Omiń nawigację
ukryj

O co chodzi?

Wyszukaj informacje i uzupełnij wybrane pola.

Skorzystaj z własnej wiedzy, poszukaj w książkach lub w internecie.

Sprawdź, czy informacje już uzupełnione są poprawne.

Pamiętaj o podaniu źródeł.

Ten zabytek wchodzi w skład zespołu: Zespół cmentarza żydowskiego.

Cmentarz żydowski, ob. park miejski

uzupełniony
help
zamknij

Oznaczenie stanu

  • Uzupełniony
    Opis prawie doskonały :)
Zabytek wpisany do rejestru zabytków
uzupełnij Lokalizacja:

Olsztyn, gmina Olsztyn, powiat Olsztyn, województwo warmińsko-mazurskie

ul. Zyndrama z Maszkowic

zobacz

Data powstania: 1818
Numer w rejestrze:

3960 z 20.04.1988

wersja oryginalna Adoptuj zabytek Mini-przewodnik

Opis

uzupełnij

 W 1819 r. (lub 1818 r.) przy ul. Jeziornej (Seestrasse, ul. Śląska, dzisiaj ul. Zyndrama z Maszkowic), niedaleko jej zbiegu z ul. Miłakowską (Liebstädterstrasse, dzisiaj ul. Grunwaldzka), na działce zakupionej od miasta założono cmentarz żydowski. W późniejszym czasie cmentarz został otoczony murem. W latach 1912-1913 od strony ul. Jeziornej wzniesiono dom przedpogrzebowy według projektu Ericha Mendelsohna.

Po śmierci M. Smolińskiego (ok. 1968/1969 r.), który opiekował się nekropolią po II wojnie światowej, na przełomie lat 60-tych i 70-tych XX w. z cmentarza usunięto pozostałe nagrobki, a teren przekształcono w park. Część nagrobków miała zostać zakopana na cmentarzu.

Współcześnie na cmentarzu, usytuowanym na dwóch tarasach połączonych schodami, zachował się w dobrym stanie około stuletni drzewostan – przede wszystkim lipowy. Widoczne są relikty kilkunastu mogił, przede wszystkim cementowych podstaw pod nagrobki oraz co najmniej trzech tumb. Od strony ulicy zachowane są resztki ceglanego ogrodzenia oraz schodów. Cmentarz został wpisany do rejestru zabytków w 1988 r.

Ciekawostki, legendy, anegdoty

Opieka nad cmentarzem dziś

Po latach nekropolia znalazła się w obszarze zainteresowania członków Towarzystwa Miłośników Olsztyna oraz Wspólnoty Kulturowej „Borussia”, która ostatnio przeprowadza oraz inicjuje akcje edukacyjne, porządkowania nekropolii etc.

Lodowe macewy

W grudniu 2011 r. na cmentarzu pojawiły się macewy wycięte z lodu. Stanowiło to element akcji artystycznej przypominającej olsztynianom o zdewastowanym cmentarzu oraz o dawnych żydowskich mieszkańcach miasta. Pomysłodawcą był Markus Jordan. Lodowe macewy wykonali uczniowie ze szkół w Olsztynie oraz z niemieckiego Eichstätt. Zdjęcia z akcji można obejrzeć pod adresem: http://www.eastnews.pl/pictures/subject/id/00988318/section/news

Aplikacje dla turysty dla zabytku

Stwórz aplikacje „Dodaj alert” dla tego zabytku:

Stwórz aplikacje dla turysty

Podgląd wygenerowanej aplikacji

Ładuję podgląd widgetu…
Wystąpił błąd podczas ładowania poglądu.

Wygenerowany kod do wstawienia na stronę

To jest gotowy kod do wstawienia na stronę, wygenerowany dla wybranego przez Ciebie zabytku. Wystarczy go skopiować i umieścić w odpowiednim miejscu na Twojej stronie.

Tagi, kategorie

Alerty

Wiesz, że obiekt wymaga opieki?
Zaalarmuj!

zgłoś, że zabytek nie istnieje

Ważne daty

  • 1936 - Dewastacja cmentarza (w nocy z 1 na 2 lutego)
  • 1938 - Druga dewastacja cmentarza podczas Nocy Kryształowej
  • 1940 - Ostatni pochówek

Dokumenty
urzędowe

Dysponujesz dokumentacją, którą możesz legalnie udostępnić innym?
Załącz pliki tutaj.

Twórcy profilu

  • Katarzyna Dańko
  • Wiktor Jędrzejewski

Otwarte Zabytki to projekt prowadzony przez Centrum Cyfrowe Projekt: Polska.

Centrum Cyfrowe Projekt: Polska, ul. Andersa 29, 00-159 Warszawa

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Muzeum Historii Polski w ramach konkursu Patriotyzm Jutra, ze środków finansowych otrzymanych od Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami” za granicą, ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz ze środków CEE Trust.

Patron
Narodowy Instytut Dziedzictwa Dojrz@łość w sieci
Patroni medialni
Histmag Szkoła z klasą 2.0 Amerykański Portal Polaków
Partner merytoryczny
Towarzystwo Inicjatyw Twórczych Fundacja Rowzoju Społeczeństwa Informacyjnego PTTK Ośrodek Karta Projekt Polska Fundacja Orange MyViMu.com - Moje Wirtualne Muzeum Centrum Edukacji Obywatelskiej HISTORIA.org.pl Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Zamki Gotyckie
Grantodawcy
Muzeum Historii Polski Patriotyzm Jutra Ministerstwo Spraw Zagranicznych CEE TRUST - Trust for Civil Society in Central and Eastern Europe Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego