Omiń nawigację
ukryj

O co chodzi?

Wyszukaj informacje i uzupełnij wybrane pola.

Skorzystaj z własnej wiedzy, poszukaj w książkach lub w internecie.

Sprawdź, czy informacje już uzupełnione są poprawne.

Pamiętaj o podaniu źródeł.

To jest profil zespołu zabytków. W jego skład wchodzi więcej zabytków.

Zespół pałacowy Ostrowskich

niesprawdzony
help
zamknij

Oznaczenie stanu

 • Niesprawdzony
  Dane zaczerpnięte wprost z rejestru zabytków NID; wymagają sprawdzenia i uzupełnienia.
Zabytek wpisany do rejestru zabytków
uzupełnij Lokalizacja:

Tomaszów Mazowiecki, gmina Tomaszów Mazowiecki, powiat tomaszowski, województwo łódzkie

ul. POW 11/15

zobacz

Data powstania: 1812 r. (XIX w.)
wersja oryginalna Adoptuj zabytek Mini-przewodnik

Opis

uzupełnij

Rezydencja została zbudowana w 1812 roku. Wykonawcą budowli był budowniczy z miasta Ujazd, które było siedzibą rodową rodziny Ostrowskich. Pałac wybudowany był na wzór angielski. Na przestrzeni lat nabrał on cech romantycznej siedziby angielskiej. Był on ulubionym miejscem Ostrowskich, z którego podziwiali oni wschody, zachody słońca oraz ożywające miasto. (Dekowski, Jastrzębski, 1935). W pobliżu pałacu istniał ogród (podzielony na części), folwark i budowle gospodarcze. W 1853 roku rezydencja ta została sprzedana przez magistrat. Rodzina Ostrowskich odzyskała ją dopiero w 1857 roku. Pałac został wyremontowany przez architekta Bolesława Poczaszyńskiego w latach 1859-1860. Wyremontowane zostało wtedy jego wnętrze. Od 1927 roku jest on siedzibą muzeum regionalnego w Tomaszowie Mazowieckim im. Antoniego hr. Ostrowskiego. (Ośrodek dokumentacji zabytków w Warszawie, 2019).

Ciekawostki, legendy, anegdoty

Ciekawostki - wieża

Piętrowy budynek pałacu posiada wieżę, która podwyższa go o kolejne dwie kondygnacje. Zgodnie z miejscową legendą, na wieżę wchodził hrabia Antoni Ostrowski i obserwował stąd jak rozwija się założone przez niego miasto.

Styl architektoniczny

Początkowo pałac reprezentował styl angielskiego romantyzmu, dopiero po remoncie w latach 1859-1860 przybrał wygląd klasycystyczny, który wzorował się na formach architektonicznych starożytnej Grecji i Rzymu.

Aplikacje dla turysty dla zabytku

Stwórz aplikacje „Dodaj alert” dla tego zabytku:

Stwórz aplikacje dla turysty

Podgląd wygenerowanej aplikacji

Ładuję podgląd widgetu…
Wystąpił błąd podczas ładowania poglądu.

Wygenerowany kod do wstawienia na stronę

To jest gotowy kod do wstawienia na stronę, wygenerowany dla wybranego przez Ciebie zabytku. Wystarczy go skopiować i umieścić w odpowiednim miejscu na Twojej stronie.

Tagi, kategorie

Alerty

Wiesz, że obiekt wymaga opieki?
Zaalarmuj!

zgłoś, że zabytek nie istnieje

Ważne daty

 • początek lat 30. XIX w. - zakończenie całości budowy
 • 1812 r. (XIX w.) - Początkowo powstał budynek parterowy
 • 1817 r. - do pałacu została dobudowana oranżeria
 • 1856 r. - Po upadku powstania listopadowego, w którym Ostrowski aktywnie uczestniczył, pałac wraz z majątkiem został rodzinie odebrany. Odkupił go syn Antoniego, Stanisław, dopiero w 1856 r
 • 1950 r. - Po wojnie podjęte zostały próby umieszczenia w budynku muzeum, dopiero w 1950r. udało się tego dokonać głównie za sprawą Jana Piotra Dekowskiego, Funkcje te pałac pełni do dziś.
 • W latach 1958-68 - Został przeprowadzony kapitalny remont pałacu, który swoją sylwetką niewiele odbiega od pierwotnego wyglądu zewnętrznego z 1830 r. Sale ułożone na osi zachowały amfiladowe przejścia.

Dokumenty
urzędowe

Gdzie szukać?

Obiekty wpisane są do Gminnej Ewidencji Zabytków miasta Tomaszowa Mazowieckiego na podstawie Zarządzenia Nr 368/2019 Prezydenta Miasta Tomaszowa Mazowieckiego z dnia 28 sierpnia 2019 roku w sprawie przyjęcia Gminnej Ewidencji Zabytków miasta Tomaszowa Mazowieckiego.

Dysponujesz dokumentacją, którą możesz legalnie udostępnić innym?
Załącz pliki tutaj.

Twórcy profilu

 • Tomek Malik
 • robin324
 • kamzio

Otwarte Zabytki to projekt prowadzony przez Centrum Cyfrowe Projekt: Polska.

Centrum Cyfrowe Projekt: Polska, ul. Andersa 29, 00-159 Warszawa

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Muzeum Historii Polski w ramach konkursu Patriotyzm Jutra, ze środków finansowych otrzymanych od Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami” za granicą, ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz ze środków CEE Trust.

Patron
Narodowy Instytut Dziedzictwa Dojrz@łość w sieci
Patroni medialni
Histmag Szkoła z klasą 2.0 Amerykański Portal Polaków
Partner merytoryczny
Towarzystwo Inicjatyw Twórczych Fundacja Rowzoju Społeczeństwa Informacyjnego PTTK Ośrodek Karta Projekt Polska Fundacja Orange MyViMu.com - Moje Wirtualne Muzeum Centrum Edukacji Obywatelskiej HISTORIA.org.pl Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Zamki Gotyckie
Grantodawcy
Muzeum Historii Polski Patriotyzm Jutra Ministerstwo Spraw Zagranicznych CEE TRUST - Trust for Civil Society in Central and Eastern Europe Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego