Omiń nawigację
ukryj

O co chodzi?

Wyszukaj informacje i uzupełnij wybrane pola.

Skorzystaj z własnej wiedzy, poszukaj w książkach lub w internecie.

Sprawdź, czy informacje już uzupełnione są poprawne.

Pamiętaj o podaniu źródeł.

To jest profil zespołu zabytków. W jego skład wchodzi więcej zabytków.

Zespół pałacu Fryderyka W. Schweikerta

sprawdzony
help
zamknij

Oznaczenie stanu

  • Sprawdzony
    Dane częściowo zweryfikowane; wymagają dopracowania.
Zabytek wpisany do rejestru zabytków
uzupełnij Lokalizacja:

Łódź, gmina Łódź, powiat Łódź, województwo łódzkie

ul. Piotrkowska 262/264

zobacz

Data powstania: 1910-1913
Numer w rejestrze:

A/310/1-5 z 31.08.1987

wersja oryginalna Adoptuj zabytek Mini-przewodnik

Opis

uzupełnij

Projekt pałacu został stworzony przez Romualda Millera, (dokłada data nie jest znana, najprawdopodobniej w roku 1910). Cały zespół budynków składa się reprezentacyjnego dziedzińca, którego otaczają niewielkie pomieszczenia gospodarcze, wystawnego pałacu oraz znajdującego się za nim ogrodu w stylu francuskim. Budowle odnoszą się do stylu modernizmu, baroku i klasycyzmu. Linia zabudowy samego pałacu oddalona jest od ulicy około 20 metrów w głąb dziedzińca. Wnętrze jest dostojne i reprezentatywne ale zarazem funkcjonalne. Główny hol, znajdujący się na parterze pałacu, zdobiły kolumny. Mieściła się tam też łazienka przynależąca do pokoju gościnnego, pokój do gry w bilard oraz jadalnia. Na piętrze, do którego prowadzą zjawiskowe schody, znajdowała się sypialnia Emmy oraz Roberta Schweikertów, łazienka w niebywałym kształcie elipsy oraz pomieszczenia dla służby. Pałac zdobią również witraże w oknach na półpiętrze, które przedstawiają postacie symbolizujące miłość,dostatek, przemysł. 

Ważnym elementem, na który należy zwrócić uwagę jest ogród wraz z altaną, do którego prowadzą tarasy ze schodami. Może on przypominać geometryczny ogród włoski dzięki obecności symetrii, podziałowi na kwadratowe i prostokątne kwatery, a także usytuowaniu rzeźby ogrodowej oraz fontanny. W ogrodzie tym, można dopatrywać się również cech francuskiego ogrodu klasycznego (taras, sadzawki, pawilon to główne elementy kompozycji).

Układ pomieszczeń w domu nie był przypadkowy. Głównym założeniem rozmieszczenia poszczególnych izb był funkcjonalizm wraz z reprezentacyjnością.  W części budynku (pod parterem) była kuchnia zawierająca dwa piece: węglowy i gazowy, spiżarnia, chłodnia, pralnia, suszarnia, pokoje służby. Parter wyposażony był w okazałą klatkę schodową. Ulokowano tutaj także gabinet bilardowy, jadalnie z pokojem kredensowym, pokój gościnny z łazienką. Na piętrze właściciele posiadali pokoje prywatne, sypialnie, łazienkę.Ciekawostki, legendy, anegdoty

Ciekawostki

W pałacu były dwie windy: komunikacyjna i kuchenna. Pałac posiadał żyrandol elektryczny (urządzenia zachowały się do dziś) oraz centralny odkurzacz. 

W czasie trwania II wojny światowej w willi prowadzono Bank Niemiecki, później była to siedziba różnego rodzaju organizacji, m.in. Domu Kultury prowadzonego przez zakład Olimpia.

Do chwili obecnej, w willi,  są kanały wentylacyjne oraz urządzenia wyposażone w silniki elektryczne, które dawniej służyły do opuszczania żyrandola w hallu w dół.

Willa Schweikerta wyróżnia się na tle posiadłości innych fabrykantów, ponieważ nie wybudowano jej  bezpośrednio przy Fabryce Schweikerta (ul. Wólczańska 215, Łódź). Willę wzniesiono na ul. Piotrkowskiej 262/264  jako „odgrodzenie” od hałasów wydobywających się z fabryki.

Pałac Schweikerta „zagrał” w:

- „Ziemi Obiecanej” Andrzeja Wajdy (scena, gdzie hol wraz z okazałymi schodami zagrały zejście do restauracji, gdzie spotykali się kupcy i fabrykanci, pewnego rodzaju „giełda”)

- „Przypadku” Krzysztofa Kieślowskiego (scena, w której na schodach przed wejściem studenci kończą studia robiąc sobie wspólne, pamiątkowe zdjęcie)

-„Cudownym dziecku” Waldemara Dzikiego (scena, w której ojciec prowadzi klatką schodową, zawieszonego w prawach ucznia syna)

-„Stawce większej niż życie”

-Obecna funkcja willi – Instytut Europejski widoczny jest w stambulskim odcinku „Cafe Rose”

- „Arii dla atlety” Filipa Bajona (scena z altaną na tyłach ogrodu służyła jako zakład pogrzebowy w Portugalii, z którego serialowy Władysław Góralkiewicz zabiera prochy przyjaciela)

-„ Karierze Nikosia Dyzmy” z Cezarym Pazurą, gdzie w panoramie Jacka Bromskiego uwidoczniono klatkę schodową, salę konferencyjną, wyjście do ogrodu

Obecna funkcja dawnej willi Schweikertów to Instytut Europejski. W 2006 roku uznano go za filię European Institute of Public Administration w Maastricht. Dzięki temu, Łódź odwiedzają ważni politycy UE.


Aplikacje dla turysty dla zabytku

Stwórz aplikacje „Dodaj alert” dla tego zabytku:

Stwórz aplikacje dla turysty

Podgląd wygenerowanej aplikacji

Ładuję podgląd widgetu…
Wystąpił błąd podczas ładowania poglądu.

Wygenerowany kod do wstawienia na stronę

To jest gotowy kod do wstawienia na stronę, wygenerowany dla wybranego przez Ciebie zabytku. Wystarczy go skopiować i umieścić w odpowiednim miejscu na Twojej stronie.

Tagi, kategorie

Alerty

Wiesz, że obiekt wymaga opieki?
Zaalarmuj!

zgłoś, że zabytek nie istnieje

Ważne daty

  • 1933 - Willę dziedziczą dzieci Emmy i Roberta Schweikertów: Łucja, Eisenbraun, Małgorzata Cattiene, Robert Alfons Schweikert.
  • 1983 - Budynek pozyskała Politechnika Łódzka.
  • 1995 - Budynek stał się własnością Instytutu Europejskiego.

Dokumenty
urzędowe

Dysponujesz dokumentacją, którą możesz legalnie udostępnić innym?
Załącz pliki tutaj.

Twórcy profilu

Otwarte Zabytki to projekt prowadzony przez Centrum Cyfrowe Projekt: Polska.

Centrum Cyfrowe Projekt: Polska, ul. Andersa 29, 00-159 Warszawa

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Muzeum Historii Polski w ramach konkursu Patriotyzm Jutra, ze środków finansowych otrzymanych od Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami” za granicą, ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz ze środków CEE Trust.

Patron
Narodowy Instytut Dziedzictwa Dojrz@łość w sieci
Patroni medialni
Histmag Szkoła z klasą 2.0 Amerykański Portal Polaków
Partner merytoryczny
Towarzystwo Inicjatyw Twórczych Fundacja Rowzoju Społeczeństwa Informacyjnego PTTK Ośrodek Karta Projekt Polska Fundacja Orange MyViMu.com - Moje Wirtualne Muzeum Centrum Edukacji Obywatelskiej HISTORIA.org.pl Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Zamki Gotyckie
Grantodawcy
Muzeum Historii Polski Patriotyzm Jutra Ministerstwo Spraw Zagranicznych CEE TRUST - Trust for Civil Society in Central and Eastern Europe Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego