Omiń nawigację
ukryj

O co chodzi?

Wyszukaj informacje i uzupełnij wybrane pola.

Skorzystaj z własnej wiedzy, poszukaj w książkach lub w internecie.

Sprawdź, czy informacje już uzupełnione są poprawne.

Pamiętaj o podaniu źródeł.

To jest profil zespołu zabytków. W jego skład wchodzi więcej zabytków.

Zespół willi Reinholda Richtera

Nazwa zwyczajowa: Rektorat PŁ

sprawdzony
help
zamknij

Oznaczenie stanu

  • Sprawdzony
    Dane częściowo zweryfikowane; wymagają dopracowania.
Zabytek wpisany do rejestru zabytków
uzupełnij Lokalizacja:

Łódź, gmina Łódź, powiat Łódź, województwo łódzkie

ul. Skorupki 6/8

zobacz

Data powstania: 1903-1904
Numer w rejestrze:

A/53 z 20.01.1971

wersja oryginalna Adoptuj zabytek Mini-przewodnik

Opis

uzupełnij

Willa jest dwukondygnacyjnym budynkiem wzniesionym na nieregularnym planie. Składa się z wzajemnie przenikających się brył różnych kształtów i rozmiarów. Poddasze i strych zostały zaadaptowane na cele mieszkalne, gdzie mieszkała po śmierci pierwszego właściciela (Richtera) żona Karola Scheiblera.  Wille wieńczy czterospadowy dach z wieżą i świetliki. 

Wejście od strony północnej (główne, od ulicy Skorupki) prowadzi do wnętrza budynku, gdzie napotykamy piętrowy hol w stylu secesyjnym oraz duży witraż. Niegdyś znajdowały się tu liczne obrazy, jednakże do czasów obecnych zachował się jedynie obraz pędzla Paula Hermanna i Carla Langhamera. Bogaty wystrój cechuje przede wszystkim pomieszczenia na parterze. Zastosowano tu dekoracje z marmuru, polichromie oraz gipsowe płaskorzeźby nawiązujące do antyku. Pomieszczenia pierwotnie przeznaczono na jadalnię, ogród zimowy, hol, kancelarię, kuchnię, łazienkę, kredensownię  i pokój służbowy. Pozostałe pomieszczenia zajmujące piętro, poddasze i strych pełniły funkcje mieszkalne.

Obiekt posiadał nowoczesne jak na tamte czasy centralne ogrzewanie oraz tradycyjne piece i kominki. Do dnia dzisiejszego przetrwały elementy dawnego wyposażenia obiektu m.in. żyrandole, meble, czy klamki.

Obiekt łączy cechy stylu gotyckiego, manierystycznego, renesansowego i secesyjnego, widoczne w fasadzie budynku. Na uwagę zasługują okna, które w zależności od pełnionej funkcji przyjmują zróżnicowane formy.

Okazała brama z parterową, murowaną portiernią stanowią część zespołu willi Reinholda Richtera. Portiernia wzniesiona na planie prostokąta pierwotnie miała być przedsionkiem budynków gospodarczych, których nigdy nie wybudowano. Obiekt charakteryzuje się cechami stylu renesansowego i manierystycznego.

Zespół willi otacza zabytkowy park im. bp. M. Klepacza, w którym odnajdujemy wiele imponujących okazów drzew m.in. limbę, sosnę wejmutkę, jałowce wirginijskie, cypryśniki nutkajskie, lipy oraz okazały pomnik przyrody – dąb „Jagosz”. Wiosną na trawnikach parkowych możemy podziwiać niebieskie kobierce kwitnących cebulic.

Ciekawostki, legendy, anegdoty

Epizod filmowy

Pałacyki Richterów [jeden znajduje się przy ulicy Placowej 10/12, drugi to opisywana willa) można było podziwiać w kultowym polskim serialu „Czterej pancerni i pies”. Oba można oglądać w odcinku „Kwadrans po nieparzystej”. W obecnym rektoracie Politechniki Łódzkiej, kręcono zdjęcia z zewnątrz, a w dawnym pałacyku Józefa Richtera realizowano zdjęcia wewnętrzne. 

Epizod filmowy

Budynek posłużył jako redakcja fikcyjnego czasopisma Pasikonik w filmie Kingsajz.

Zwiedzanie

Przed pożarem Willę można było zwiedzać bezpłatnie w godzinach otwarcia Rektoratu PŁ.

Aplikacje dla turysty dla zabytku

Stwórz aplikacje „Dodaj alert” dla tego zabytku:

Stwórz aplikacje dla turysty

Podgląd wygenerowanej aplikacji

Ładuję podgląd widgetu…
Wystąpił błąd podczas ładowania poglądu.

Wygenerowany kod do wstawienia na stronę

To jest gotowy kod do wstawienia na stronę, wygenerowany dla wybranego przez Ciebie zabytku. Wystarczy go skopiować i umieścić w odpowiednim miejscu na Twojej stronie.

Tagi, kategorie

Alerty

Wiesz, że obiekt wymaga opieki?
Zaalarmuj!

zgłoś, że zabytek nie istnieje

Ważne daty

  • Willa Reinholda Richtera, 8 lipiec 2016 r. - Pożar więźby dachowej.
  • Willa Reinholda Richtera, listopad 2017 - Zakończenie odbudowy stropu oraz więźby.
  • Willa Reinholda Richtera, I kwartał 2018 - Ustalanie zakresu prac etapu trzeciego obejmującego remont konserwatorski historycznych elementów wyposażenia (boazerii,mebli,stolarki drzwiowej,klatki schodowej) oraz odtworzenie elementów wystroju wnętrza (posadzek,parkietów,historycznych schodów).

Dokumenty
urzędowe

Gminna Ewidencja Zabytków 2017

dodano: 25 maj 2018

rozmiar 1.7 MB

Pobierz wszystkie pliki

Twórcy profilu

  • Artur Kabała

Otwarte Zabytki to projekt prowadzony przez Centrum Cyfrowe Projekt: Polska.

Centrum Cyfrowe Projekt: Polska, ul. Andersa 29, 00-159 Warszawa

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Muzeum Historii Polski w ramach konkursu Patriotyzm Jutra, ze środków finansowych otrzymanych od Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami” za granicą, ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz ze środków CEE Trust.

Patron
Narodowy Instytut Dziedzictwa Dojrz@łość w sieci
Patroni medialni
Histmag Szkoła z klasą 2.0 Amerykański Portal Polaków
Partner merytoryczny
Towarzystwo Inicjatyw Twórczych Fundacja Rowzoju Społeczeństwa Informacyjnego PTTK Ośrodek Karta Projekt Polska Fundacja Orange MyViMu.com - Moje Wirtualne Muzeum Centrum Edukacji Obywatelskiej HISTORIA.org.pl Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Zamki Gotyckie
Grantodawcy
Muzeum Historii Polski Patriotyzm Jutra Ministerstwo Spraw Zagranicznych CEE TRUST - Trust for Civil Society in Central and Eastern Europe Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego