Omiń nawigację
ukryj

O co chodzi?

Wyszukaj informacje i uzupełnij wybrane pola.

Skorzystaj z własnej wiedzy, poszukaj w książkach lub w internecie.

Sprawdź, czy informacje już uzupełnione są poprawne.

Pamiętaj o podaniu źródeł.

Kościół par. pw. św. Katarzyny

sprawdzony
help
zamknij

Oznaczenie stanu

  • Sprawdzony
    Dane częściowo zweryfikowane; wymagają dopracowania.
Zabytek wpisany do rejestru zabytków
uzupełnij Lokalizacja:

Woźniki, gmina Woźniki, powiat lubliniecki, województwo śląskie

zobacz

Data powstania: 1607-08
Numer w rejestrze:

413/60 z 15.03.1960; 98/78 z 17.03.1978

wersja oryginalna Adoptuj zabytek Mini-przewodnik

Opis

uzupełnij
Parafia w Woźnikach istniała już w XIII wieku. Woźniki bowiem wzmiankowane są w dokumencie biskupa krakowskiego Fulko z 1206 r. Pierwszym kościołem, wzmiankowanym w 1490 r., był drewniany kościół św. Walentego, wzniesiony na tzw. staromieściu, czyli blisko grodziska. Na tym samym miejscu w roku 1696 wzniesiono nowy drewniany kościół, również pw. św. Walentego.

Po lokacji miasta (która nastąpiła przed 1386 rokiem), wybudowano drugi kościół pw. św. Katarzyny. Kościół ten po zmianie lokacji w połowie XV w. stał się centrum parafii.

Główna, murowana nawa kościoła, pochodząca z XIV w., została wybudowana w stylu gotyckim. Kościół został przebudowany przez protestantów w połowie XV w., przeszedł modyfikację od stylu gotyckiego poprzez formy renesansowe do baroku. W pierwszej połowie XVI w. dobudowano kaplice boczne. Pierwotną, drewnianą wieżę zamieniono w latach 1607-08 na murowaną. W roku 1798 kościół spłonął podczas pożaru miasta. Odbudowa kościoła trwała do roku 1829.

Źródło: strona internetowa parafii

Ciekawostki, legendy, anegdoty

Patronka parafii

Według legendy Katarzyna urodziła się w Aleksandrii, stolicy Egiptu. Była córką króla Kustosa. Była nie tylko osobą bardzo zamożną, ale także wykształconą. Słynęła z urody. O jej rękę daremnie ubiegali się najznakomitsi obywatele miasta. Złożyła jako chrześcijanka ślub dozgonnej czystości.

Odpust

W kościele parafialnym - 25 listopada.

Śmierć patronki

Święta Katarzyna poniosła męczeńską śmierć około 307-312 roku i musiało to być niezwykłe wydarzenie, skoro została wyróżniona tak wielką czcią. Ciało od setek lat złożone jest na Górze Synaj, przeniesione tam zapewne z Aleksandrii, kiedy Arabowie, a po nich Turcy najechali Egipt. Znajduje się tam klasztor prawosławny, wzniesiony przez cesarza Justyniana w VI wieku, oraz kościół, do którego podążają pielgrzymi. Prowadzi do niego 3000 schodów wykutych w skale.

Aplikacje dla turysty dla zabytku

Stwórz aplikacje „Dodaj alert” dla tego zabytku:

Stwórz aplikacje dla turysty

Podgląd wygenerowanej aplikacji

Ładuję podgląd widgetu…
Wystąpił błąd podczas ładowania poglądu.

Wygenerowany kod do wstawienia na stronę

To jest gotowy kod do wstawienia na stronę, wygenerowany dla wybranego przez Ciebie zabytku. Wystarczy go skopiować i umieścić w odpowiednim miejscu na Twojej stronie.

Tagi, kategorie

Alerty

Wiesz, że obiekt wymaga opieki?
Zaalarmuj!

zgłoś, że zabytek nie istnieje

Ważne daty

  • 1997-12-16 - Decyzją Wojewódzkiego Oddziału Ochrony Zabytków w Częstochowie wpisano dodatkowo do rejestru zabytków 17 przedmiotów ruchomych (m.in. ołtarze, rzeźby, kielichy i inne przedmioty kultu)
  • 2015-01-24 - Peregrynacja Krzyża ŚDM i ikony Matki Bożej

Dokumenty
urzędowe

Dysponujesz dokumentacją, którą możesz legalnie udostępnić innym?
Załącz pliki tutaj.

Twórcy profilu

  • bożenanawrotek
  • ewa.komendowska
  • Katarzyna Dańko

Otwarte Zabytki to projekt prowadzony przez Centrum Cyfrowe Projekt: Polska.

Centrum Cyfrowe Projekt: Polska, ul. Andersa 29, 00-159 Warszawa

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Muzeum Historii Polski w ramach konkursu Patriotyzm Jutra, ze środków finansowych otrzymanych od Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami” za granicą, ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz ze środków CEE Trust.

Patron
Narodowy Instytut Dziedzictwa Dojrz@łość w sieci
Patroni medialni
Histmag Szkoła z klasą 2.0 Amerykański Portal Polaków
Partner merytoryczny
Towarzystwo Inicjatyw Twórczych Fundacja Rowzoju Społeczeństwa Informacyjnego PTTK Ośrodek Karta Projekt Polska Fundacja Orange MyViMu.com - Moje Wirtualne Muzeum Centrum Edukacji Obywatelskiej HISTORIA.org.pl Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Zamki Gotyckie
Grantodawcy
Muzeum Historii Polski Patriotyzm Jutra Ministerstwo Spraw Zagranicznych CEE TRUST - Trust for Civil Society in Central and Eastern Europe Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego