Omiń nawigację
ukryj

O co chodzi?

Wyszukaj informacje i uzupełnij wybrane pola.

Skorzystaj z własnej wiedzy, poszukaj w książkach lub w internecie.

Sprawdź, czy informacje już uzupełnione są poprawne.

Pamiętaj o podaniu źródeł.

Ratusz

niesprawdzony
help
zamknij

Oznaczenie stanu

  • Niesprawdzony
    Dane zaczerpnięte wprost z rejestru zabytków NID; wymagają sprawdzenia i uzupełnienia.
Zabytek wpisany do rejestru zabytków
uzupełnij Lokalizacja:

Aleksandrów Łódzki, gmina Aleksandrów Łódzki, powiat zgierski, województwo łódzkie

pl. Kościuszki 2

zobacz

Data powstania: 1824
Numer w rejestrze:

A/624/125 z 25.08.1967; A/125 z 6.02.1976 (wg KB)

wersja oryginalna Adoptuj zabytek Mini-przewodnik

Opis

uzupełnij

Budynek Ratusza w Aleksandrowie Łódzkim położony jest w południowej pierzei dawnego Rynku, a obecnie Placu Kościuszki. Fundatorem był założyciel miasta, właściciel dóbr brużyckich – Rafał Bratoszewski. Budowę zakończono w roku 1824. Efektem tego przedsięwzięcia jest klasycystyczny budynek, którego urok cieszy oczy przyjezdnych i stanowi dumę mieszkańców miasta.

Gmach ratusza to dwukondygnacyjny podpiwniczony budynek z nieużytkowanym poddaszem, który został zaprojektowany na planie zbliżonym do kwadratu. Wybudowano go z cegły, w całości otynkowano oraz pomalowano, a jego czterospadowy dach został obity blachą. Na piętrze mieści się balkon zdobiony balustradą, a powyżej znajduje się półkoliste okno na poddasze. Natomiast nad oknami drugiej kondygnacji znajduje się motyw dekoracyjny w formie panopliów.

Wnętrze budynku ma układ dwutraktowy, z dużym korytarzem przelotowym na osi. Pierwotnie po obu stronach korytarza znajdowały się dwie sale, a obecnie przedzielone są one ścianami na mniejsze pomieszczenia. Jest to wynikiem przemian związanych z użytkowaniem tego obiektu na przestrzeni lat. W XIX w. część izb ratusza zajmowały kancelaria magistratu, czteropokojowe mieszkanie burmistrza, skład miar i wag oraz lokal policjanta z aresztem. Obecnie Ratusz nadal pełni swoją pierwotną funkcję, będąc siedzibą władz miejskich. Mimo upływu lat Ratusz zachował swój pierwotny wygląd zewnętrzny i jest znakomitym przykładem architektury początku XIX wieku.


Ciekawostki, legendy, anegdoty

Pierwszy świecki murowany budynek

Wybudowany w 1824 roku Ratusz to pierwszy murowany budynek o charakterze świeckim w Aleksandrowie Łódzkim. Datę jego wybudowania można uznać za moment zwrotny w trendach architektonicznych tego miasta.

Prawdopodobny projektant

Przypuszcza się, że autorem projektu ratusza był wybitny XIX w. architekt Jakub Kubicki, projektant Warszawskiego Belwederu.

Aleksandrów przed Łodzią

Ratusz w Aleksandrowie Łódzkim jest 3 lata starszy od łódzkiego znajdującego się na Placu Wolności.

Nawiązanie do pierwotnej kolorystyki

W 2006 roku w ramach projektu odtworzenia historycznego centrum miasta ratusz został zmodernizowany i jego obecna kolorystyka elewacji nawiązuje do pierwotnej z 1824 r.

Symbolika na szczycie ratusza

Szczyt ratusza zdobi maska Temidy - symbol "ślepej sprawiedliwości"  (co związane było z odbywającymi się w ratuszu sądami). Poza tym na szczycie widoczny jest także rok budowy ratusza.

Aplikacje dla turysty dla zabytku

Stwórz aplikacje „Dodaj alert” dla tego zabytku:

Stwórz aplikacje dla turysty

Podgląd wygenerowanej aplikacji

Ładuję podgląd widgetu…
Wystąpił błąd podczas ładowania poglądu.

Wygenerowany kod do wstawienia na stronę

To jest gotowy kod do wstawienia na stronę, wygenerowany dla wybranego przez Ciebie zabytku. Wystarczy go skopiować i umieścić w odpowiednim miejscu na Twojej stronie.

Tagi, kategorie

Alerty

Wiesz, że obiekt wymaga opieki?
Zaalarmuj!

zgłoś, że zabytek nie istnieje

Ważne daty

  • 2006 - Modernizacja Ratusza w ramach pro­jektu odtwo­rze­nia histo­rycz­nego cen­trum miasta

Dokumenty
urzędowe

Dysponujesz dokumentacją, którą możesz legalnie udostępnić innym?
Załącz pliki tutaj.

Twórcy profilu

  • Tomek Malik
  • Szymon
  • Sylwia K

Otwarte Zabytki to projekt prowadzony przez Centrum Cyfrowe Projekt: Polska.

Centrum Cyfrowe Projekt: Polska, ul. Andersa 29, 00-159 Warszawa

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Muzeum Historii Polski w ramach konkursu Patriotyzm Jutra, ze środków finansowych otrzymanych od Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami” za granicą, ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz ze środków CEE Trust.

Patron
Narodowy Instytut Dziedzictwa Dojrz@łość w sieci
Patroni medialni
Histmag Szkoła z klasą 2.0 Amerykański Portal Polaków
Partner merytoryczny
Towarzystwo Inicjatyw Twórczych Fundacja Rowzoju Społeczeństwa Informacyjnego PTTK Ośrodek Karta Projekt Polska Fundacja Orange MyViMu.com - Moje Wirtualne Muzeum Centrum Edukacji Obywatelskiej HISTORIA.org.pl Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Zamki Gotyckie
Grantodawcy
Muzeum Historii Polski Patriotyzm Jutra Ministerstwo Spraw Zagranicznych CEE TRUST - Trust for Civil Society in Central and Eastern Europe Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego