Omiń nawigację
ukryj

O co chodzi?

Wyszukaj informacje i uzupełnij wybrane pola.

Skorzystaj z własnej wiedzy, poszukaj w książkach lub w internecie.

Sprawdź, czy informacje już uzupełnione są poprawne.

Pamiętaj o podaniu źródeł.

Młyn

Nazwa zwyczajowa: Młyn Freya.

sprawdzony
help
zamknij

Oznaczenie stanu

  • Sprawdzony
    Dane częściowo zweryfikowane; wymagają dopracowania.
Zabytek wpisany do rejestru zabytków
uzupełnij Lokalizacja:

Dąbrowa Górnicza, gmina Dąbrowa Górnicza, powiat Dąbrowa Górnicza, województwo śląskie

zobacz

Data powstania: XIX wiek.
Numer w rejestrze:

A-524 z 02.05.1957

wersja oryginalna Adoptuj zabytek Mini-przewodnik

Opis

uzupełnij
Historia młyna Freya w Okradzioniowie sięga połowy XIX wieku. Dziś jest on jedną z atrakcji na zielonym szlaku turystycznym, prowadzącym ścieżkami tak zwanej Szwajcarii Zagłębiowskiej. Największymi walorami tej trasy są ślady dawnego przemysłu górniczego i hutniczego oraz wodne młyny.

Jednym z najlepiej zachowanych tego typu obiektów jest właśnie Młyn Freya, który współcześnie przerobiono na małą elektrownię wodną o mocy 35 kilowatów. Obiekt położony jest między dwiema odnogami rzeki Białej Przemszy. W tym miejscu  - już w XIX wieku - istniała osada młynarska, i zapewne z tego okresu wywodzi się kształt architektoniczny zachowanego do dziś młyna.

Obecnym właścicielem młyna jest pan Janusz Frey. Całą zaś działkę w latach 20-tych XX wieku otrzymała jako wiano jego babcia, Lucyna. Młyn wtedy już istniał, ale zupełnie inaczej przebiegało koryto rzeki. W 1926 roku zakończono budowę - ulokowanego obok młyna - domu mieszkalnego. Z pozwolenia wodno-prawnego z 1936 roku wynikało, że zamontowane były tu dwie turbiny wodne. Jedna zasilała młyn, a druga tartak. Po II wojnie światowej całe gospodarstwo zostało upaństwowione. Młyn działał jednak dalej i był w zarządzie Rejonowego Przedsiębiorstwa Młynów Gospodarczych w Gliwicach. Wtedy wymieniona została turbina (jeden z ostatnich egzemplarzy produkcji Radomskiej Fabryki Maszyn) na nową. Potem całość była administrowana przez spółdzielnie rolnicze, a młyn zamieniono na magazyn paszy.
Po 1989 roku dom i budynek młyna odzyskali spadkobiercy prawowitych właścicieli. Dzisiaj cały czas obiekty te poddawane są fachowej renowacji, dzięki czemu nabierają blasku. 

(brak źródła)

Ciekawostki, legendy, anegdoty

Zmiany po remoncie

W domu mieszkalnym odtworzono pierwotną konstrukcję okien. Z młyna zaś usunięto tynk, by odsłonić unikalną, kamienną elewację.

Przełom Białej Przemszy.

W pobliżu Młyna Freya nurt Białej Przemszy płynie  przełomem urokliwej doliny Okradzionowa. Zbocza wzgórz nad lewym (wschodnim) brzegiem rzeki porastają murawy kserotermiczne i ciepłolubne. Największą osobliwością jest śniedek cienkolistny (Gussona). Pięknym elementem tutejszych murów jest szałwia łąkowa. Pobliskie Wąwozy Chwaliborskie powstały w wyniku erozji wodnej. Strome stoki porośnięte są lasami. Zachowały się tam stare, wręcz pomnikowe egzemplarze buków. Aplikacje dla turysty dla zabytku

Stwórz aplikacje „Dodaj alert” dla tego zabytku:

Stwórz aplikacje dla turysty

Podgląd wygenerowanej aplikacji

Ładuję podgląd widgetu…
Wystąpił błąd podczas ładowania poglądu.

Wygenerowany kod do wstawienia na stronę

To jest gotowy kod do wstawienia na stronę, wygenerowany dla wybranego przez Ciebie zabytku. Wystarczy go skopiować i umieścić w odpowiednim miejscu na Twojej stronie.

Tagi, kategorie

Alerty

Wiesz, że obiekt wymaga opieki?
Zaalarmuj!

zgłoś, że zabytek nie istnieje

Ważne daty

Wpisz najważniejsze daty z historii obiektu wraz z krótkim opisem.

Dokumenty
urzędowe

Dysponujesz dokumentacją, którą możesz legalnie udostępnić innym?
Załącz pliki tutaj.

Twórcy profilu

  • ewa.komendowska
  • Civitas

Otwarte Zabytki to projekt prowadzony przez Centrum Cyfrowe Projekt: Polska.

Centrum Cyfrowe Projekt: Polska, ul. Andersa 29, 00-159 Warszawa

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Muzeum Historii Polski w ramach konkursu Patriotyzm Jutra, ze środków finansowych otrzymanych od Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami” za granicą, ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz ze środków CEE Trust.

Patron
Narodowy Instytut Dziedzictwa Dojrz@łość w sieci
Patroni medialni
Histmag Szkoła z klasą 2.0 Amerykański Portal Polaków
Partner merytoryczny
Towarzystwo Inicjatyw Twórczych Fundacja Rowzoju Społeczeństwa Informacyjnego PTTK Ośrodek Karta Projekt Polska Fundacja Orange MyViMu.com - Moje Wirtualne Muzeum Centrum Edukacji Obywatelskiej HISTORIA.org.pl Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Zamki Gotyckie
Grantodawcy
Muzeum Historii Polski Patriotyzm Jutra Ministerstwo Spraw Zagranicznych CEE TRUST - Trust for Civil Society in Central and Eastern Europe Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego