Omiń nawigację
ukryj

O co chodzi?

Wyszukaj informacje i uzupełnij wybrane pola.

Skorzystaj z własnej wiedzy, poszukaj w książkach lub w internecie.

Sprawdź, czy informacje już uzupełnione są poprawne.

Pamiętaj o podaniu źródeł.

To jest profil zespołu zabytków. W jego skład wchodzi więcej zabytków.

Zespół cmentarza żydowskiego

uzupełniony
help
zamknij

Oznaczenie stanu

  • Uzupełniony
    Opis prawie doskonały :)
Zabytek wpisany do rejestru zabytków
uzupełnij Lokalizacja:

Olsztyn, gmina Olsztyn, powiat Olsztyn, województwo warmińsko-mazurskie

ul. Zyndrama z Maszkowic

zobacz

Data powstania: XIX/XX w.
wersja oryginalna Adoptuj zabytek Mini-przewodnik

Opis

uzupełnij

W 1819 r. (lub 1818 r.) przy ul. Jeziornej (Seestrasse, ul. Śląska, dzisiaj ul. Zyndrama z Maszkowic), niedaleko jej zbiegu z ul. Miłakowską (Liebstädterstrasse, dzisiaj ul. Grunwaldzka), na działce zakupionej od miasta założono cmentarz żydowski. W późniejszym czasie cmentarz został otoczony murem. W latach 1912-1913 od strony ul. Jeziornej wzniesiono dom przedpogrzebowy według projektu Ericha Mendelsohna.

Ciekawostki, legendy, anegdoty

Cmentarz po II Wojnie Światowej

Cmentarz w relatywnie dobrym stanie przetrwał zawieruchę wojenną, a po jej zakończeniu nekropolią opiekował się olsztyński żyd Marian Smoliński. W 1949 r. w „Życiu Olsztyńskim” podnoszono potrzebę „poprawienia ogrodzenia”. Przed 1967 r. zachowany był m. in. nagrobek Rachel Mendelsohn z domu Moses, urodzonej 6 kwietnia 1811 r., zmarłej 15 października 1865 r. W 1997 roku teren cmentarza został wykorzystany jako plac manewrowy dla pobliskiej budowy mieszkań komunalnych, co przyczyniło się do dalszych zniszczeń.

Dewastacje cmentarza

Cmentarz zdewastowano w nocy z 1 na 2 lutego 1936 r. oraz w czasie Nocy Kryształowej z 9 na 10 listopada 1938 r., jednakże dokonywano tam nadal pochówków – ostatni odbył się w 1940 r.

Los macew

Cmentarz żydowski przy ul. Zyndrama został zlikwidowany na przełomie lat 60. i 70. ubiegłego wieku. Część macew, jak twierdzi dr Jerzy Sikorski – historyk, została wykorzystana do umocnienia skarpy przy willi Casablanca w parku Podzamcze. „Zachowały się w dobrym stanie, widać na nich nawet napisy. Inną część zużyto do utwardzenia Grunwaldzkiej na wysokości ulicy Zyndrama. Tak słyszałem, ale tej informacji nie jestem pewien".

Źródło: Gazeta Olsztyńska 23-05-2011

Aplikacje dla turysty dla zabytku

Stwórz aplikacje „Dodaj alert” dla tego zabytku:

Stwórz aplikacje dla turysty

Podgląd wygenerowanej aplikacji

Ładuję podgląd widgetu…
Wystąpił błąd podczas ładowania poglądu.

Wygenerowany kod do wstawienia na stronę

To jest gotowy kod do wstawienia na stronę, wygenerowany dla wybranego przez Ciebie zabytku. Wystarczy go skopiować i umieścić w odpowiednim miejscu na Twojej stronie.

Tagi, kategorie

Alerty

Wiesz, że obiekt wymaga opieki?
Zaalarmuj!

zgłoś, że zabytek nie istnieje

Ważne daty

Dokumenty
urzędowe

Dysponujesz dokumentacją, którą możesz legalnie udostępnić innym?
Załącz pliki tutaj.

Twórcy profilu

  • Katarzyna Dańko
  • Wiktor Jędrzejewski

Otwarte Zabytki to projekt prowadzony przez Centrum Cyfrowe Projekt: Polska.

Centrum Cyfrowe Projekt: Polska, ul. Andersa 29, 00-159 Warszawa

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Muzeum Historii Polski w ramach konkursu Patriotyzm Jutra, ze środków finansowych otrzymanych od Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami” za granicą, ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz ze środków CEE Trust.

Patron
Narodowy Instytut Dziedzictwa Dojrz@łość w sieci
Patroni medialni
Histmag Szkoła z klasą 2.0 Amerykański Portal Polaków
Partner merytoryczny
Towarzystwo Inicjatyw Twórczych Fundacja Rowzoju Społeczeństwa Informacyjnego PTTK Ośrodek Karta Projekt Polska Fundacja Orange MyViMu.com - Moje Wirtualne Muzeum Centrum Edukacji Obywatelskiej HISTORIA.org.pl Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Zamki Gotyckie
Grantodawcy
Muzeum Historii Polski Patriotyzm Jutra Ministerstwo Spraw Zagranicznych CEE TRUST - Trust for Civil Society in Central and Eastern Europe Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego