Omiń nawigację
ukryj

O co chodzi?

Wyszukaj informacje i uzupełnij wybrane pola.

Skorzystaj z własnej wiedzy, poszukaj w książkach lub w internecie.

Sprawdź, czy informacje już uzupełnione są poprawne.

Pamiętaj o podaniu źródeł.

Zamek królewski, ob. muzeum

sprawdzony
help
zamknij

Oznaczenie stanu

 • Sprawdzony
  Dane częściowo zweryfikowane; wymagają dopracowania.
Zabytek wpisany do rejestru zabytków
uzupełnij Lokalizacja:

Opoczno, gmina Opoczno, powiat opoczyński, województwo łódzkie

pl. Zamkowy 1

zobacz

Data powstania: 1360-1365
Numer w rejestrze:

306 z 30.11.1956 ; 272 z 3.11.1977

wersja oryginalna Adoptuj zabytek Mini-przewodnik

Opis

Napisz 3-4 zdania zawierające najważniejsze informacje o obiekcie.

dodaj opis

Ciekawostki, legendy, anegdoty

Widziadło na imieninach starosty Opoczyńskiego

Niegdyś między ludźmi krążyły legendy o dziwnych zjawiskach słyszanych lub widzianych w zamkowych murach. Jedno z tych opowiadań nawiązuje do nierealnego wydarzenia jakie miało miejsce w czasie wieczoru imieninowego starosty opoczyńskiego. Kiedy zbliżała się północ, nagle z dziwnym szumem otworzyły się drzwi i okna. Zebrani zobaczyli jak po schodach ze strychu sunie biały jak mgła, wydłużony jak postać ludzka obłok. Zaskoczeni goście zobaczyli jak ta mgławicowa postać przesunęła się po części pokoju i rozpłynęła się. Dał się wtedy słyszeć jakiś szum i wszystko nagle ucichło. Goście siedzieli przestraszeni, ale nic niezwykłego dalej już się nie działo. Obecnie dawne duchy zamkowe zniknęły, ale kto wie? Może ktoś je jeszcze zobaczy.

Źródło: Muzeum Regionalne w Opocznie

Kazimierz Wielki spijał miodek u Esterki

Piękna Żydówka Esterka była postacią autentyczną, choć bardzo skąpe przekazy historyczne i wyobraźnia ludzka sprawiły, że wokół jej osoby narosło mnóstwo legend. Nie wiadomo dokładnie, skąd owa Esterka pochodziła oraz w jakich okolicznościach zapoznała Kazimierza Wielkiego. Według powszechnej tradycji urodziła się na krakowskim Kazimierzu, według innej w Radomiu, Opoczynanie zaś wierzą, że panienka wywodziła się z Opoczna i była córką szynkarza Mardocheusza Beniamina. W mieście znana jest legenda, jakoby Estera poznała swego przyszłego chłopaka w lesie, kiedy ten uratował ją sprzed rogów szarżującego tura. Kazimierz szybko rozkochał się w ślicznej Żydówce, wzniósł dla niej na Rynku w Opocznie (rzekomo połączoną tunelem z zamkiem) kamienicę i rzucił swą poprzednią wielką miłość - "niepospolitej cudowności" Czeszkę Rokiczankę. Będąca u wielkich łask królewskich Estera nie prowadziła koszernego życia, jadała trefne potrawy, nie przestrzegała też szabasu, co strasznie nie podobało się miejscowej starszyźnie, więc postanowiono ją ukamienować. W porę ostrzeżona panienka wymknęła się nocą z miasta i uciekła na bosaka do Krakowa, do króla, który wywiózł ją w bezpieczne miejsce: według jednych przekazów do królewskiego zamku w Bochotnicy, według innych do niewielkiego Łobzowa, gdzie - jak głoszą słowa piosenki - "Kazimierz Wielki łykał miód smaczny u Esterki".
Dom Esterki stoi w Opocznie do dziś (przy Placu Kościuszki 15) i obecnie mieści się w nim Biblioteka Publiczna.

Źródło: www.zamkipolskie.com

Aplikacje dla turysty dla zabytku

Stwórz aplikacje „Dodaj alert” dla tego zabytku:

Stwórz aplikacje dla turysty

Podgląd wygenerowanej aplikacji

Ładuję podgląd widgetu…
Wystąpił błąd podczas ładowania poglądu.

Wygenerowany kod do wstawienia na stronę

To jest gotowy kod do wstawienia na stronę, wygenerowany dla wybranego przez Ciebie zabytku. Wystarczy go skopiować i umieścić w odpowiednim miejscu na Twojej stronie.

Tagi, kategorie

Alerty

Wiesz, że obiekt wymaga opieki?
Zaalarmuj!

zgłoś, że zabytek nie istnieje

Ważne daty

 • 1599 - Zgodnie z zarządzeniem Zygmunta III Wazy w zewnętrznym murze zamku przebito nową bramę miejską, a wewnętrzny dziedziniec przekształcono w ulicę.
 • 1874-1875 - Odbudowa zamku za dawnych fundamentach
 • 1918-1939 - Zamek siedzibą Starostwa Powiatowego
 • 1939 - Ewakuacja Starostwa Powiatowego z zamku
 • 1939-1960 - Zamek zaadaptowano na szpital zakaźny
 • 1976 - Rozpoczęcie prac adaptacyjnych na rzecz Muzeum Regionalnego

Dokumenty
urzędowe

Dysponujesz dokumentacją, którą możesz legalnie udostępnić innym?
Załącz pliki tutaj.

Twórcy profilu

 • Weronika Duch
 • Tomek Malik

Otwarte Zabytki to projekt prowadzony przez Centrum Cyfrowe Projekt: Polska.

Centrum Cyfrowe Projekt: Polska, ul. Andersa 29, 00-159 Warszawa

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Muzeum Historii Polski w ramach konkursu Patriotyzm Jutra, ze środków finansowych otrzymanych od Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami” za granicą, ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz ze środków CEE Trust.

Patron
Narodowy Instytut Dziedzictwa Dojrz@łość w sieci
Patroni medialni
Histmag Szkoła z klasą 2.0 Amerykański Portal Polaków
Partner merytoryczny
Towarzystwo Inicjatyw Twórczych Fundacja Rowzoju Społeczeństwa Informacyjnego PTTK Ośrodek Karta Projekt Polska Fundacja Orange MyViMu.com - Moje Wirtualne Muzeum Centrum Edukacji Obywatelskiej HISTORIA.org.pl Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Zamki Gotyckie
Grantodawcy
Muzeum Historii Polski Patriotyzm Jutra Ministerstwo Spraw Zagranicznych CEE TRUST - Trust for Civil Society in Central and Eastern Europe Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego