Omiń nawigację
ukryj

O co chodzi?

Wyszukaj informacje i uzupełnij wybrane pola.

Skorzystaj z własnej wiedzy, poszukaj w książkach lub w internecie.

Sprawdź, czy informacje już uzupełnione są poprawne.

Pamiętaj o podaniu źródeł.

Zespół ulicy Piotrkowskiej

sprawdzony
help
zamknij

Oznaczenie stanu

  • Sprawdzony
    Dane częściowo zweryfikowane; wymagają dopracowania.
Zabytek wpisany do rejestru zabytków
uzupełnij Lokalizacja:

Łódź, gmina Łódź, powiat Łódź, województwo łódzkie

ul. Piotrkowska

zobacz

Data powstania: XIX/XX w.
Numer w rejestrze:

A/48 z 20.01.1971; A/98 z 26.10.2010

wersja oryginalna Adoptuj zabytek Mini-przewodnik

Opis

uzupełnij

Granice Parku Kulturowego ulicy Piotrkowskiej obejmują północny odcinek ulicy Piotrkowskiej (deptak) oraz kwartały przylegającej do niej zabudowy wraz z ulicami: Kościuszki i Zachodnią, Mickiewicza i Piłsudskiego, Sienkiewicza, fragmentem ul. Narutowicza i Wschodnią, Ogrodową i Północną.

Obszar Parku Kulturowego ulicy Piotrkowskiej jest odzwierciedleniem etapów powstawania prężnego ośrodka przemysłowego. Różnorodności funkcji powstających budynków towarzyszyła różnorodność ich form i stylów architektonicznych, wyrażająca upodobania, pochodzenie, status społeczny i źródło dochodów ich właścicieli. 

Układ urbanistyczny ulicy Piotrkowskiej, placu Wolności i ulicy Moniuszki (dawnego Pasażu Meyera) do dzisiaj zachowały autentyzm i integralność, dzięki czemu wyróżnione zostały prestiżowym tytułem Pomnika Historii „Łódź - wielokulturowy krajobraz miasta przemysłowego", najwyższej formy prawnej ochrony zabytków w Polsce.

Obszar ten nie jest wyłączony z codziennego użytkowania, lecz stanowi żywy organizm miejski, na którego formę i wizerunek mają wpływ decyzje podejmowane przez właścicieli oraz użytkowników terenu i poszczególnych obiektów. Budynki i przestrzeń publiczna tego obszaru podlegają różnorodnym dynamicznym procesom, w ramach których niezbędne jest utrzymanie równowagi pomiędzy koniecznymi przekształceniami, zgodnymi z wymogami współczesności a utrzymaniem zabytkowego charakteru, między adaptacją do nowych funkcji a poszanowaniem oryginalnej struktury historycznej. 


Źródło: Uchwała Nr XXI/483/15 Rady Miejskiej w Łodzi z dnia 9 grudnia 2015 r. został utworzony Park Kulturowy ulicy Piotrkowskiej.

Ciekawostki, legendy, anegdoty

Księga standardów ulicy Piotrkowskiej

Księga standardów ulicy Piotrkowskiej zawiera wskazówki dotyczące wyglądu witryn oraz frontów budynków znajdujących się w Parku Kulturowym ulicy Piotrkowskiej. Jest to taki pierwszy dokument w Polsce, skierowany do właścicieli, najemców oraz projektantów i architektów. 

Aplikacje dla turysty dla zabytku

Stwórz aplikacje „Dodaj alert” dla tego zabytku:

Stwórz aplikacje dla turysty

Podgląd wygenerowanej aplikacji

Ładuję podgląd widgetu…
Wystąpił błąd podczas ładowania poglądu.

Wygenerowany kod do wstawienia na stronę

To jest gotowy kod do wstawienia na stronę, wygenerowany dla wybranego przez Ciebie zabytku. Wystarczy go skopiować i umieścić w odpowiednim miejscu na Twojej stronie.

Tagi, kategorie

Alerty

Wiesz, że obiekt wymaga opieki?
Zaalarmuj!

zgłoś, że zabytek nie istnieje

Ważne daty

  • 20 listopada 2014r. - Zaprezentowano Księgę standardów ulicy Piotrkowskiej
  • 9 grudnia 2015r. - Przyjęto uchwałę dotyczącą Parku Kulturowego

Dokumenty
urzędowe

Gdzie szukać?

Uchwała Rady Miejskiej w Łodzi dotycząca Parku Kulturowego ulicy Piotrkowskiej znajduje się na stronie internetowej Urzędu Miasta Łodzi, w zakładce: Rewitalizacja i zabytki.

Dysponujesz dokumentacją, którą możesz legalnie udostępnić innym?
Załącz pliki tutaj.

Twórcy profilu

  • u.oleszak

Otwarte Zabytki to projekt prowadzony przez Centrum Cyfrowe Projekt: Polska.

Centrum Cyfrowe Projekt: Polska, ul. Andersa 29, 00-159 Warszawa

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Muzeum Historii Polski w ramach konkursu Patriotyzm Jutra, ze środków finansowych otrzymanych od Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami” za granicą, ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz ze środków CEE Trust.

Patron
Narodowy Instytut Dziedzictwa Dojrz@łość w sieci
Patroni medialni
Histmag Szkoła z klasą 2.0 Amerykański Portal Polaków
Partner merytoryczny
Towarzystwo Inicjatyw Twórczych Fundacja Rowzoju Społeczeństwa Informacyjnego PTTK Ośrodek Karta Projekt Polska Fundacja Orange MyViMu.com - Moje Wirtualne Muzeum Centrum Edukacji Obywatelskiej HISTORIA.org.pl Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Zamki Gotyckie
Grantodawcy
Muzeum Historii Polski Patriotyzm Jutra Ministerstwo Spraw Zagranicznych CEE TRUST - Trust for Civil Society in Central and Eastern Europe Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego