejestru zabytków
uzupełnij Lokalizacja:

Łódź, gmina Łódź, powiat Łódź, województwo łódzkie

ul. Skłodowskiej-Curie 22

zobacz

Data powstania: 1907-1908
Numer w rejestrze:

A/23 z 25.10.2005

wersja oryginalna Adoptuj zabytek Mini-przewodnik

Opis

uzupełnij

Kościół pod wezwaniem „Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny” zwany Kościołem Środowisk Twórczych (dawniej Mariawicki Kościół parafialny pw. Najświętszego Sakramentu) zlokalizowany przy ulicy Skłodowskiej-Curie 22 w Łodzi ma bardzo bogatą historię. Wybudowany został przez mariawitów na początku XX wieku, następnie przejęty przez księży Jezuitów w roku 1926, a ostatecznie w roku 1993 został przekazany Duszpasterstwu Środowisk Twórczych. Kościół jest budowlą w stylu neogotyckim, podobnie jak cały wystrój wnętrz. Wnętrze świątyni zostało podzielone na trzy nawy, przedzielają je kolumny o głowicach korynckich. Nawy boczne pokrywa płaski strop, zaś nawa główna została podwyższona i nakryta drewnianym, kolebkowym sklepieniem. Prezbiterium po bokach posiada salki umieszczone na piętrach, do których prowadzą schody znajdujące się za prezbiterium. Dominującym elementem świątyni jest smukła wieża z hełmem iglicowym.

Odkąd łódzki kościół przekazano Duszpasterstwu Środowisk Twórczych, stał się on siedzibą Teatru Logos i Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej. Następnie od momentu finansowania przez księdza Arcybiskupa Metropolitę Łódzkiego Władysława Ziółka w dniu 5 listopada 2004 roku kościół  pod wezwaniem „Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny” stał się siedzibą Europejskiego Centrum Kultury „Logos”. W budynku położonym na tyłach świątyni znajduje się scena teatralna „Logos”. Natomiast na ostatnich kondygnacjach kościoła mieści się Galeria Sztuki ECK „Logos”, która działa prężnie po dziś dzień i eksponuje prace nie tylko łódzkich, ale także i polskich plastyków. W związku z tym, że kościół jest Europejskim Centrum Kultury organizowane są w nim liczne koncerty, spektakle teatralne, a w nabożeństwach uczestniczy wielu przedstawicieli środowisk twórczych i artystycznych. 

Kościół Środowisk Twórczych otaczają dwie wewnętrzne uliczki, które stanowią hol Teatru Logos (uliczka zwana Logosową) oraz zaplecze gospodarcze (uliczka zwana Kanoniczną). Tył kościoła przykryty jest szklanym dachem i jest to miejsce, w którym można oczekiwać na spektakle teatru, jest to także przejście do sali kominkowej, w której co tydzień odbywają spotkania artystów i ludzi kultury.

Źródło: http://www.kst.wlodzi.com/index.php

Źródło: http://baedekerlodz.blogspot.com/2016/05/koscio-pw-niepokalanego-poczecia.html

Ciekawostki, legendy, anegdoty

Alwill Jankau

Architektem kościoła był Alwill Jankau. Pochodził z Niemiec. Aktywnie działał w Łodzi na przełomie XIX i XX wieku. Jego inne projekty to np.:

- pałac Wilhelma Lurkensa w Łodzi

- kościół mariawitów przy ul. Nawrot 104 w Łodzi

- kościół św. Anny  i św. Marcina w Strykowie

Ołtarz boczny pod wezwaniem Jezusa Miłosiernego

W lewej nawie kościoła zobaczyć można ołtarz boczny, pod wezwaniem Jezusa Miłosiernego. Najprawdopodobniej powstał w latach 20 XX wieku. Na ołtarzu można zobaczyć obraz:

- św. Faustyny

- obraz Jezusa Miłosiernego

-św. Ignacego Loyoli.

Źródło:http://www.kst.wlodzi.com/index.php?inf=1&file=9

Malowidła z lat 20 XX w.

W kościele widnieją dwa malowidła wykonane po 1926 roku. Pierwsze malowidło to "Wygnanie z Raju" , a drugie to "Zwiastowanie Najświętszej Maryi Panny". Autor prac jest nieznany. Zostały one wykonane techniką wapienno-temperową. Jeden umieszczono w południowej, a drugi zaś w północnej ścianie prezbiterium. 

Źródło: http://www.kst.wlodzi.com/index.php?inf=1&file=7

Ołtarz główny

Ołtarz główny zbudowany został z dębowego i lipowego drewna oraz złotych części dekoracyjnych. Ma on wysokość 11 metrów. Centrum ołtarza zwraca uwagę wiernych poprzez rzeźbę ukoronowanej Matki Bożej, która umieszczona jest nad tabernakulum. Postać ubrana jest ona w białą szatę oraz błękitny płaszcz, który opasany jest czerwonymi różami. Stoi ona na kuli ziemskiej, a  stopą depcze węża, który oplata glob. Przypuszcza się, że figura została wykonana przez Wincentego Bogaczyka w 1932 roku. 

Żródło:http://www.kst.wlodzi.com/index.php?inf=1&file=9

Rekordowo krótki czas budowy świątyni

W 1907 roku przy ulicy Podleśnej 22 (dziś Skłodowskiej-Curie) zaczęła się budowa świątyni mariawitów pod wezwaniem Przenajświętszego Sakramentu. Kościół wybudowano w rekordowym tempie -  22 dni.
8 listopada 1907 roku położono kamień węgielny, a 1 grudnia 1907 oddano świątynię do użytku..

Źródło: http://baedekerlodz.blogspot.com/2016/05/koscio-pw-niepokalanego-poczecia.html

Ołtarz boczny pod wezwaniem św. Józefa

Jeden z bocznych ołtarzy jest pod wezwaniem św. Józefa. Jeden z bocznych ołtarzy jest pod wezwaniem św. Józefa. Na ołtarzu tym można zobaczyć obrazy:

- wizerunek Matki Boskiej Ostrobramskiej (Matka Boska ukazana jest na niebieskim tle, a jej głowę otacza 35 płomieni oraz 12 gwiazdek)

- św. Józefa z Dzieciątkiem

-św. Teresy.

Źródło:http://www.kst.wlodzi.com/index.php?inf=1&file=9

Teatr Logos

Teatr LOGOS działa przy Kościele Rektoralnym Środowisk Twórczych. Kościół ten i Teatr LOGOS tworzą centrum kultury chrześcijańskiej Łodzi. Teatr LOGOS rozpoczął swoją działalność 2 listopada 1987 r. z inicjatywy ks. Waldemara Sondki. Do tej pory przygotował 55 spektakli premierowych i zagrał prawie 2200 przedstawień. 2 listopada 2019 r. W 2020 roku teatr obchodził swoje trzydzieste drugie urodziny.

Aplikacje dla turysty dla zabytku

Stwórz aplikacje „Dodaj alert” dla tego zabytku:

Stwórz aplikacje dla turysty

Podgląd wygenerowanej aplikacji

Ładuję podgląd widgetu…
Wystąpił błąd podczas ładowania poglądu.

Wygenerowany kod do wstawienia na stronę

To jest gotowy kod do wstawienia na stronę, wygenerowany dla wybranego przez Ciebie zabytku. Wystarczy go skopiować i umieścić w odpowiednim miejscu na Twojej stronie.

Tagi, kategorie

Alerty

Wiesz, że obiekt wymaga opieki?
Zaalarmuj!

zgłoś, że zabytek nie istnieje

Ważne daty

 • 8 listopada 1907 - Położono kamień węgielny
 • 1 grudnia 1907 - Oddanie świątyni do użytku
 • 1926 - Kościół przejęty przez Jezuitów
 • 1940-1945 - W czasie II wojny światowej kościół ponownie był administrowany przez mariawitów, a po zakończeniu wojny po raz drugi przejęty został przez jezuitów
 • 1993 - Kościół przekazany Duszpasterstwu Środowisk Twórczych
 • 1996 - Przeprowadzenie prac konserwatorskich oryginalnych malowideł
 • 5 listopada 2004 - Siedziba Europejskiego Centrum Kultury „Logos”
 • 2008 - Dokonano renowacji oryginalnych ołtarzy

Dokumenty
urzędowe

Dysponujesz dokumentacją, którą możesz legalnie udostępnić innym?
Załącz pliki tutaj.

Twórcy profilu

 • Agnieszka Kowalczyk
 • magda3911

Otwarte Zabytki to projekt prowadzony przez Centrum Cyfrowe Projekt: Polska.

Centrum Cyfrowe Projekt: Polska, ul. Andersa 29, 00-159 Warszawa

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Muzeum Historii Polski w ramach konkursu Patriotyzm Jutra, ze środków finansowych otrzymanych od Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami” za granicą, ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz ze środków CEE Trust.

Patron
Narodowy Instytut Dziedzictwa Dojrz@łość w sieci
Patroni medialni
Histmag Szkoła z klasą 2.0 Amerykański Portal Polaków
Partner merytoryczny
Towarzystwo Inicjatyw Twórczych Fundacja Rowzoju Społeczeństwa Informacyjnego PTTK Ośrodek Karta Projekt Polska Fundacja Orange MyViMu.com - Moje Wirtualne Muzeum Centrum Edukacji Obywatelskiej HISTORIA.org.pl Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Zamki Gotyckie
Grantodawcy
Muzeum Historii Polski Patriotyzm Jutra Ministerstwo Spraw Zagranicznych CEE TRUST - Trust for Civil Society in Central and Eastern Europe Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego