Omiń nawigację
ukryj

O co chodzi?

Wyszukaj informacje i uzupełnij wybrane pola.

Skorzystaj z własnej wiedzy, poszukaj w książkach lub w internecie.

Sprawdź, czy informacje już uzupełnione są poprawne.

Pamiętaj o podaniu źródeł.

To jest profil zespołu zabytków. W jego skład wchodzi więcej zabytków.

Osada latarników

sprawdzony
help
zamknij

Oznaczenie stanu

  • Sprawdzony
    Dane częściowo zweryfikowane; wymagają dopracowania.
Zabytek wpisany do rejestru zabytków
uzupełnij Lokalizacja:

Czołpino, gmina Smołdzino, powiat słupski, województwo pomorskie

zobacz

Data powstania: 1870-1871
Numer w rejestrze:

A-338/1-3 z 18.12.1995

wersja oryginalna Adoptuj zabytek Mini-przewodnik

Opis

uzupełnij

Osadę zaprojektowano w 1871 roku. Tworzyły ją: dwukondygnacyjny podpiwniczony budynek mieszkalny, stodoła, budynek inwentarski oraz budynki gospodarcze. Oś podłużna zabudowy mieszkalnej, którą zlokalizowano w centralnej części działki, została zorientowana w kierunku wschód- zachód, pozostałych obiektów w kierunku północ-południe. Budynek mieszkalny wzniesiono z czerwonej cegły, stosując bardzo oszczędne dekoracje architektoniczne. Elewację wykonano z cegły licówki murowanej na spoiny wklęsłe z cokołem z ciosów kamiennych. W zachodniej części zabezpieczono ją przed działaniem silnych wiatrów łupkiem mineralnym. W bryle budynku, o powierzchni użytkowej prawie 600 m2 i kubaturze 1350 m3 wydzielono cztery mieszkania, piwnice i strych. Czerwoną cegłę wykorzystano również jako materiał do budowy pozostałych pomieszczeń użytkowych. W stodole, w części środkowej przechowywano do młocki zżęte zboże, później słomę i siano, w częściach przyszczytowych natomiast magazynowano pozostałe płody rolne. Kolejny jednokondygnacyjny budynek pełnił funkcję uniwersalnego obiektu gospodarczego (obora, chlewnia, kurnik). Jeden z budynków gospodarczych w przeszłości pełnił funkcję rozdzielni sterującej pracą latarni.

Źródło: http://www.polskaniezwykla.pl/web/place/1899,czolpino-dom-latarnika.html

Ciekawostki, legendy, anegdoty

Osada latarników

Latarnia morska w Czołpinie oraz położona u jej stóp w odległości ok. 1 km zabudowa to zabytki architektoniczne, które na stałe wpisały się w krajobraz Wybrzeża Słowińskiego. Przez kilkadziesiąt lat tę kilkusetmetrową trasę codziennie przemierzali latarnicy, podtrzymujący "światło czołpinskiej latarni". Wprowadzenie w okresie międzywojennym światła elektrycznego przyczyniło się do odejścia "dawnych latarników". O ich bytności na tym terenie przypominają dzisiaj budynki, nazywane przez miejscową ludność "Osadą Latarników" lub "Domem Latarników".

Aplikacje dla turysty dla zabytku

Stwórz aplikacje „Dodaj alert” dla tego zabytku:

Stwórz aplikacje dla turysty

Podgląd wygenerowanej aplikacji

Ładuję podgląd widgetu…
Wystąpił błąd podczas ładowania poglądu.

Wygenerowany kod do wstawienia na stronę

To jest gotowy kod do wstawienia na stronę, wygenerowany dla wybranego przez Ciebie zabytku. Wystarczy go skopiować i umieścić w odpowiednim miejscu na Twojej stronie.

Tagi, kategorie

Alerty

Wiesz, że obiekt wymaga opieki?
Zaalarmuj!

zgłoś, że zabytek nie istnieje

Ważne daty

  • 1920-1939 - Wprowadzenie światła elektrycznego, latarnicy przestają być potrzebni.

Dokumenty
urzędowe

Dysponujesz dokumentacją, którą możesz legalnie udostępnić innym?
Załącz pliki tutaj.

Twórcy profilu

  • Katarzyna Dańko
  • Małgorzata Witczak

Otwarte Zabytki to projekt prowadzony przez Centrum Cyfrowe Projekt: Polska.

Centrum Cyfrowe Projekt: Polska, ul. Andersa 29, 00-159 Warszawa

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Muzeum Historii Polski w ramach konkursu Patriotyzm Jutra, ze środków finansowych otrzymanych od Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami” za granicą, ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz ze środków CEE Trust.

Patron
Narodowy Instytut Dziedzictwa Dojrz@łość w sieci
Patroni medialni
Histmag Szkoła z klasą 2.0 Amerykański Portal Polaków
Partner merytoryczny
Towarzystwo Inicjatyw Twórczych Fundacja Rowzoju Społeczeństwa Informacyjnego PTTK Ośrodek Karta Projekt Polska Fundacja Orange MyViMu.com - Moje Wirtualne Muzeum Centrum Edukacji Obywatelskiej HISTORIA.org.pl Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Zamki Gotyckie
Grantodawcy
Muzeum Historii Polski Patriotyzm Jutra Ministerstwo Spraw Zagranicznych CEE TRUST - Trust for Civil Society in Central and Eastern Europe Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego