

O co chodzi?
Wyszukaj informacje i uzupełnij wybrane pola.
Skorzystaj z własnej wiedzy, poszukaj w książkach lub w internecie.
Sprawdź, czy informacje już uzupełnione są poprawne.
Pamiętaj o podaniu źródeł.
Młyn
Nazwa zwyczajowa: Młyn Freya.

Dąbrowa Górnicza, gmina Dąbrowa Górnicza, powiat Dąbrowa Górnicza, województwo śląskie
A-524 z 02.05.1957
Opis
uzupełnijJednym z najlepiej zachowanych tego typu obiektów jest właśnie Młyn Freya, który współcześnie przerobiono na małą elektrownię wodną o mocy 35 kilowatów. Obiekt położony jest między dwiema odnogami rzeki Białej Przemszy. W tym miejscu - już w XIX wieku - istniała osada młynarska, i zapewne z tego okresu wywodzi się kształt architektoniczny zachowanego do dziś młyna.
Obecnym właścicielem młyna jest pan Janusz Frey. Całą zaś działkę w latach 20-tych XX wieku otrzymała jako wiano jego babcia, Lucyna. Młyn wtedy już istniał, ale zupełnie inaczej przebiegało koryto rzeki. W 1926 roku zakończono budowę - ulokowanego obok młyna - domu mieszkalnego. Z pozwolenia wodno-prawnego z 1936 roku wynikało, że zamontowane były tu dwie turbiny wodne. Jedna zasilała młyn, a druga tartak. Po II wojnie światowej całe gospodarstwo zostało upaństwowione. Młyn działał jednak dalej i był w zarządzie Rejonowego Przedsiębiorstwa Młynów Gospodarczych w Gliwicach. Wtedy wymieniona została turbina (jeden z ostatnich egzemplarzy produkcji Radomskiej Fabryki Maszyn) na nową. Potem całość była administrowana przez spółdzielnie rolnicze, a młyn zamieniono na magazyn paszy.
Po 1989 roku dom i budynek młyna odzyskali spadkobiercy prawowitych właścicieli. Dzisiaj cały czas obiekty te poddawane są fachowej renowacji, dzięki czemu nabierają blasku.
(brak źródła)
Ciekawostki, legendy, anegdoty
Przełom Białej Przemszy.
W pobliżu Młyna Freya nurt Białej Przemszy płynie przełomem urokliwej doliny Okradzionowa. Zbocza wzgórz nad lewym (wschodnim) brzegiem rzeki porastają murawy kserotermiczne i ciepłolubne. Największą osobliwością jest śniedek cienkolistny (Gussona). Pięknym elementem tutejszych murów jest szałwia łąkowa. Pobliskie Wąwozy Chwaliborskie powstały w wyniku erozji wodnej. Strome stoki porośnięte są lasami. Zachowały się tam stare, wręcz pomnikowe egzemplarze buków.
Linki, źródła, powiązania
Podaj ciekawe internetowe i papierowe źródła informacji o zabytku.
Tagi, kategorie
Alerty
Wiesz, że obiekt wymaga opieki?
Zaalarmuj!
Ważne daty
Wpisz najważniejsze daty z historii obiektu wraz z krótkim opisem.
Dokumenty
urzędowe
Dysponujesz dokumentacją, którą możesz legalnie udostępnić innym?
Załącz pliki tutaj.