Omiń nawigację
ukryj

O co chodzi?

Wyszukaj informacje i uzupełnij wybrane pola.

Skorzystaj z własnej wiedzy, poszukaj w książkach lub w internecie.

Sprawdź, czy informacje już uzupełnione są poprawne.

Pamiętaj o podaniu źródeł.

Dom, tzw. chata tatarska

sprawdzony
help
zamknij

Oznaczenie stanu

  • Sprawdzony
    Dane częściowo zweryfikowane; wymagają dopracowania.
Zabytek wpisany do rejestru zabytków
uzupełnij Lokalizacja:

Radomsko, gmina Radomsko, powiat radomszczański, województwo łódzkie

ul. Częstochowska 5

zobacz

Data powstania: kon. XVIII w.
Numer w rejestrze:

22/604-X-54 z 22.06.1954

wersja oryginalna Adoptuj zabytek Mini-przewodnik

Opis

uzupełnij

Zagroda tatarska, ul. Częstochowska 9

Jedyna w tej części Polski zagroda tatarska zbudowana w 1875 r. przez cieślę Adama Gałwę, przebudowana po II wojnie światowej. Dom w zagrodzie "tatarskiej" usytuowany był szczytem do drogi. Składał się z sieni, izby i komory. Za komorą znajdowały się stajnia i obora, dalej była stodoła. Do domu od strony drogi przylegała szopa - wozownia z chlewikiem dla drobiu i drwalnią. Szopa wraz ze ścianą szczytową domu zajmowały szerokość placu i tworzyły zamkniętą ścianę zewnętrzną zagrody. Zwarta zabudowa oraz brak okien w domu od strony drogi świadczą o obronnej funkcji zagrody.

Zagrodę „tatarską” zamieszkiwała jedna rodzina, czasem wraz ze starymi rodzicami. Zagrody takie przestano budować już przed I wojną światową. Jedną z głównych przyczyn zanikania tego typu budownictwa były liczne pożary nękające Stobiecko. W dwudziestoleciu międzywojennym zaczęto rozbierać najstarsze zniszczone obiekty całkowicie lub częściowo.

Pierwotnie domy budowano z grubych bali sosnowych, pod podwaliny podkładano kamienie polne - największe na rogach. Podwaliny tworzyły progi w drzwiach, a od strony drogi przedłużały się w próg furtki. Na podwalinach spoczywało 7-8 grubych bali tworzących ściany. Dachy pokrywano słomą. Domy od strony drogi miały dach przyczółkowy, wysunięty przed ścianę na wystających końcach górnych belek nazywanych „wystawką”.

Radomszczańska Chata Tatarska znalazła się wśród dziesięciu laureatów trzeciej edycji regionalnego plebiscytu, przeprowadzonego przez serwis naszemiasto.pl - "Perły w Koronie Województwa Łódzkiego 2010". Zabytek, zrekonstruowany przy dużym wysiłku Miasta i znaczącym wsparciu Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi, znalazł się w bardzo zacnym gronie obiektów wyróżnionych jako atrakcje turystyczne.

Ciekawostki, legendy, anegdoty

Podziel się z innymi legendą, anegdotą,
ciekawą historią związaną z zabytkiem.

Aplikacje dla turysty dla zabytku

Stwórz aplikacje „Dodaj alert” dla tego zabytku:

Stwórz aplikacje dla turysty

Podgląd wygenerowanej aplikacji

Ładuję podgląd widgetu…
Wystąpił błąd podczas ładowania poglądu.

Wygenerowany kod do wstawienia na stronę

To jest gotowy kod do wstawienia na stronę, wygenerowany dla wybranego przez Ciebie zabytku. Wystarczy go skopiować i umieścić w odpowiednim miejscu na Twojej stronie.

Tagi, kategorie

Alerty

Wiesz, że obiekt wymaga opieki?
Zaalarmuj!

zgłoś, że zabytek nie istnieje

Ważne daty

Wpisz najważniejsze daty z historii obiektu wraz z krótkim opisem.

Dokumenty
urzędowe

Dysponujesz dokumentacją, którą możesz legalnie udostępnić innym?
Załącz pliki tutaj.

Twórcy profilu

  • Radomsko

Otwarte Zabytki to projekt prowadzony przez Centrum Cyfrowe Projekt: Polska.

Centrum Cyfrowe Projekt: Polska, ul. Andersa 29, 00-159 Warszawa

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Muzeum Historii Polski w ramach konkursu Patriotyzm Jutra, ze środków finansowych otrzymanych od Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami” za granicą, ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz ze środków CEE Trust.

Patron
Narodowy Instytut Dziedzictwa Dojrz@łość w sieci
Patroni medialni
Histmag Szkoła z klasą 2.0 Amerykański Portal Polaków
Partner merytoryczny
Towarzystwo Inicjatyw Twórczych Fundacja Rowzoju Społeczeństwa Informacyjnego PTTK Ośrodek Karta Projekt Polska Fundacja Orange MyViMu.com - Moje Wirtualne Muzeum Centrum Edukacji Obywatelskiej HISTORIA.org.pl Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Zamki Gotyckie
Grantodawcy
Muzeum Historii Polski Patriotyzm Jutra Ministerstwo Spraw Zagranicznych CEE TRUST - Trust for Civil Society in Central and Eastern Europe Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego