Omiń nawigację
ukryj

O co chodzi?

Wyszukaj informacje i uzupełnij wybrane pola.

Skorzystaj z własnej wiedzy, poszukaj w książkach lub w internecie.

Sprawdź, czy informacje już uzupełnione są poprawne.

Pamiętaj o podaniu źródeł.

To jest profil zespołu zabytków. W jego skład wchodzi więcej zabytków.

Zespół cmentarza ewangelicko-augsburskiego

Nazwa zwyczajowa: Stary Cmentarz w Łodzi, część ewangelicko-augsburska

sprawdzony
help
zamknij

Oznaczenie stanu

  • Sprawdzony
    Dane częściowo zweryfikowane; wymagają dopracowania.
Zabytek wpisany do rejestru zabytków
uzupełnij Lokalizacja:

Łódź, gmina Łódź, powiat Łódź, województwo łódzkie

ul. Ogrodowa 43

zobacz

Data powstania: 1854r.
wersja oryginalna Adoptuj zabytek Mini-przewodnik

Opis

uzupełnij

W roku 1854 Magistrat Miasta Łodzi wraz z Dozorem Kościoła Katolickiego i Kolegium Kościoła Ewangelickiego wytyczają teren nowego cmentarza, położonego na kilku odkupionych uprzednio od prywatnych właścicieli działkach. Nowy cmentarz posiadał powierzchnię niespełna 9 hektarów. Pierwsze pogrzeby odbywają się pod koniec 1854 roku.

Uroczyste poświęcenie cmentarza miało miejsce 9 września 1855 rok. Został on podzielony na trzy części wyznaniowe, które na przełomie lat 70. i 80. XIX w. zostały przegrodzone żelaznym, ażurowym niskim płotkiem. W tym samym czasie cmentarz został ogrodzony murem ceglanym z trzema bramami (po jednej na każdą z części cmentarza). Czwartą bramę, prowadząca do kaplicy grobowej rodziny Scheiblerów, zbudowano w 1888 rok. Do 1895 roku obszar całego cmentarza sukcesywnie się powiększał i przybrał obecną 21-hektarową powierzchnię.

Na części ewangelicko-augsburskiej najbardziej znaną pochowaną osobą jest Karol Scheibler, najbogatszy z łódzkich fabrykantów. Jego kaplica grobowa, która jest perłą architektury neogotyckiej, jest obecnie odrestaurowywana. Innymi znanymi osobami pochowanymi na tej części są inne osoby, które (lub których rodziny) odegrały znaczącą rolę w dziejach rozwoju Łodzi, np. Julius Kunitzer, Traugott Grohmann, Gustav Lorenz, Edouard Ramisch, Friedrich Schweikert czy rodzina Biedermannów.

Ciekawostki, legendy, anegdoty

Nekropolis. Łódzkie trójprzymierze cieni

W 2009 roku powstał film dokumentalny Nekropolis. Łódzkie trójprzymierze cieni, który przybliża historię Starego Cmentarza w Łodzi oraz sylwetki wybitnych osób na nim pochowanych, związanych z dziejami miasta .

Kwesty

Co roku od 1995 roku w okresie Wszystkich Świętych prowadzona jest kwesta na rzecz ratowania zabytków Starego Cmentarza w Łodzi. Jej inicjatorem był Wojciech Słodkowski, nieżyjący już dziennikarz.

Wirtualny przewdonik

Obecnie powstaje projekt "Stary Cmentarz 2.0" dotyczący stworzenia wirtualnego przewodnika po części ewangelicko-augsburskiej Starego Cmentarza w Łodzi. Jest on realizowany przez Towarzystwo Opieki nad Zabytkami - Oddział w Łodzi dzięki finansowaniu Komisji Europejskiej w ramach programu "Młodzież w działaniu". Zakończenie projektu przewidywane jest na jesień 2013 roku.

Aplikacje dla turysty dla zabytku

Stwórz aplikacje „Dodaj alert” dla tego zabytku:

Stwórz aplikacje dla turysty

Podgląd wygenerowanej aplikacji

Ładuję podgląd widgetu…
Wystąpił błąd podczas ładowania poglądu.

Wygenerowany kod do wstawienia na stronę

To jest gotowy kod do wstawienia na stronę, wygenerowany dla wybranego przez Ciebie zabytku. Wystarczy go skopiować i umieścić w odpowiednim miejscu na Twojej stronie.

Tagi, kategorie

Alerty

Wiesz, że obiekt wymaga opieki?
Zaalarmuj!

zgłoś, że zabytek nie istnieje

Ważne daty

  • 1995r. - Pierwsza kwesta na rzecz ratowania zabytków

Dokumenty
urzędowe

Dysponujesz dokumentacją, którą możesz legalnie udostępnić innym?
Załącz pliki tutaj.

Twórcy profilu

  • quelle.pagaille
  • ewa.komendowska

Otwarte Zabytki to projekt prowadzony przez Centrum Cyfrowe Projekt: Polska.

Centrum Cyfrowe Projekt: Polska, ul. Andersa 29, 00-159 Warszawa

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Muzeum Historii Polski w ramach konkursu Patriotyzm Jutra, ze środków finansowych otrzymanych od Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami” za granicą, ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz ze środków CEE Trust.

Patron
Narodowy Instytut Dziedzictwa Dojrz@łość w sieci
Patroni medialni
Histmag Szkoła z klasą 2.0 Amerykański Portal Polaków
Partner merytoryczny
Towarzystwo Inicjatyw Twórczych Fundacja Rowzoju Społeczeństwa Informacyjnego PTTK Ośrodek Karta Projekt Polska Fundacja Orange MyViMu.com - Moje Wirtualne Muzeum Centrum Edukacji Obywatelskiej HISTORIA.org.pl Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Zamki Gotyckie
Grantodawcy
Muzeum Historii Polski Patriotyzm Jutra Ministerstwo Spraw Zagranicznych CEE TRUST - Trust for Civil Society in Central and Eastern Europe Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego