Omiń nawigację
ukryj

O co chodzi?

Wyszukaj informacje i uzupełnij wybrane pola.

Skorzystaj z własnej wiedzy, poszukaj w książkach lub w internecie.

Sprawdź, czy informacje już uzupełnione są poprawne.

Pamiętaj o podaniu źródeł.

Ten zabytek wchodzi w skład zespołu: Zespół kościoła par. pw. Marii Magdaleny.

Kościół par. pw. św. Marii Magdaleny

Nazwa zwyczajowa: Perła Rokoko

sprawdzony
help
zamknij

Oznaczenie stanu

  • Sprawdzony
    Dane częściowo zweryfikowane; wymagają dopracowania.
Zabytek wpisany do rejestru zabytków
uzupełnij Lokalizacja:

Dukla, gmina Dukla, powiat krośnieński, województwo podkarpackie

zobacz

Data powstania: 1765
Numer w rejestrze:

6-ZN z 11.1948

wersja oryginalna Adoptuj zabytek Mini-przewodnik

Opis

uzupełnij

Rokokowy kościół św. Marii Magdaleny w Dukli został wybudowany na zgliszczach poprzedniego w latach 1742-47 i ukończony w 1765 r. dzięki fundacji Jerzego Wandalina Mniszcha, marszałka nadwornego koronnego i jego żony Marii Amalii z Brűhlów. Wewnątrz znajduje się jeden z największych zabytków Dukli – nagrobek fundatorki dłuta Jana Obrockiego ze Lwowa.

Kościół jest jednonawowy z prezbiterium zamkniętym trójbocznie, parą kopułowych kaplic przy nawie, przedsionkiem od zachodu i przybudówkami zakrystyjnymi przy prezbiterium. Fasada zachodnia zwieńczona szczytem o wygiętej linii. Dachy dwuspadowe z wieżyczką na sygnaturkę nad nawą. Wewnątrz sklepienia kolebkowe z lunetami na gurtach, chór muzyczny późnobarokowy, o falistej linii, wsparty na półkolistej arkadzie. Kaplice symetryczne, nakryte kopułami z latarniami, z zewnątrz wieloboczne, wewnątrz owalne o ścianach z dekoracją rokokową i wypełnionych lustrami w rokokowych ramach; otwarte do nawy półkolistymi arkadami i oddzielone klasycystycznymi kratami z herbami Mniszchów. Dekoracja rokokowa pilastrów i wnęk arkadowych drewniana, złocona.
Iluzjonistyczna polichromia na sklepieniach również o charakterze rokokowym, wyszła spod pędzla Antoniego Stroińskiego w latach 1770-79; przedstawia sceny z życia i śmierć Marii Magdaleny. Na sklepieniu nawy głównej znajdują się sceny z Nowego Testamentu, w kaplicach – Starego. Główny ołtarz powstał w latach 1772-73 na podstawie projektu Piotra Polejowskiego. Na uwagę zasługuje tabernakulum, a także rzeźby ołtarzowe czterech kobiet uosabiających miłość, wiarę, nadzieję oraz pokutę - tu św. Maria Magdalena (dłuta Jana Obrockiego).
Polejowski i Obrocki byli znakomitymi artystami pochodzącymi ze środowiska lwowskiego, którzy wnieśli znaczący wkład w sztukę polską. Ich twórczość odznaczała się niezwykłą finezją i oryginalnością wyróżniającą ich dzieła na skalę europejską.

Ołtarz prawy zawiera obraz św. Antoniego, a lewy – Wizję św. Jana z Dukli. Ambonę zdobią rzeźby czterech Doktorów Kościoła. Na ścianach znajdują się piękne zacheuszki i stacje drogi krzyżowej umieszczone na lustrach. Drzwi do kaplic bocznych wykonane zostały przez drezdeńskich kowali artystów. W przedsionku warto zwrócić uwagę na grobowiec Franciszka Stadnickiego dłuta Jana Obrockiego. W kaplicy południowej znajduje się nagrobek Marii Amalii z Brűhlów Mniszchowej – jedno z wybitniejszych dzieł polskiej rzeźby rokokowej. Wykonał go z białego i czarnego marmuru Jan Obrocki (w 1773 r.). Zmarła przedstawiona jest w bogatym stroju dworskim, na sarkofagu. Kościół był wielokrotnie niszczony, w tym w 1944 r. Remontowany w 1954 r. i w latach 1964-65, został gruntownie odrestaurowany w latach 1999-2006.


Kościół uznany jest za klejnot sztuki rokokowej w Polsce. 


Źródło: http://dziedzictwo.ekai.pl/@@dukla_kosciol_sw_marii_magdaleny

Obiekt sprawdzono w ramach realizacji programu „Czas odkrywców”, prowadzonego przez Ruch Programowo-Metodyczny ZHP „Liga Odkrywców”


Ciekawostki, legendy, anegdoty

Podziel się z innymi legendą, anegdotą,
ciekawą historią związaną z zabytkiem.

Aplikacje dla turysty dla zabytku

Stwórz aplikacje „Dodaj alert” dla tego zabytku:

Stwórz aplikacje dla turysty

Podgląd wygenerowanej aplikacji

Ładuję podgląd widgetu…
Wystąpił błąd podczas ładowania poglądu.

Wygenerowany kod do wstawienia na stronę

To jest gotowy kod do wstawienia na stronę, wygenerowany dla wybranego przez Ciebie zabytku. Wystarczy go skopiować i umieścić w odpowiednim miejscu na Twojej stronie.

Tagi, kategorie

Kategorie: sakralny, katolicki
Tagi rokoko, barok

Alerty

Wiesz, że obiekt wymaga opieki?
Zaalarmuj!

zgłoś, że zabytek nie istnieje

Ważne daty

  • 1738 - pożar drewnianego kościoła
  • 1742-1745 - Kościół odbudowano w stylu późnobarokowym
  • 1944 - w dachu utknęły dwie bomby, zniszczyły dach, sklepienie i organy.

Dokumenty
urzędowe

Dysponujesz dokumentacją, którą możesz legalnie udostępnić innym?
Załącz pliki tutaj.

Twórcy profilu

  • Katarzyna Dańko
  • Paulina Kowalczyk
  • DH Dukla

Otwarte Zabytki to projekt prowadzony przez Centrum Cyfrowe Projekt: Polska.

Centrum Cyfrowe Projekt: Polska, ul. Andersa 29, 00-159 Warszawa

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Muzeum Historii Polski w ramach konkursu Patriotyzm Jutra, ze środków finansowych otrzymanych od Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami” za granicą, ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz ze środków CEE Trust.

Patron
Narodowy Instytut Dziedzictwa Dojrz@łość w sieci
Patroni medialni
Histmag Szkoła z klasą 2.0 Amerykański Portal Polaków
Partner merytoryczny
Towarzystwo Inicjatyw Twórczych Fundacja Rowzoju Społeczeństwa Informacyjnego PTTK Ośrodek Karta Projekt Polska Fundacja Orange MyViMu.com - Moje Wirtualne Muzeum Centrum Edukacji Obywatelskiej HISTORIA.org.pl Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Zamki Gotyckie
Grantodawcy
Muzeum Historii Polski Patriotyzm Jutra Ministerstwo Spraw Zagranicznych CEE TRUST - Trust for Civil Society in Central and Eastern Europe Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego