Omiń nawigację
ukryj

O co chodzi?

Wyszukaj informacje i uzupełnij wybrane pola.

Skorzystaj z własnej wiedzy, poszukaj w książkach lub w internecie.

Sprawdź, czy informacje już uzupełnione są poprawne.

Pamiętaj o podaniu źródeł.

To jest profil zespołu zabytków. W jego skład wchodzi więcej zabytków.

Zespół dworski w Niechmirowie

niesprawdzony
help
zamknij

Oznaczenie stanu

  • Niesprawdzony
    Dane zaczerpnięte wprost z rejestru zabytków NID; wymagają sprawdzenia i uzupełnienia.
Zabytek wpisany do rejestru zabytków
uzupełnij Lokalizacja:

Niechmirów, gmina Burzenin, powiat sieradzki, województwo łódzkie

zobacz

Data powstania: XVIII/XIX
wersja oryginalna Adoptuj zabytek Mini-przewodnik

Opis

uzupełnij

Zespół parkowo-dworski zlokalizowany jest w terenie urozmaiconym krajobrazowo i składa się zasadniczo z trzech elementów: parku z kaplicą i oficyną, które stanowią pozostałości założenia pałacowego, jak również z dziedzińca gospodarczego folwarku i kolonii mieszkalnej. Pierwotnie całe założenie otoczone było murem ceglanym, a od strony parku płotem drewnianym. Z rozproszonej zabudowy gospodarczej zachował się jeden czworak.

Oficyna wchodząca w skład zabudowy zespołu dworskiego została wybudowana w stylu klasycystycznym, najprawdopodobniej na przełomie XVIII/XIX wieku. Bryła budynku jest zwarta, podpiwniczona, dwukondygnacyjna, przykryta czterospadowym dachem. Osie ścian wzdłużnych podkreślone są na całej wysokości płytkimi ryzalitami  i zwieńczone tympanonami z wejściem ujętym kolumnami.

Park został zaprojektowany na planie prostokąta o geometrycznym układzie kompozycyjnym wraz z nieistniejącym już stawem oraz altanami. W narożnikach parku występują „komnaty” z drzew liściastych. Krawędzie tej części parku obsadzone są grabowymi alejami wytyczonymi w linii prostej.

Neogotycka kaplica wraz z bogatym wnętrzem i historią jest wizytówką zaniedbanego parku. Funkcjonująca kaplica w parku podworskim skupia wielu mieszkańców i buduje świadomość miejsca, jednak tylko w określonej sferze - sakralnej


Ciekawostki, legendy, anegdoty

Ponowne zniszczenie

Po II wojnie światowej zespół uległ ponownemu zniszczeniu wskutek zaniedbania przez dyrekcję miejscowego PGR-u. PGR tak dalece zaniedbali pozostałe obiekty, oficyna popadła w ruinę, tak że obecnie nadają się tylko do rozbiórki. Stosunkowo najlepiej ze wszystkich obiektów dworskich zachowała się kaplica.

Zasoby parku

W podworskim parku spotkać można kilka pomników przyrody, cenne graby, klony, lipy i dęby, a także dąb szypułkowy o obwodzie pnia 565 cm, z opalonym pniem, aktualnie w stanie agonalnym. Park z czterema alejami grabowymi, jedną kasztanową wpisany jest do rejestru zabytków. W 2007 r. podczas wichury przewrócił się największy i najstarszy dąb oznaczony jako pomnik przyrody.

Uroczyste obchody świąt

W parku jak i w kaplicy odbywają się wiece i zgromadzenia, a także co roczne uroczyste obchody z okazji świąt 11 listopada i 3 maja, ubierane są ołtarze do których wierni idą w procesji święta Bożego Ciała.

Miejsce pamięci

W parku znajduje się krzyż postawiony przez mieszkańców wsi. Według przekazów, stanął on w miejscu śmierci córki Antoniego Olszewskiego – byłego właściciela wsi. W południowej jego części, na wzgórzu, które porośnięte jest drzewami znajduje się sporych rozmiarów kamień z krzyżem i napisem: 10 listopada 1901 roku. Najprawdopodobniej jest to zbiorowa bezimienna mogiła. 

Aplikacje dla turysty dla zabytku

Stwórz aplikacje „Dodaj alert” dla tego zabytku:

Stwórz aplikacje dla turysty

Podgląd wygenerowanej aplikacji

Ładuję podgląd widgetu…
Wystąpił błąd podczas ładowania poglądu.

Wygenerowany kod do wstawienia na stronę

To jest gotowy kod do wstawienia na stronę, wygenerowany dla wybranego przez Ciebie zabytku. Wystarczy go skopiować i umieścić w odpowiednim miejscu na Twojej stronie.

Tagi, kategorie

Alerty

Wiesz, że obiekt wymaga opieki?
Zaalarmuj!

zgłoś, że zabytek nie istnieje

Ważne daty

  • 1729 r. - wzniesienie kaplicy pałacowej p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP
  • 1876 r. - przebudowa kaplicy pałacowej w stylu neogotyckim
  • 1945 r. - spalenie przez Rosjan znacznej części obiektów pałacowych, w tym pałacu
  • 1952-1989 r. - w oficynie mieściły się mieszkania oraz biura PGR Niechmirów
  • 1960-1970 r. - odrestaurowanie kaplicy pałacowej

Dokumenty
urzędowe

Dysponujesz dokumentacją, którą możesz legalnie udostępnić innym?
Załącz pliki tutaj.

Twórcy profilu

  • Dominika Ługowska

Otwarte Zabytki to projekt prowadzony przez Centrum Cyfrowe Projekt: Polska.

Centrum Cyfrowe Projekt: Polska, ul. Andersa 29, 00-159 Warszawa

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Muzeum Historii Polski w ramach konkursu Patriotyzm Jutra, ze środków finansowych otrzymanych od Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami” za granicą, ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz ze środków CEE Trust.

Patron
Narodowy Instytut Dziedzictwa Dojrz@łość w sieci
Patroni medialni
Histmag Szkoła z klasą 2.0 Amerykański Portal Polaków
Partner merytoryczny
Towarzystwo Inicjatyw Twórczych Fundacja Rowzoju Społeczeństwa Informacyjnego PTTK Ośrodek Karta Projekt Polska Fundacja Orange MyViMu.com - Moje Wirtualne Muzeum Centrum Edukacji Obywatelskiej HISTORIA.org.pl Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Zamki Gotyckie
Grantodawcy
Muzeum Historii Polski Patriotyzm Jutra Ministerstwo Spraw Zagranicznych CEE TRUST - Trust for Civil Society in Central and Eastern Europe Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego