Omiń nawigację
ukryj

O co chodzi?

Wyszukaj informacje i uzupełnij wybrane pola.

Skorzystaj z własnej wiedzy, poszukaj w książkach lub w internecie.

Sprawdź, czy informacje już uzupełnione są poprawne.

Pamiętaj o podaniu źródeł.

Ten zabytek wchodzi w skład zespołu: Zespół par. p.w. Św. Małgorzaty w Czerniewicach.

Kościół p.w. św. Andrzej Apostoła

Nazwa zwyczajowa: kościół rzymskokatolicki, kościół p.w. św. Andrzeja, kościół w Czerniewicach

niesprawdzony
help
zamknij

Oznaczenie stanu

 • Niesprawdzony
  Dane zaczerpnięte wprost z rejestru zabytków NID; wymagają sprawdzenia i uzupełnienia.
Zabytek wpisany do rejestru zabytków
uzupełnij Lokalizacja:

Czerniewice, gmina Czerniewice, powiat tomaszowski, województwo łódzkie

Kościół położony w centrum wsi Czerniewice przy skrzyżowaniu ul. Mazowieckiej i ul. Południowej

zobacz

Data powstania: I poł. XV wieku
Numer w rejestrze:

169/763 z 27.12.1967

wersja oryginalna Adoptuj zabytek Mini-przewodnik

Opis

uzupełnij

W skład zespołu kościoła par. p.w. św. Małgorzaty wchodzi drewniany kościół p.w. św. Andrzeja Apostoła oraz drewniana dzwonnica.

Obiekt zlokalizowany jest w centrum wsi przy skrzyżowaniu lokalnych dróg. Otoczony murem z łupanych kamieni polnych z żelazną bramą a także furtką od strony wschodniej, która prowadzi na plebanie. W południowo – zachodnim narożu działki znajduję się drewniana dzwonnica na planie zbliżonym do kwadratu. Orientowany jednonawowy kościół z węższym zamkniętym prezbiterium posiada dwuspadowy dach. Początkowo pośrodku dachu znajdowała się mała kopuła obita blachą z żelaznym krzyżem na samym szczycie. Obecnie jest to sygnaturka pokryta gnotem z żelaznym krzyżem. Szczyt elewacji frontowej zakończony jest dwukondygnacyjną wieżyczką również z żelaznym krzyżem. W  północnej ścianie prezbiterium znajduję się otwór drzwiowy pierwotnie prowadzący do starej zakrystii. W południowej części obiektu znajduję się zakrystia oraz kruchta, natomiast między nimi widnieje otwór drzwiowy, prostokątny. Zachodnia część przedstawia niewielki przedsionek, pełniący funkcje głównego wejścia do kościoła, przykryty dwuspadowym daszkiem.

Wyposażenie kościoła p.w. Św. Andrzeja Apostoła:

 • Ołtarz wielki późnorenesansowy - obecnie będący w konserwacji. Częścią wielkiego ołtarza jest tabernakulum. Jest to drewniana szafeczka zamykana na klucz. Na tabernakulum leży duża, zamknięta na siedem pieczęci księga, z kolei na niej leży baranek. Przyjęło się, iż baranek znajdujący się na księdze strzeże zapisanych i zapowiedzianych dziejów świątyni. 

 • Ołtarze boczne - przeniesione do nowego murowanego kościoła

 • Obraz Trójcy Świętej Pieta Boga Ojca

 • Barokowa, prosta, drewniana, pięcioboczna ambona

 • Barokowa chrzcielnica wykonana z piaskowca, pokryta farbą olejną

 • Późnogotycka kropielnica wykonana z ciosanego piaskowca

 • Lampka wieczna wykonana ze stopu miedzi w stylu eklektycznym

 • Organy z 1850 roku pochodzące z ludowego warsztatu


Ciekawostki, legendy, anegdoty

Pierwsze doniosłe odkrycie

We wnętrzu kościoła natrafiono na bardzo cenne polichromie. Dodatkowo przeprowadzone odkrywki wskazały na malarstwo figuralne,pochodzące prawdopodobnie z XVI wieku. Polichromie mają dużą wartość historyczną, w związku z czym zostały wpisane do rejestru zabytków.

Wnętrze kościoła


Kompozycja architektoniczna ołtarza jest jednopolowa, z dwiema ornamentowymi kolumnami, na nich są umieszczone uskrzydlone głowy aniołów. W środku znajduje się drewniany, olejno malowany, Chrystus na krzyżu. Po bokach umieszczone są skrzydła o bogatym wystroju, ozdobione motywami roślinnymi. W ich górnej części znajdują się owalne obrazy, olejno malowane na drewnie, przedstawiające św. Andrzeja Apostoła i św. Teklę. Po bokach wielkiego ołtarza mieszczą się bramki, a na ich gzymsie widoczne są fragmenty rzeźbionej ornamentacji oraz postacie dwóch ewangelistów: po prawej św. Łukasza, po lewej św. Jana. Nad tabernakulum znajdują się posążki dwóch aniołów.


Okres I Wojny Światowej


Okres łaskawy dla świątyni. Niemcy w latach 1914 - 1918 przekształcili obiekt na stajnie dla koni, natomiast szaty liturgiczne posłużyły im jako derki.


Otoczenie kościoła


W Protokołach Wizytacyjnych z II poł. XVIII w. wymienia istniejącą wówczas kostnicę od północnej strony kościoła oraz grodzony cmentarz z zamykanym bramami. W dokumentach istnieje również opis starego browaru oaz przyległych stodół i stajni.


Nie XVIII a XV !


Jeszcze do niedawna wszyscy uważali, iż kościół pochodzi z II połowy XVIII wieku i jest jedną z wielu świątyni tego okresu. W momencie budowy nowego murowanego kościoła padł pomysł przeniesienia starego kościółka do  skansenu pod Dmosinem. Pomysł zetknął się z dużym niezadowoleniem wśród mieszkańców oraz z pierwszym odkryciem cennych polichromii. W świątyni pobrano próbki, które wykazały, iż najstarsze belki użyte do budowy kościoła pochodzą z 1409 roku. Przeprowadzone badania ujawniły fakt, iż drewniany kościół p.w Św. Andrzeja Apostoła jest starszy niż się wydawało, co czyni go najstarszą świątynią w województwie łódzkim i jedną z 5 najstarszych w Polsce.


Aplikacje dla turysty dla zabytku

Stwórz aplikacje „Dodaj alert” dla tego zabytku:

Stwórz aplikacje dla turysty

Podgląd wygenerowanej aplikacji

Ładuję podgląd widgetu…
Wystąpił błąd podczas ładowania poglądu.

Wygenerowany kod do wstawienia na stronę

To jest gotowy kod do wstawienia na stronę, wygenerowany dla wybranego przez Ciebie zabytku. Wystarczy go skopiować i umieścić w odpowiednim miejscu na Twojej stronie.

Tagi, kategorie

Alerty

Wiesz, że obiekt wymaga opieki?
Zaalarmuj!

zgłoś, że zabytek nie istnieje

Ważne daty

 • 2013 - 2017 - restauracja obiektu
 • 2015 - badanie dendrochronologiczne

Dokumenty
urzędowe

Dysponujesz dokumentacją, którą możesz legalnie udostępnić innym?
Załącz pliki tutaj.

Twórcy profilu

 • nataliabin0112
 • Dominika

Otwarte Zabytki to projekt prowadzony przez Centrum Cyfrowe Projekt: Polska.

Centrum Cyfrowe Projekt: Polska, ul. Andersa 29, 00-159 Warszawa

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Muzeum Historii Polski w ramach konkursu Patriotyzm Jutra, ze środków finansowych otrzymanych od Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami” za granicą, ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz ze środków CEE Trust.

Patron
Narodowy Instytut Dziedzictwa Dojrz@łość w sieci
Patroni medialni
Histmag Szkoła z klasą 2.0 Amerykański Portal Polaków
Partner merytoryczny
Towarzystwo Inicjatyw Twórczych Fundacja Rowzoju Społeczeństwa Informacyjnego PTTK Ośrodek Karta Projekt Polska Fundacja Orange MyViMu.com - Moje Wirtualne Muzeum Centrum Edukacji Obywatelskiej HISTORIA.org.pl Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Zamki Gotyckie
Grantodawcy
Muzeum Historii Polski Patriotyzm Jutra Ministerstwo Spraw Zagranicznych CEE TRUST - Trust for Civil Society in Central and Eastern Europe Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego