Omiń nawigację
ukryj

O co chodzi?

Wyszukaj informacje i uzupełnij wybrane pola.

Skorzystaj z własnej wiedzy, poszukaj w książkach lub w internecie.

Sprawdź, czy informacje już uzupełnione są poprawne.

Pamiętaj o podaniu źródeł.

To jest profil zespołu zabytków. W jego skład wchodzi więcej zabytków.

Średniowieczny zamek w Chrzelicach

sprawdzony
help
zamknij

Oznaczenie stanu

 • Sprawdzony
  Dane częściowo zweryfikowane; wymagają dopracowania.
Zabytek wpisany do rejestru zabytków
uzupełnij Lokalizacja:

Chrzelice, gmina Biała, powiat prudnicki, województwo opolskie

Chrzelice 174

zobacz

Data powstania: poł. XIII w.
wersja oryginalna Adoptuj zabytek Mini-przewodnik

Opis

Napisz 3-4 zdania zawierające najważniejsze informacje o obiekcie.

dodaj opis

Ciekawostki, legendy, anegdoty

Podziemy tunel

[...] Prawdopodobnie w okresie rozbudowy i umacniania chrzelickiego zamku zbudowany został pod nim tunel, wg legendy łączący się z zamkiem w Mosznej i na Grodzisku. I rzeczywiście, starsi mieszkańcy Chrzelic potwierdzają te pogłoski. Po zakończeniu działań wojennych II wojny światowej (okres 1950-60) kilku z nich (w tym kobiety) próbowali zapuszczać się w głąb tego tunelu. Wszyscy oni zgodnie twierdzą, że szli kilkadziesiąt metrów w głąb pod znacznym nachyleniem wysokim na ok. 3 m tunelem, aż do momentu, gdy zaczynały gasnąć świeczki. Kilka lat później otwór ten zamurowano. Znajdował się on w zasypanej obecnie piwnicy południowo-zachodniego skrzydła zamku. Pomiędzy zamkiem w Chrzelicach a starym grodziskiem na terenie Wielkiego Stawu, widoczny jest ślad omijający koryto rzeczki (najlepiej widać go wczesną wiosną z lotu samolotu) wskazujący na istnienie jakiejś podziemnej budowli. Idąc obecnie tym śladem można w jednym miejscu odnaleźć dziwne zapadnięcie się terenu. Także w zamku w Mosznej znajduje się zamurowane wejście do lochu, o którym mówią pracujący tam kiedyś mieszkańcy Chrzelic. Być może tunel ten biegł w kierunku starego grodziska, odkrytego na początku XX wieku w pobliskich ogrodach pałacowych, stamtąd do następnego grodziska na terenie zwanym Grumno Wießa (łąka drugiego pokosu) a z niego dopiero do zamku w Chrzelicach. Możliwe też, że tunele te wychodziły tylko poza teren zamków a ich wyloty starannie ukryte i zamaskowane pozwalały załodze i mieszkańcom wyjść cało z niejednej opresji, np. z oblężenia.

Źródło: http://www.chrzelice.pl/zamek_historia.php


Zamek na liście Grundmana

Pod koniec działań wojennych, od końca marca do początku maja 1945 roku na zamku, jak i w pobliskiej gospodzie u Josefa Schegi, urzędował sztab łączności wojsk radzieckich. Z pobytem żołnierzy obu armii związana jest pewna tajemnica, do dzisiaj nie wyjaśniona. Otóż prawdopodobnie jeszcze w 1944 roku pod osłoną nocy na dziedziniec zamku podjechały dwa lub trzy wozy ciężarowe armii niemieckiej. Przywiozły tu kilkanaście zamkniętych skrzyń, w których została zdeponowana nieznana liczba obrazów z Narodowego Muzeum w Berlinie. Były one przywiezione do Chrzelic z uwagi na to, że zamek figurował na tzw. liście Grundmana (G. Grundmann - niemiecki konserwator zabytków). Niemcy sądzili, że na tym terenie zdeponowane skrzynie będą bezpieczne. Nic nie wiadomo, by zostały one wywiezione pod koniec działań wojennych przez armię niemiecką. Być może były już w trakcie ewakuacji załadowane na samochody wojskowe, lecz utknęły w blokadzie na drodze pomiędzy Chrzelicami a Łącznikiem, w momencie opanowania całego terenu przez żołnierzy radzieckich. Faktem jest, że po opuszczeniu zamku przez wojska radzieckie skrzyń z obrazami tam nie znaleziono.

Źródło: http://www.chrzelice.pl/zamek_historia.php

Aplikacje dla turysty dla zabytku

Stwórz aplikacje „Dodaj alert” dla tego zabytku:

Stwórz aplikacje dla turysty

Podgląd wygenerowanej aplikacji

Ładuję podgląd widgetu…
Wystąpił błąd podczas ładowania poglądu.

Wygenerowany kod do wstawienia na stronę

To jest gotowy kod do wstawienia na stronę, wygenerowany dla wybranego przez Ciebie zabytku. Wystarczy go skopiować i umieścić w odpowiednim miejscu na Twojej stronie.

Tagi, kategorie

Alerty

Wiesz, że obiekt wymaga opieki?
Zaalarmuj!

zgłoś, że zabytek nie istnieje

Ważne daty

 • 1316 - Pierwsza wzmianka o Chrzelicah
 • 1388 - Chrzelice wraz z zamkiem własnością księcia Władysława Opolczyka
 • Lata 30. XVI w. - Dobra chrzelickie w zastawie margrabiego brandenburskiego Jerzego Hohenzollerna
 • 1578 - Zamek i chrzelickie dobra zostają oddane w dzierżawę Jerzemu IV Prószkowskiemu (1520-1584)
 • 23.02.1584 - Dobra chrzelickie stają się własnością Jana Krzysztofa I Prószkowskiego (1568-1625)
 • 24.11.1783 - Król Fryderyk II Hohenzollern odkupuje dobra chrzelickie od syna Maksymiliana
 • 1785 - Fryderyk II przekazuje administrowanie majątkiem królewskiemu urzędnikowi, którym w tym czasie był radca Jan Bogumił Leopold (1738-1816)
 • 1816 - Zarządcą majątku zostaje Gottlieb Eduard Heller (ur. 1789 r.)
 • 1816-1920 - Majątek chrzelicki w rękach rodziny Hellerów
 • 1975 - Ostatnia lokatorka - Julia Daniel (1884-1985) - opuszcza chrzelicki zamek

Dokumenty
urzędowe

Dysponujesz dokumentacją, którą możesz legalnie udostępnić innym?
Załącz pliki tutaj.

Twórcy profilu

 • ewa.komendowska
 • helfajer

Otwarte Zabytki to projekt prowadzony przez Centrum Cyfrowe Projekt: Polska.

Centrum Cyfrowe Projekt: Polska, ul. Andersa 29, 00-159 Warszawa

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Muzeum Historii Polski w ramach konkursu Patriotyzm Jutra, ze środków finansowych otrzymanych od Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami” za granicą, ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz ze środków CEE Trust.

Patron
Narodowy Instytut Dziedzictwa Dojrz@łość w sieci
Patroni medialni
Histmag Szkoła z klasą 2.0 Amerykański Portal Polaków
Partner merytoryczny
Towarzystwo Inicjatyw Twórczych Fundacja Rowzoju Społeczeństwa Informacyjnego PTTK Ośrodek Karta Projekt Polska Fundacja Orange MyViMu.com - Moje Wirtualne Muzeum Centrum Edukacji Obywatelskiej HISTORIA.org.pl Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Zamki Gotyckie
Grantodawcy
Muzeum Historii Polski Patriotyzm Jutra Ministerstwo Spraw Zagranicznych CEE TRUST - Trust for Civil Society in Central and Eastern Europe Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego