Omiń nawigację
ukryj

O co chodzi?

Wyszukaj informacje i uzupełnij wybrane pola.

Skorzystaj z własnej wiedzy, poszukaj w książkach lub w internecie.

Sprawdź, czy informacje już uzupełnione są poprawne.

Pamiętaj o podaniu źródeł.

Kościół par. pw. Niepokalanego Poczęcia NMP

uzupełniony
help
zamknij

Oznaczenie stanu

  • Uzupełniony
    Opis prawie doskonały :)
Zabytek wpisany do rejestru zabytków
uzupełnij Lokalizacja:

Baligród, gmina Baligród, powiat leski, województwo podkarpackie

ul. Kazimierza Wielkiego

zobacz

Data powstania: 1877-1879
Numer w rejestrze:

A-169 z 02.11.1989

wersja oryginalna Adoptuj zabytek Mini-przewodnik

Opis

uzupełnij

Powstawanie kościoła rzymskokatolickiego trwało ponad sto lat. Już w XVII w. Piotr Bal chciał wznieść w osadzie kościół, jednak nie spełnił wymaganych w tym celu warunków. Wybudował tylko w swoim zamku prywatną kaplicę, na którą uzyskał specjalne zezwolenie od papieża. O wybudowanie kościoła starał się również Samuel Karsznicki, ale też bez skutku.

Kościół został wybudowany w latach 1877-1879 z fundacji Teresy ze Stadnickich Weissenwolffowej, księdza Daniela Sulikowskiego oraz miejscowych parafian. Budowlę wzniesiono według planów inżyniera Teofila Bohusza.

Podczas I wojny światowej kościół został znacznie zniszczony. W wyniku działań wojennych miał przebite sklepienia, dziurawy dach i zniszczone filary. Z materialną pomocą wiernych kościół został wówczas odnowiony.

Kolejne lata nie były łaskawe dla świątyni. Z powodu złego stanu technicznego groziła jej rozbiórka. Prace konserwatorskie tymczasowo uchroniły kościół przed zniszczeniem. W chwili obecnej pełni on funkcje kaplicy cmentarnej.

W 1997 roku rozpoczęto budowę nowego kościoła rzymskokatolickiego pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego, który ukończono i konsekrowano w 2001 roku.

Źródła:

1. Bieszczady: przewodnik, Pruszków 2000.

2. Bieszczady: przewodnik, Olszanica 2005.

Ciekawostki, legendy, anegdoty

Wyposażenie kościoła.

Wnętrze kościoła jest skromne. Na uwagę zasługiwał krzyż z I połowy XVII wieku pochodzący z prywatnej kaplicy rodu Balów. Poza tym w murowanej świątyni znajdował się obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem i św. Janem z 1910 roku, kociołek na wodę święconą z XIX wieku i lichtarz cynowy z I połowy XIX wieku.

Źródło:

Katalog zabytków sztuki. Województwo krośnieńskie, pod red. Ewy Śnieżyńskiej-Stolotowej, Franciszka Stolota. Warszawa 1982.

Historia Baligrodu.

Historia Baligrodu jest związana ściśle z rodem Balów. Miejscowość została założona w XVII w. przez Piotra Bala, podkomorzego sanockiego. Baligród posiadał prawa miejskie do zakończenia pierwszej wojny światowej. Przez wieki żyły tutaj obok siebie trzy grupy etniczne: Polacy, Ukraińcy i Żydzi. Druga wojna światowa poczyniła ogromne spustoszenia w ilości mieszkańców wsi. Żydzi zginęli w gettcie w Zasławiu, krwawe walki z bandami UPA trwały do 1947 r. Pozostał po nich cmentarz wojenny, na którym spoczywa ponad 5 tys. żołnierzy polskich i radzieckich, walczących z bandami UPA.

Źródło:

http://region.halicz.pl/aga/baligrod.htmlOkres międzywojenny.

Okres międzywojenny był dobrym czasem dla rozwoju kościoła w Baligrodzie. Ks. Stanisław Bałuka (1920-1927) wybudował plebanię, odnowił kościół, wprawił witraże, nastąpiło uroczyste zawieszenie dzwonów. Założono także nowy cmentarz (wspólny dla obrządków łacińskiego i greckiego). Wielką pomocą służył hrabia August Krasicki z Leska.

Kolejny proboszcz - ks. Bronisław Jedziniak (1928-1936) założył bibliotekę parafialną, umieszczoną w zakrystii. Wybudował także dom parafialny z salą przeznaczoną dla celów życia religijno-kulturalnego parafian. Przy parafii rzymskokatolickiej pomyślnie działało Bractwo Żywego Słowa oraz Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Męskiej.

Źródło:

M. Kędra, Zarys dziejów Baligrodu (od roku 1918), Przemyśl 1985.

Początki budowy kościoła.

Teresa ze Stadnickich Weissenwolff z Ruskiej Wsi w swoim testamencie (zm. w 1869 r.) przeznaczyła 7 tysięcy zł. na utworzenie dwóch parafii w dowolnej wsi ziemi sanockiej, a dodatkowo tysiąc zł. na budowę kościoła. Przemyska władza kościelna przeznaczyła te pieniądze na utworzenie parafii i budowę kościoła w Baligrodzie. W miasteczku powołano komitet kościelny, który zebrał wśród miejscowej ludności tysiąc zł. na budowę kościoła. Inicjatywę tę wspierał ks. Daniel Sulikowski, proboszcz Słociny. Również wielu mieszkańców miało swój udział w powstawaniu świątyni. Budowę kościoła rozpoczęto uroczyście 14 sierpnia 1877 r. Poświęcenie kościoła odbyło się 28 września 1879 r. Pełne prawa parafialne świątynia uzyskała dopiero 2 listopada 1888 r., w rezultacie długotrwałych starań komitetu kościelnego i hrabiego Edmunda Krasickiego. 

Źródło:

M. Kędra, Zarys dziejów Baligrodu (do roku 1918), Przemyśl 1984.

Aplikacje dla turysty dla zabytku

Stwórz aplikacje „Dodaj alert” dla tego zabytku:

Stwórz aplikacje dla turysty

Podgląd wygenerowanej aplikacji

Ładuję podgląd widgetu…
Wystąpił błąd podczas ładowania poglądu.

Wygenerowany kod do wstawienia na stronę

To jest gotowy kod do wstawienia na stronę, wygenerowany dla wybranego przez Ciebie zabytku. Wystarczy go skopiować i umieścić w odpowiednim miejscu na Twojej stronie.

Tagi, kategorie

Alerty

Wiesz, że obiekt wymaga opieki?
Zaalarmuj!

zgłoś, że zabytek nie istnieje

Ważne daty

  • 1877 r. - Początki budowy kościoła.
  • 1879 r. - Poświęcenie kościoła.

Dokumenty
urzędowe

Gdzie szukać?

Urząd Gminy w Baligrodzie.

Karta zabytku.

dodano: 29 paź 2013

rozmiar 0.4 MB

Pobierz wszystkie pliki

Twórcy profilu

  • Katarzyna Dańko
  • BożenaP
  • rczajka

Otwarte Zabytki to projekt prowadzony przez Centrum Cyfrowe Projekt: Polska.

Centrum Cyfrowe Projekt: Polska, ul. Andersa 29, 00-159 Warszawa

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Muzeum Historii Polski w ramach konkursu Patriotyzm Jutra, ze środków finansowych otrzymanych od Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami” za granicą, ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz ze środków CEE Trust.

Patron
Narodowy Instytut Dziedzictwa Dojrz@łość w sieci
Patroni medialni
Histmag Szkoła z klasą 2.0 Amerykański Portal Polaków
Partner merytoryczny
Towarzystwo Inicjatyw Twórczych Fundacja Rowzoju Społeczeństwa Informacyjnego PTTK Ośrodek Karta Projekt Polska Fundacja Orange MyViMu.com - Moje Wirtualne Muzeum Centrum Edukacji Obywatelskiej HISTORIA.org.pl Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Zamki Gotyckie
Grantodawcy
Muzeum Historii Polski Patriotyzm Jutra Ministerstwo Spraw Zagranicznych CEE TRUST - Trust for Civil Society in Central and Eastern Europe Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego