Omiń nawigację
ukryj

O co chodzi?

Wyszukaj informacje i uzupełnij wybrane pola.

Skorzystaj z własnej wiedzy, poszukaj w książkach lub w internecie.

Sprawdź, czy informacje już uzupełnione są poprawne.

Pamiętaj o podaniu źródeł.

To jest profil zespołu zabytków. W jego skład wchodzi więcej zabytków.

Zespół pałacowo-parkowy w Wilanowie

Nazwa zwyczajowa: Pałac w Wilanowie

sprawdzony
help
zamknij

Oznaczenie stanu

  • Sprawdzony
    Dane częściowo zweryfikowane; wymagają dopracowania.
Zabytek wpisany do rejestru zabytków
uzupełnij Lokalizacja:

Warszawa, gmina Wilanów, powiat Warszawa, województwo mazowieckie

ul. S.K. Potockiego 10/16

zobacz

Data powstania: 1677
Numer w rejestrze:

639/1 z 1. 01.1973 i z 1.07.2008

wersja oryginalna Adoptuj zabytek Mini-przewodnik

Opis

uzupełnij

Rezydencja Jana III została założona w 1677 roku z inicjatywy władcy, a następnie była rozbudowywana przez kolejnych właścicieli - rodziny Czartoryskich, Lubomirskich, Potockich i Branickich. Dziś możemy tu podziwiać barokowy pałac z oryginalnymi XVII-wiecznymi dekoracjami oraz przyległymi XVIII i XIX-wiecznymi budynkami gospodarczymi. W otaczającym pałac parku goście mają okazję poznać różne style ogrodowe - od barokowego ogrodu francuskiego, poprzez krajobrazowy park angielski po neorenesansową różankę.

Muzeum wilanowskie jest najstarszym polskim muzeum sztuki. Zostało założone w 1805 roku z inicjatywy ówczesnych właścicieli Aleksandry i Stanisława Kostki Potockich. W 1995 roku Muzeum Pałac w Wilanowie stało się niezależną od Muzeum Narodowego instytucją, podległą Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego. We wrześniu 2013 roku muzeum zmieniło nazwę na Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.

Źródło: http://www.wilanow-palac.pl/

Ciekawostki, legendy, anegdoty

Historia wydry Robaka

Niekwestionowaną gwiazdą królewskich salonów i najsłynniejszym pupilem króla Jana III była z pewnością wydra Robak. Zwierzątko ofiarowane królowi przez Jana Chryzostoma Paska podbiło serce króla inteligencją, sprytem i niezwykłymi zdolnościami. Więcej o losach małej wydry o wielkiej sile oraz jej dwóch właścicieli na stronie: http://www.wilanow-palac.pl/wydra_pana_paska.html. 

Ciekawostki

- pałac wilanowski został zbudowany z inicjatywy króla Jana III jako podmiejska letnia rezydencja,

- projekt jest dziełem Augustyna Locciego Młodszego,

- w centrum fasady nad głównym wejściem postacie fam z trąbami głoszą dewizę „Sociant cum pace triumphos” (Łączą z pokojem triumfy). Jest to streszczenie filozofii monarchy, który dobrobyt Rzeczpospolitej chciał oprzeć nie tylko na zwycięstwach militarnych, ale i na pokojowych rządach, zapewniających rozwój nauk, sztuk i uprawy roli

- znajdująca się na szczycie fasady kompozycja ze słońcem i złotymi tarczami oraz cytatem z biblijnej Księgi Machabeuszy: „Refulsit sol in clypeis”  (Rozbłysło słońce na tarczach) odnosi się do herbu Sobieskich Janina – gładkiej tarczy, symbolizującej zarówno opiekę i ochronę, jak i czystość cnót.

Źródło: http://www.wilanow-palac.pl/historia_palacu.html

Aplikacje dla turysty dla zabytku

Stwórz aplikacje „Dodaj alert” dla tego zabytku:

Stwórz aplikacje dla turysty

Podgląd wygenerowanej aplikacji

Ładuję podgląd widgetu…
Wystąpił błąd podczas ładowania poglądu.

Wygenerowany kod do wstawienia na stronę

To jest gotowy kod do wstawienia na stronę, wygenerowany dla wybranego przez Ciebie zabytku. Wystarczy go skopiować i umieścić w odpowiednim miejscu na Twojej stronie.

Otwarte Zabytki to projekt prowadzony przez Centrum Cyfrowe Projekt: Polska.

Centrum Cyfrowe Projekt: Polska, ul. Andersa 29, 00-159 Warszawa

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Muzeum Historii Polski w ramach konkursu Patriotyzm Jutra, ze środków finansowych otrzymanych od Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami” za granicą, ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz ze środków CEE Trust.

Patron
Narodowy Instytut Dziedzictwa Dojrz@łość w sieci
Patroni medialni
Histmag Szkoła z klasą 2.0 Amerykański Portal Polaków
Partner merytoryczny
Towarzystwo Inicjatyw Twórczych Fundacja Rowzoju Społeczeństwa Informacyjnego PTTK Ośrodek Karta Projekt Polska Fundacja Orange MyViMu.com - Moje Wirtualne Muzeum Centrum Edukacji Obywatelskiej HISTORIA.org.pl Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Zamki Gotyckie
Grantodawcy
Muzeum Historii Polski Patriotyzm Jutra Ministerstwo Spraw Zagranicznych CEE TRUST - Trust for Civil Society in Central and Eastern Europe Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego