Omiń nawigację
ukryj

O co chodzi?

Wyszukaj informacje i uzupełnij wybrane pola.

Skorzystaj z własnej wiedzy, poszukaj w książkach lub w internecie.

Sprawdź, czy informacje już uzupełnione są poprawne.

Pamiętaj o podaniu źródeł.

Dom (Kaplica ormiańska)

uzupełniony
help
zamknij

Oznaczenie stanu

  • Uzupełniony
    Opis prawie doskonały :)
Zabytek wpisany do rejestru zabytków
uzupełnij Lokalizacja:

Lesko, gmina Lesko, powiat leski, województwo podkarpackie

pl. Konstytucji 3 Maja 11

zobacz

Data powstania: poł. XVII w.
Numer w rejestrze:

A-54 z 08.04.2002 (część frontowa), A-926 z 5.10.2012 (część oficynowa, kamienna brama wjazdowa i otoczenie)

wersja oryginalna Adoptuj zabytek Mini-przewodnik

Opis

uzupełnij

Dom określany jest na XVII-XVIII w., z tym że później był przebudowywany. Z tego okresu pochodzą sklepione kolebkowo dwupoziomowe piwnice. W mieszkaniu na parterze od strony Plant zachowały się dwie półkolumny, a pod farbą na ścianach ukryte są malowidła. 

Na podwórzu znajdują się ślady starych murów. Kamienica miała być rodzajem twierdzy obronnej przylegającej do wałów miejskich zbudowanych w XVII w. w obawie przed najazdem Tatarów. Piwnice tego budynku prawdopodobnie były połączone z piwnicami sąsiednich domów. 

Rodziny ormiańskie przybyłe tu po wyniszczających najazdach szwedzkich, nie wytrzymały konkurencji z handlem żydowskim. Opuściły to miejsce ok. 1812 r.

Kamienica wraz z przybudówkami po ich wyjeździe została zamieszkana przez leskich mieszczan, którzy zmodernizowali jej wnętrze i piwnice pod kątem przydatności budynku dla swoich potrzeb.

W chwili obecnej budynek jest poważnie zagrożony.

W 2014 r. wykonano remont elewacji od frontu.

Ciekawostki, legendy, anegdoty

Znaleziska.

Według relacji świadków, w budynku świątyni, przybudówce na podwórzu oraz pobliskim ogrodzie, odnajdywane były różne stare przedmioty, a także starodruki. Między innymi znaleziono prawdopodobnie ormiański krzyż.

Źródła:

J. Budziak, Zabytki sakralne Leska, Warszawa 1992.

Ormianie w Lesku.

Kamienica ta jest bardzo tajemnicza. Historycy opisujący dzieje miasta nie dotarli do dokumentów archiwalnych rejestrujących pobyt mniejszości narodowej Ormian w Lesku. Jedynie miejscowa tradycja ustna przekazuje wiadomości o istnieniu w Lesku w poprzednich wiekach kolonii ormiańskiej oraz jej świątyni.


Ormianie w Lesku.

Ormianami w Lesku interesował się krajowy duszpasterz Ormian w Polsce ks. kanonik Tadeusz Isakowicz-Zaleski. Według jego wiedzy mieszkała tutaj co najmniej jedna rodzina ormiańska, która trudniła się handlem. Być może było tych rodzin kilka.

Źródła:

S. Maciela, Gente Armeni natione Poloni, "Echo Bieszczadów" 2004, nr 4.

Bima z leskiej synagogi.

Na balkonie kamienicy znajduje się nietypowa balustrada, zdobiąca wcześniej bimę leskiej synagogi, czyli miejsce, gdzie wcześniej odczytywano Torę. Nikt nie wie skąd wzięła się ona na balkonie tej kamienicy. Wiadomo tylko, że synagogę zniszczyli Niemcy w 1942 r. Być może jakiś zapobiegliwy mieszkaniec wyszabrował efektowny wytwór sztuki kowalskiej i zainstalował go na balkonie. Inny fragment balustrady z synagogi widoczny jest do dziś na balkonie jednego z domów przy ul. Unii Brzeskiej.

Źródło:

A. Szczerbicki, Bima leskiej synagogi. "Bieszczad". - [R.] 3, (1995), s. 63-66.

Aplikacje dla turysty dla zabytku

Stwórz aplikacje „Dodaj alert” dla tego zabytku:

Stwórz aplikacje dla turysty

Podgląd wygenerowanej aplikacji

Ładuję podgląd widgetu…
Wystąpił błąd podczas ładowania poglądu.

Wygenerowany kod do wstawienia na stronę

To jest gotowy kod do wstawienia na stronę, wygenerowany dla wybranego przez Ciebie zabytku. Wystarczy go skopiować i umieścić w odpowiednim miejscu na Twojej stronie.

Tagi, kategorie

Alerty

Zgłoszone alerty nienaprawione

  • Wg. informacji, które otrzymaliśmy z UOZ w Krośnie, właściciel zabytku – Gmina Lesko jest w trakcie opracowywania dokumentacji niezbędnej do uzyskania pozwoleń na prowadzenie prac konserwatorskich i remontowych.

  • Zabytek w stanie ruiny, w każdej chwili grozi zawaleniem.

zgłoś, że zabytek nie istnieje

Ważne daty

  • połowa XVII w. - Data powstania.

Dokumenty
urzędowe

Gdzie szukać?

Urząd Miasta i Gminy w Lesku.

Karta zabytku.

dodano: 10 maj 2013

rozmiar 0.5 MB

Pobierz wszystkie pliki

Twórcy profilu

  • KasiaW
  • BożenaP

Otwarte Zabytki to projekt prowadzony przez Centrum Cyfrowe Projekt: Polska.

Centrum Cyfrowe Projekt: Polska, ul. Andersa 29, 00-159 Warszawa

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Muzeum Historii Polski w ramach konkursu Patriotyzm Jutra, ze środków finansowych otrzymanych od Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami” za granicą, ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz ze środków CEE Trust.

Patron
Narodowy Instytut Dziedzictwa Dojrz@łość w sieci
Patroni medialni
Histmag Szkoła z klasą 2.0 Amerykański Portal Polaków
Partner merytoryczny
Towarzystwo Inicjatyw Twórczych Fundacja Rowzoju Społeczeństwa Informacyjnego PTTK Ośrodek Karta Projekt Polska Fundacja Orange MyViMu.com - Moje Wirtualne Muzeum Centrum Edukacji Obywatelskiej HISTORIA.org.pl Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Zamki Gotyckie
Grantodawcy
Muzeum Historii Polski Patriotyzm Jutra Ministerstwo Spraw Zagranicznych CEE TRUST - Trust for Civil Society in Central and Eastern Europe Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego