Omiń nawigację
ukryj

O co chodzi?

Wyszukaj informacje i uzupełnij wybrane pola.

Skorzystaj z własnej wiedzy, poszukaj w książkach lub w internecie.

Sprawdź, czy informacje już uzupełnione są poprawne.

Pamiętaj o podaniu źródeł.

Kamienica manierystyczna Garbary 12

sprawdzony
help
zamknij

Oznaczenie stanu

  • Sprawdzony
    Dane częściowo zweryfikowane; wymagają dopracowania.
Zabytek wpisany do rejestru zabytków
uzupełnij Lokalizacja:

Elbląg, gmina Elbląg, powiat Elbląg, województwo warmińsko-mazurskie

ul. Garbary 12

zobacz

Data powstania: koniec XVI w.
Numer w rejestrze:

188/N z 28.12.1961

wersja oryginalna Adoptuj zabytek Mini-przewodnik

Opis

uzupełnij

Jedna z kilku zachowanych oryginalnych fasad na elbląskim Stary Mieście. W dekoracji frontu znajdują się elementy z końca XVI i z początku XVII w. Jest to najstarszy dom modlitwy mennonitów w Polsce; w 1590 r. społeczność mennonicka w Elblągu uzyskała zgodę na prowadzenie spotkań modlitewnych w prywatnej kamienicy Hansa von Köln. Kamienica służyła społeczności aż do 1900 r., kiedy to powstała świątynia przy ul. Warszawskiej (dziś kościół polsko-katolicki).
Wypalona w lutym 1945 r., zabezpieczona po wojnie, doczekała się odbudowy na początku lat 60. XX w. Dziś mieści prywatną galerię sztuki.

Ciekawostki, legendy, anegdoty

Relikty kamienicy kramarzy

Do dziś można dostrzec zachowany, sterczący od wschodniej strony, fragment sąsiedniej elewacji, tzw. Kramerzunfthaus - domu cechu kramarzy z 3 ćw. XVI w., rozbudowanego w 1624 r. Tworzył niegdyś narożnik ulic Garbary i Przymurze. Dom zbudowany zapewne w latach 70. XVI w., a już obecnie nieistniejący, był jednym z najstarszych przykładów renesansowej kamienicy, która jednak nie znalazła w Elblągu szerszego naśladownictwa.
Była siedzibą cechu kramarzy w latach 1700-1818. W 1912 r. sumptem Carla Pudora (1855-1927), założyciela Towarzystwa Krzewienia Turystyki Pieszej w Elblągu i Okolicy, w kamienicy zostało otwarte muzeum ojczyźniane (Elbinger Heimatmuseum), w 1929 r. nazwane jego imieniem (Carl-Pudor-Museum). Muzeum gromadziło eksponaty kultury materialnej z Elbląga i okolicy, zabytki sztuki mieszczańskiej i chłopskiej, pamiątki związane z historią miasta. Jeszcze za życia założyciela muzeum pod względem wnętrza i zgromadzonych eksponatów przyrównywano do gdańskiego Domu Uphagena. Niestety, nieewakuowane zbiory uległy zniszczeniu w lutym 1945 r.

Aplikacje dla turysty dla zabytku

Stwórz aplikacje „Dodaj alert” dla tego zabytku:

Stwórz aplikacje dla turysty

Podgląd wygenerowanej aplikacji

Ładuję podgląd widgetu…
Wystąpił błąd podczas ładowania poglądu.

Wygenerowany kod do wstawienia na stronę

To jest gotowy kod do wstawienia na stronę, wygenerowany dla wybranego przez Ciebie zabytku. Wystarczy go skopiować i umieścić w odpowiednim miejscu na Twojej stronie.

Tagi, kategorie

Alerty

Wiesz, że obiekt wymaga opieki?
Zaalarmuj!

zgłoś, że zabytek nie istnieje

Ważne daty

  • 1590-1900 - dom modlitwy społeczności mennonickiej
  • początek lat 60. XX w. - odbudowa z wojennych zniszczeń

Dokumenty
urzędowe

Dysponujesz dokumentacją, którą możesz legalnie udostępnić innym?
Załącz pliki tutaj.

Twórcy profilu

  • mike016

Otwarte Zabytki to projekt prowadzony przez Centrum Cyfrowe Projekt: Polska.

Centrum Cyfrowe Projekt: Polska, ul. Andersa 29, 00-159 Warszawa

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Muzeum Historii Polski w ramach konkursu Patriotyzm Jutra, ze środków finansowych otrzymanych od Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami” za granicą, ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz ze środków CEE Trust.

Patron
Narodowy Instytut Dziedzictwa Dojrz@łość w sieci
Patroni medialni
Histmag Szkoła z klasą 2.0 Amerykański Portal Polaków
Partner merytoryczny
Towarzystwo Inicjatyw Twórczych Fundacja Rowzoju Społeczeństwa Informacyjnego PTTK Ośrodek Karta Projekt Polska Fundacja Orange MyViMu.com - Moje Wirtualne Muzeum Centrum Edukacji Obywatelskiej HISTORIA.org.pl Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Zamki Gotyckie
Grantodawcy
Muzeum Historii Polski Patriotyzm Jutra Ministerstwo Spraw Zagranicznych CEE TRUST - Trust for Civil Society in Central and Eastern Europe Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego