Omiń nawigację
ukryj

O co chodzi?

Wyszukaj informacje i uzupełnij wybrane pola.

Skorzystaj z własnej wiedzy, poszukaj w książkach lub w internecie.

Sprawdź, czy informacje już uzupełnione są poprawne.

Pamiętaj o podaniu źródeł.

Zajazd

Nazwa zwyczajowa: Karczma

uzupełniony
help
zamknij

Oznaczenie stanu

 • Uzupełniony
  Opis prawie doskonały :)
Zabytek archiwalny
uzupełnij Lokalizacja:

Hoczew, gmina Lesko, powiat leski, województwo podkarpackie

zobacz

Data powstania: 1850-1875
Numer w rejestrze:

A-235 z 16.12.1958

wersja oryginalna Adoptuj zabytek Mini-przewodnik

Opis

uzupełnij

Karczma stała przy skrzyżowaniu dróg rozchodzących się do Polańczyka i Baligrodu. Początkowo była to karczma drewniana. Dopiero ok. 1850 r. wybudowano na tym miejscu karczmę murowaną z kamienia rzecznego. Budynek był wielokrotnie przebudowywany, pomimo to zachował czytelność pierwotnego podziału wewnętrznego. Podzielony był wzdłuż, asymetrycznie, na dwie części, z których szersza była sienią zajezdną. Korytarzyk w elewacji frontowej oddzielał dużą izbę szynkową od trzech pomieszczeń mieszkalnych, wśród których znajdowała się zapewne również izba gościnna.

Zabytek gościł w swych murach Fredrów, staropolskich cześników i stolników, powstańców 1846 i 1848 r., Kozaków, partyzantów i żołnierzy wszelkich możliwych armii. 

Karczma była wielokrotnie przebudowywana, a jej żywot dokonał się w 2012 r., kiedy to została zburzona.

Źródła:

1) M. Motak, M. Szyma, Bieszczady i Pogórze Przemyskie, Bielsko-Biała 2005. 

2) H. Olszański, Karczmy zajezdne w południowo-wschodniej Polsce. W: "Materiały Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku" 1998, nr 34, s. 119.

Ciekawostki, legendy, anegdoty

Nazwa pospolita karczmy.

Karczma była zwana niegdyś "Kazimierzówką", gdyż podobno gościł w niej król Kazimierz Wielki w drodze na Węgry.


Kwaterka.

Przy wejściu do alkierza stał szynkwas, do którego łańcuszkiem był przymocowany cynowy kubek o pojemności pół kwaterki (0,125 litra), czasami także większy. Było to zgodne z instrukcją z 1786 r., zalecającą przytwierdzanie do szynkwasów lub ścian karczmy kwaterkowych blaszanek. Wymieniano je, gdy skutkiem długotrwałego użytkowania, gorzałka zaczynała wyciekać.

A. Potocki, Bieszczadzkie judaica, Rzeszów 2007.

"Karczemne awantury".

Pijani chłopi często wszczynali "karczemne awantury". W czasie wizytacji biskupiej w Hoczwi w roku 1775 odnotowano, że wikary ks. Adam Galginiecki "w karczmie tumulty wszczyna". Prawdopodobnie przepędzał kmieci, którzy marnowali czas i pieniądze przy gorzałce. Zdarzało się, że pili przez kilka dni z rzędu i wtedy żony przynosiły im jedzenie do karczmy.

A. Potocki, Bieszczadzkie judaica, Rzeszów 2007.

Ostatni karczmarz.

Ostatnim hoczewskim karczmarzem był Żyd Izrael Przemyśl (zwany też Srul Przemyśl). Jego żona Rajka, córki Mirka, Zajka i Rajza oraz zięć pomagali mu w prowadzeniu interesu. Zatrudniał także dwie Rusinki do cięższej posługi.

Miał też syna Moszka, ale ten był jakiś nierozgarnięty i zupełnie nie nadawał się do interesów.

We wrześniu 1939 r. zakazano tej rodzinie prowadzić karczmę. Zostali popędzeni do obozu w Zasławiu i słuch po nich zaginął.

A. Potocki, Bieszczadzkie judaica, Rzeszów 2007.

Aplikacje dla turysty dla zabytku

Stwórz aplikacje „Dodaj alert” dla tego zabytku:

Stwórz aplikacje dla turysty

Podgląd wygenerowanej aplikacji

Ładuję podgląd widgetu…
Wystąpił błąd podczas ładowania poglądu.

Wygenerowany kod do wstawienia na stronę

To jest gotowy kod do wstawienia na stronę, wygenerowany dla wybranego przez Ciebie zabytku. Wystarczy go skopiować i umieścić w odpowiednim miejscu na Twojej stronie.

Tagi, kategorie

Alerty

Zgłoszone alerty nienaprawione

 • Wg. informacji, które otrzymaliśmy z UOZ w Krośnie, na mocy decyzji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie z dnia 30 stycznia 2012 roku budynek zajazdu i jego otoczenie zostały skreślone z rejestru zabytków. Od tego momentu budynek zajazdu w Hoczwi przestał podlegać rygorom ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, dotyczy to również kwestii rozbiórki budynku zajazdu.

 • Karczma została rozebrana w 2012 r.

Ważne daty

 • ok. 1850 r. - Budowa karczmy murowanej.
 • 2012 r. - Zburzenie karczmy.

Dokumenty
urzędowe

Twórcy profilu

 • KasiaW
 • kaszanna
 • Katarzyna Dańko
 • BożenaP

Otwarte Zabytki to projekt prowadzony przez Centrum Cyfrowe Projekt: Polska.

Centrum Cyfrowe Projekt: Polska, ul. Andersa 29, 00-159 Warszawa

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Muzeum Historii Polski w ramach konkursu Patriotyzm Jutra, ze środków finansowych otrzymanych od Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami” za granicą, ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz ze środków CEE Trust.

Patron
Narodowy Instytut Dziedzictwa Dojrz@łość w sieci
Patroni medialni
Histmag Szkoła z klasą 2.0 Amerykański Portal Polaków
Partner merytoryczny
Towarzystwo Inicjatyw Twórczych Fundacja Rowzoju Społeczeństwa Informacyjnego PTTK Ośrodek Karta Projekt Polska Fundacja Orange MyViMu.com - Moje Wirtualne Muzeum Centrum Edukacji Obywatelskiej HISTORIA.org.pl Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Zamki Gotyckie
Grantodawcy
Muzeum Historii Polski Patriotyzm Jutra Ministerstwo Spraw Zagranicznych CEE TRUST - Trust for Civil Society in Central and Eastern Europe Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego