Omiń nawigację
ukryj

O co chodzi?

Wyszukaj informacje i uzupełnij wybrane pola.

Skorzystaj z własnej wiedzy, poszukaj w książkach lub w internecie.

Sprawdź, czy informacje już uzupełnione są poprawne.

Pamiętaj o podaniu źródeł.

To jest profil zespołu zabytków. W jego skład wchodzi więcej zabytków.

Zespół pałacowo-folwarczny

niesprawdzony
help
zamknij

Oznaczenie stanu

  • Niesprawdzony
    Dane zaczerpnięte wprost z rejestru zabytków NID; wymagają sprawdzenia i uzupełnienia.
Zabytek wpisany do rejestru zabytków
uzupełnij Lokalizacja:

Zielona, gmina Kuczbork-Osada, powiat żuromiński, województwo mazowieckie

zobacz

Data powstania: XIX
Numer w rejestrze:

295/81 z 15.10.1981

wersja oryginalna Adoptuj zabytek Mini-przewodnik

Opis

uzupełnij

Historia miejscowości Zielona sięga XV w. kiedy to w zachowanym dokumencie z 1439 r znajdujemy informację na temat podziału majątku pomiędzy synów Adama Świnki. Wzmianki o pochodzeniu pałacu w tym miejscu pochodzą z 1842 r. W tym czasie znajdował się murowany budynek, który składał się z trzech przylegających członów i był otoczony parkiem krajobrazowym. Do parku przylegały od strony zachodniej i północnej budynki gospodarcze. Do 1877 r pałac został przebudowany dla ówczesnych właścicieli, którymi byli Włodzimierz i Stanisław Kisiełniccy. Park powiększony poprzez przełączenie do niego terenu od wschodu. Przed elewacją południową znajdowała się aleja, która prowadziła do pałacu. Po obu stronach alei znajdował się ogród owocowy, a na prawo od niego ogród warzywny, natomiast od północy park krajobrazowy z dwoma stawami. Na początku XX w. budynek przeszedł remont więźby dachowej nad środkową partią budynku, dobudowane zostały tarasy na przebudówce wschodniej i zachodniej. W 1913 r. właścicielem pałacu został Józef Bobrowski. Po śmierci w 1914 r. właścicielką została jego żona Janina, która w 1920 r. poślubiła Ludwika Wielowiejskiego. Po jego śmierci w 1926 r. ponownie wyszła za mąż za senatora Edwarda Pepłowskiego. Po wojnie majątek został przejęty skarb państwa, a pałąc przeznaczony na początku kino, następnie biura PGR i mieszania pracownicze, Budynek przez pewien okres był siedzibą szkoły. W latach 90-tych został opuszczony i popadł w ruinę. Obecnie pałac jest w prywatnych rękach, gdzie obecni właściciele przeprowadzili gruntowny remont. Odnowiony został także park krajobrazowy, gdzie pojawiły się alejki, klomby, fontanna i ławeczki. 


Ciekawostki, legendy, anegdoty

Podziel się z innymi legendą, anegdotą,
ciekawą historią związaną z zabytkiem.

Aplikacje dla turysty dla zabytku

Stwórz aplikacje „Dodaj alert” dla tego zabytku:

Stwórz aplikacje dla turysty

Podgląd wygenerowanej aplikacji

Ładuję podgląd widgetu…
Wystąpił błąd podczas ładowania poglądu.

Wygenerowany kod do wstawienia na stronę

To jest gotowy kod do wstawienia na stronę, wygenerowany dla wybranego przez Ciebie zabytku. Wystarczy go skopiować i umieścić w odpowiednim miejscu na Twojej stronie.

Tagi, kategorie

Alerty

Wiesz, że obiekt wymaga opieki?
Zaalarmuj!

zgłoś, że zabytek nie istnieje

Ważne daty

Wpisz najważniejsze daty z historii obiektu wraz z krótkim opisem.

Dokumenty
urzędowe

Dysponujesz dokumentacją, którą możesz legalnie udostępnić innym?
Załącz pliki tutaj.

Twórcy profilu

  • Barbara Pańczyszyn

Otwarte Zabytki to projekt prowadzony przez Centrum Cyfrowe Projekt: Polska.

Centrum Cyfrowe Projekt: Polska, ul. Andersa 29, 00-159 Warszawa

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Muzeum Historii Polski w ramach konkursu Patriotyzm Jutra, ze środków finansowych otrzymanych od Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami” za granicą, ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz ze środków CEE Trust.

Patron
Narodowy Instytut Dziedzictwa Dojrz@łość w sieci
Patroni medialni
Histmag Szkoła z klasą 2.0 Amerykański Portal Polaków
Partner merytoryczny
Towarzystwo Inicjatyw Twórczych Fundacja Rowzoju Społeczeństwa Informacyjnego PTTK Ośrodek Karta Projekt Polska Fundacja Orange MyViMu.com - Moje Wirtualne Muzeum Centrum Edukacji Obywatelskiej HISTORIA.org.pl Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Zamki Gotyckie
Grantodawcy
Muzeum Historii Polski Patriotyzm Jutra Ministerstwo Spraw Zagranicznych CEE TRUST - Trust for Civil Society in Central and Eastern Europe Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego