Omiń nawigację
ukryj

O co chodzi?

Wyszukaj informacje i uzupełnij wybrane pola.

Skorzystaj z własnej wiedzy, poszukaj w książkach lub w internecie.

Sprawdź, czy informacje już uzupełnione są poprawne.

Pamiętaj o podaniu źródeł.

To jest profil zespołu zabytków. W jego skład wchodzi więcej zabytków.

Zespół pałacowy K.W. Scheiblera, ob. Muzeum Kinematografii

niesprawdzony
help
zamknij

Oznaczenie stanu

 • Niesprawdzony
  Dane zaczerpnięte wprost z rejestru zabytków NID; wymagają sprawdzenia i uzupełnienia.
Zabytek wpisany do rejestru zabytków
uzupełnij Lokalizacja:

Łódź, gmina Łódź, powiat Łódź, województwo łódzkie

plac Lecha Kaczyńskiego 1

zobacz

Data powstania: 2 poł. XIX
Numer w rejestrze:

963-VII-51 z 3.10.1957; ZS-1/15 z 9.08.1964; A/15 z 20.01.1971

wersja oryginalna Adoptuj zabytek Mini-przewodnik

Opis

uzupełnij

Pałac zbudowany został w 1855 roku według projektu Jana Karola Mertschinga. Pierwsza przebudowa miała miejsce w 1865 roku. Dobudowano wtedy piętro pełniące funkcje prywatnych apartamentów mieszkalnych, dobudowano oficynę  i czterokondygnacyjną wieżę widokową, zwieńczoną attyką z ustawionymi w narożach wazonami, co podkreśliło willowo-rezydencjonalny charakter budowli. Aktualną, neorenesansową bryłę, uzyskał w latach 1884-1887 po przebudowie, którą przeprowadził warszawski architekt Edward Lilpop na zlecenie wdowy po Karolu - Anny Scheibler. Wyposażenie pałacu sprowadzono z Berlina, Drezna oraz Paryża. W Pałacu nie było jednego, określonego stylu. Wnętrza przeładowane były dekoracjami – ściany obite były tkaninami przypominającymi gobeliny, wyłożone boazeriami i lustrami. Rezydencja miała przede wszystkim charakter mieszkalny. Znajdowały się w niej jednak pomieszczenia takie jak: sala lustrzano –koncertowa, palarnia w stylu mauretańskim, jadalnia z pokojem kredensowym, gabinet Pana i pokój w stylu rokoko z piecem. Za domem zlokalizowany był park, który był przykładem mody jaka panowała w tamtych czasach. Był to prywatny zieleniec, po którym spacerowano i odpoczywano.
16 lutego 2015 r, na mocy Rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zabytek ten staje się elementem Pomnika Historii „Łódź – Wielokulturowy Krajobraz Miasta Przemysłowego”.

Ciekawostki, legendy, anegdoty

Jedyna w Łodzi mozaika Antonio Salviati'ego

W pomieszczeniach pałacu znajdują się boazerie, imitacje kurdybanów, wzorzyste tapety i malowidła, cenne piece oraz kredensy, a w gabinecie byłego właściciela cenna mozaika weneckiego sztukatora Antonio Salviati'ego z 1886 roku, będąca jedynym jego dziełem w Łodzi.

Najpiękniejszy park w Polsce

Firma ogrodnicza Briggs&Stratton ogłosiła w ramach konkursu w grudniu 2007 r. Park Źródliska najpiękniejszym parkiem w Polsce i piątym pod względem urody w Europie.

Muzeum Kinematografii

W pobliżu zabytku znajduje się słynna Łódzka Szkoła Filmowa, a w 1986 r. obiekt przejęło Muzeum Kinematografii - jedyne tego typu muzeum w Polsce. Gromadzi ono eksponaty i prowadzi dokumentację historii polskiej kinematografii - sztuki, techniki oraz produkcji filmowej, której polskim centrum przez wiele lat była Łódź.

Wnętrza pałacu w znanych filmach

We wnętrzach pałacu K. Scheiblera kręcone były sceny do filmów takich jak: Ziemia obiecana, Między ustami a brzegiem pucharu oraz Lalka.

Aplikacje dla turysty dla zabytku

Stwórz aplikacje „Dodaj alert” dla tego zabytku:

Stwórz aplikacje dla turysty

Podgląd wygenerowanej aplikacji

Ładuję podgląd widgetu…
Wystąpił błąd podczas ładowania poglądu.

Wygenerowany kod do wstawienia na stronę

To jest gotowy kod do wstawienia na stronę, wygenerowany dla wybranego przez Ciebie zabytku. Wystarczy go skopiować i umieścić w odpowiednim miejscu na Twojej stronie.

Tagi, kategorie

Alerty

Wiesz, że obiekt wymaga opieki?
Zaalarmuj!

zgłoś, że zabytek nie istnieje

Ważne daty

 • Pałac, ob. Muzeum Kinematografii, 1865 - Pierwsza przebudowa pałacu
 • koniec lat 50. XIX - Część Ogrodu Spacerowego zostaje sprzedana K.Scheiblerowi
 • Park, koniec lat 80. XIX - K. Scheibler staje się dzierżawcą parku Źródliska
 • Pałac, ob. Muzeum Kinematografii, 1884-1887 - Druga przebudowa pałacu
 • Pałac, ob. Muzeum Kinematografii, 1986 - Pałac staje się oficjalną siedzibą Muzeum Kinematografii w Łodzi
 • Park, 2007 - W konkursie organizowanym przez firmę ogrodniczą Briggs&Stratton, Źródliska zostały ogłoszone najpiękniejszym parkiem w Polsce i piątym pod względem urody w Europie
 • 2015 - Zespół zabytków staje się częścią Pomnika Historii „Łódź – Wielokulturowy Krajobraz Miasta Przemysłowego”.

Dokumenty
urzędowe

Twórcy profilu

 • Aleksandra Matusiak

Otwarte Zabytki to projekt prowadzony przez Centrum Cyfrowe Projekt: Polska.

Centrum Cyfrowe Projekt: Polska, ul. Andersa 29, 00-159 Warszawa

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Muzeum Historii Polski w ramach konkursu Patriotyzm Jutra, ze środków finansowych otrzymanych od Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami” za granicą, ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz ze środków CEE Trust.

Patron
Narodowy Instytut Dziedzictwa Dojrz@łość w sieci
Patroni medialni
Histmag Szkoła z klasą 2.0 Amerykański Portal Polaków
Partner merytoryczny
Towarzystwo Inicjatyw Twórczych Fundacja Rowzoju Społeczeństwa Informacyjnego PTTK Ośrodek Karta Projekt Polska Fundacja Orange MyViMu.com - Moje Wirtualne Muzeum Centrum Edukacji Obywatelskiej HISTORIA.org.pl Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Zamki Gotyckie
Grantodawcy
Muzeum Historii Polski Patriotyzm Jutra Ministerstwo Spraw Zagranicznych CEE TRUST - Trust for Civil Society in Central and Eastern Europe Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego