Omiń nawigację
ukryj

O co chodzi?

Wyszukaj informacje i uzupełnij wybrane pola.

Skorzystaj z własnej wiedzy, poszukaj w książkach lub w internecie.

Sprawdź, czy informacje już uzupełnione są poprawne.

Pamiętaj o podaniu źródeł.

Hotel "Polonia" (d. "Palast")

niesprawdzony
help
zamknij

Oznaczenie stanu

  • Niesprawdzony
    Dane zaczerpnięte wprost z rejestru zabytków NID; wymagają sprawdzenia i uzupełnienia.
Zabytek wpisany do rejestru zabytków
uzupełnij Lokalizacja:

Łódź, gmina Łódź, powiat Łódź, województwo łódzkie

ul. Narutowicza 38 / Kilińskiego

zobacz

Data powstania: 1910-1912
Numer w rejestrze:

A/352 z 31.03.1994

wersja oryginalna Adoptuj zabytek Mini-przewodnik

Opis

uzupełnij

Budynek ob. Hotelu Polonia-Palast został wzniesiony w latach 1910-1912 na zbiegu ulic Dzielnej i Widzewskiej (ob. ul. Narutowicza i ul. Kilińskiego). Strategiczne położenie obiektu wynikało także z bliskiego położenia Dworca Łódź Fabryczna. Obiekt nosił pierwotnie nazwę Hotelu Palast. Fundatorami hotelu były dwa spokrewnione ze sobą małżeństwa: Leopold i Adela oraz Maurycy i Franciszka Dobrzyńscy.

Gmach budynku został zaprojektowany przez Guenzel'a (nieznany dziś z imienia), natomiast wnętrza urządzone z przepychem były twórczością Rudolfa Kolocha z Wrocławia. Ówczesny wygląd budynku nie jest szczególnie związany z jego teraźniejszą postacią - charakteryzowała go jasna elewacja, duża ilość ozdób na fasadzie, zabudowany parter. Wyjątkowa lokalizacja (narożnik) "wymusiła" szczególny wygląd hotelu - trójskrzydłowy układ budynku zamykający wewnętrzny dziedziniec. W XX wieku budynek był też swego rodzaju dominantą w przestrzeni ze względu na charakterystyczny ryzalit o charakterze belwederu. Fasada budynku wyróżniała się dzięki elementom klasycystycznym (półkolumny z kobiecymi, antycznymi postaciami i inne płaskorzeźby przywołujące na myśl klasycyzm). 

Po I Wojnie Światowej zmieniono nazwę hotelu na Polonia Palace, w 1939 nazwano go po prostu Polonia. Na początku lat 20 XX wieku hotel przeszedł remont. Tuż po zakończeniu II Wojny Światowej budynek przez rokpełnił funkcję szpitala dla radzieckich żołnierzy, a w 1946 roku stał się własnością miasta Łodzi, które postanowiło przywrócić jego funkcje hotelowe. Na przełomie lat 60 i 70 XX wieku budynek przeszedł kolejny kapitalny remont podczas którego zdecydowano się na zmianę parteru - od tej pory budynek charakteryzował się także podcieniami. 

Obecnie (stan na rok 2018) Hotel Polonia Palast ciągle pełni pierwotne funkcje, jest hotelem dwugwiazdkowym. 

[Źródło: Bonisławski R., Podolska J., Spacerownik Łódzki, Biblioteka Gazety Wyborczej, s. 31-32; @:http://baedekerlodz.blogspot.com/2012/10/hotel-polonia-palast.html, dostęp z dnia 26.05.2018r.]

Ciekawostki, legendy, anegdoty

Wysoki standard

Hotel był jednym z łódzkich hoteli charakteryzującym się najwyższym standardem w I połowie XX wieku. Budynek miał centralne ogrzewanie, pełną elektryczność oraz aparaty telefoniczne. Hotel wyposażony był w nowoczesną windę. Atutem hotelu była pralnia mechaniczno-elektroniczna.

Ulubione miejsce sław

Hotel był ulubionym miejscem noclegowym dla ówczesnych sław filmowych. Z zamiłowania do Polonia Palast znana była np. Hanka Bielicka, która przybywając do Łodzi zatrzymywała się w tymże hotelu (ponoć miała swój ulubiony apartament).

Aplikacje dla turysty dla zabytku

Stwórz aplikacje „Dodaj alert” dla tego zabytku:

Stwórz aplikacje dla turysty

Podgląd wygenerowanej aplikacji

Ładuję podgląd widgetu…
Wystąpił błąd podczas ładowania poglądu.

Wygenerowany kod do wstawienia na stronę

To jest gotowy kod do wstawienia na stronę, wygenerowany dla wybranego przez Ciebie zabytku. Wystarczy go skopiować i umieścić w odpowiednim miejscu na Twojej stronie.

Tagi, kategorie

Alerty

Wiesz, że obiekt wymaga opieki?
Zaalarmuj!

zgłoś, że zabytek nie istnieje

Ważne daty

  • ok. 1920 - Pierwszy kapitalny remont budynku
  • 1945 - Zmiana funkcji z hotelowej na szpitalną
  • 1946 - Hotel staje się własnością m. Łodzi
  • przełom 1960-1970 - Drugi kapitalny remont budynku, dodanie podcieni

Dokumenty
urzędowe

Dysponujesz dokumentacją, którą możesz legalnie udostępnić innym?
Załącz pliki tutaj.

Twórcy profilu

  • Agnieszka Stawiarz

Otwarte Zabytki to projekt prowadzony przez Centrum Cyfrowe Projekt: Polska.

Centrum Cyfrowe Projekt: Polska, ul. Andersa 29, 00-159 Warszawa

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Muzeum Historii Polski w ramach konkursu Patriotyzm Jutra, ze środków finansowych otrzymanych od Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami” za granicą, ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz ze środków CEE Trust.

Patron
Narodowy Instytut Dziedzictwa Dojrz@łość w sieci
Patroni medialni
Histmag Szkoła z klasą 2.0 Amerykański Portal Polaków
Partner merytoryczny
Towarzystwo Inicjatyw Twórczych Fundacja Rowzoju Społeczeństwa Informacyjnego PTTK Ośrodek Karta Projekt Polska Fundacja Orange MyViMu.com - Moje Wirtualne Muzeum Centrum Edukacji Obywatelskiej HISTORIA.org.pl Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Zamki Gotyckie
Grantodawcy
Muzeum Historii Polski Patriotyzm Jutra Ministerstwo Spraw Zagranicznych CEE TRUST - Trust for Civil Society in Central and Eastern Europe Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego