Omiń nawigację
ukryj

O co chodzi?

Wyszukaj informacje i uzupełnij wybrane pola.

Skorzystaj z własnej wiedzy, poszukaj w książkach lub w internecie.

Sprawdź, czy informacje już uzupełnione są poprawne.

Pamiętaj o podaniu źródeł.

Ruiny zamku Sobień

uzupełniony
help
zamknij

Oznaczenie stanu

  • Uzupełniony
    Opis prawie doskonały :)
Zabytek wpisany do rejestru zabytków
uzupełnij Lokalizacja:

Manasterzec, gmina Lesko, powiat leski, województwo podkarpackie

zobacz

Data powstania: 1 poł. XIV w.
Numer w rejestrze:

A-346 z 12.04.1968

wersja oryginalna Adoptuj zabytek Mini-przewodnik

Opis

uzupełnij

Wzgórze Sobień, wznoszące się 450 m n.p.m., jest bocznym ramieniem głównego pasma gór Słonnych.

Pierwsza historyczna wzmianka o zamku pochodzi z 1415 r. Znaleziska archeologiczne wskazują na istnienie w tym miejscu gródka drewniano-ziemnego. Na przełomie XIII i XIV wieku powstał w tym miejscu zamek murowany w typie średniowiecznej warowni rycerskiej. Początkowo był on własnością królewską. Za czasów Kazimierza Wielkiego dokonano jego umocnień, a Władysław Jagiełło nadał go wraz z licznymi włościami rodowi Kmitów. Dobra Kmitów obejmowały kilkadziesiąt wsi, głównie w dolinie górnego Sanu, aż po jego źródła. W 1474 r. zamek najechali i zniszczyli Węgrzy.

Pod koniec XV stulecia Kmitowie wybudowali nową, większą siedzibę w Lesku i tam się przenieśli. Do końca XVI w. porzucony zamek Sobień popadł w ruinę. Do dziś zachowały się fragmenty murów budynku mieszkalnego i baszty. Dla turystów urządzono specjalne pomosty wraz z platformą widokową, z której rozciąga się piękny widok na płynący w dole San. Wzgórze zamkowe od 1970 r. zostało objęte ochroną jako rezerwat przyrody.

Źródła:

A. Fastnacht: Osadnictwo ziemi sanockiej w latach 1340-1650. Wrocław 1962.


Ciekawostki, legendy, anegdoty

Rok 1946.

W dn. 9-10 maja 1946 r. pod wzgórzem Sobienia rozegrała się jedna z większych potyczek partyzanckich po II wojnie światowej. Dowodzony przez kapitana Jarosza pociąg pancerny stoczył bój z połączonymi sotniami Bira, Stacha i Chrina, które zaatakowały posterunki SOK na odcinku Załuż - Olszanica.

Źródła:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Zamek_Sobień

I wojna światowa.

Podczas I wojny światowej ruiny zamczyska wykorzystał pewien austriacki oficer. Wpadł na pomysł, aby wciągnąć ciężkie działa na sam szczyt niedostępnego zamkowego wzgórza, ustawić je za załomami gotyckich murów i otworzyć ogień w kierunku widocznego w oddali Leska. Na szczęście do zniszczenia resztek szacownej budowli nie doszło, gdyż rozkaz przełożonego, nakazujący wycofanie się z zajmowanych pozycji, zmusił pomysłowego artylerzystę do zdjęcia dział, wciągniętych już na górę wielkim nakładem pracy ludzi i koni.

Źródła:

A. Bata: Sanockie forty. "Podkarpacie" 1975, nr 29-30, s. 11.

Czarna Wdowa.

Legenda głosi, że podczas najazdu Węgrów w 1474 r. zginęła w płomieniach zamku wdowa po wojewodzie przemyskim i lwowskim, którym był Jan zwany Noskiem lub Sobieńskim. Wdowa po nim była wciąż w wielkim żalu, przywdziała na zawsze czarne szaty i przyrzekła przez wieki opłakiwać swojego męża. Nawet jej śmierć nie przeszkodziła w tej żałobie. Jej duch snuł się po ruinach, a kiedy Kmitowie przenieśli się do Leska, powędrowała wraz z nimi. Teraz pojawiała się co jakiś czas na leskim zamku. Od 1553 roku jej pojawienie się wieściło śmierć właściciela zamku. Widziano ją w 1702 roku na zamkowym balu, zanim ku przerażeniu gości zniknęła w parku. Historię tę opisała Anna Ponimirska, jedna z uczestniczek tego wydarzenia. Ostatni raz podobno pokazała się przed wybuchem II wojny światowej.

Źródła:

http://skarbypodkarpackie.pl/

Król Jagiełło na zamku Sobień.

W 1417 r. do zamku przybył król Jagiełło wraz ze swą trzecią, świeżo poślubioną żoną – Elżbietą Granowską. Według tradycji, po ślubie w sanockim kościele, w siedzibie Kmitów na Sobieniu odbyło się huczne wesele Jagiełły.

Źródła:

Chmura A.: Anielica z Sobienia. „Skarby Podkarpackie” 2007, nr 2.

Aplikacje dla turysty dla zabytku

Stwórz aplikacje „Dodaj alert” dla tego zabytku:

Stwórz aplikacje dla turysty

Podgląd wygenerowanej aplikacji

Ładuję podgląd widgetu…
Wystąpił błąd podczas ładowania poglądu.

Wygenerowany kod do wstawienia na stronę

To jest gotowy kod do wstawienia na stronę, wygenerowany dla wybranego przez Ciebie zabytku. Wystarczy go skopiować i umieścić w odpowiednim miejscu na Twojej stronie.

Tagi, kategorie

Alerty

Wiesz, że obiekt wymaga opieki?
Zaalarmuj!

zgłoś, że zabytek nie istnieje

Ważne daty

  • 1474 r. - Najazd Węgrów i zniszczenie zamku.
  • 1970 r. - Objęcie wzgórza zamkowego ochroną - utworzenie rezerwatu przyrody Góra Sobień.

Dokumenty
urzędowe

Dysponujesz dokumentacją, którą możesz legalnie udostępnić innym?
Załącz pliki tutaj.

Twórcy profilu

  • Katarzyna Dańko
  • BożenaP
  • klaudiak

Otwarte Zabytki to projekt prowadzony przez Centrum Cyfrowe Projekt: Polska.

Centrum Cyfrowe Projekt: Polska, ul. Andersa 29, 00-159 Warszawa

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Muzeum Historii Polski w ramach konkursu Patriotyzm Jutra, ze środków finansowych otrzymanych od Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami” za granicą, ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz ze środków CEE Trust.

Patron
Narodowy Instytut Dziedzictwa Dojrz@łość w sieci
Patroni medialni
Histmag Szkoła z klasą 2.0 Amerykański Portal Polaków
Partner merytoryczny
Towarzystwo Inicjatyw Twórczych Fundacja Rowzoju Społeczeństwa Informacyjnego PTTK Ośrodek Karta Projekt Polska Fundacja Orange MyViMu.com - Moje Wirtualne Muzeum Centrum Edukacji Obywatelskiej HISTORIA.org.pl Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Zamki Gotyckie
Grantodawcy
Muzeum Historii Polski Patriotyzm Jutra Ministerstwo Spraw Zagranicznych CEE TRUST - Trust for Civil Society in Central and Eastern Europe Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego