Omiń nawigację
ukryj

O co chodzi?

Wyszukaj informacje i uzupełnij wybrane pola.

Skorzystaj z własnej wiedzy, poszukaj w książkach lub w internecie.

Sprawdź, czy informacje już uzupełnione są poprawne.

Pamiętaj o podaniu źródeł.

Kościół par. p.w. św. Mikołaja i Jana Ewangelisty

uzupełniony
help
zamknij

Oznaczenie stanu

  • Uzupełniony
    Opis prawie doskonały :)
Zabytek wpisany do rejestru zabytków
uzupełnij Lokalizacja:

Sząbruk, gmina Gietrzwałd, powiat olsztyński, województwo warmińsko-mazurskie

Sząbruk 28

zobacz

Data powstania: kon. XV w.
Numer w rejestrze:

1004 z 19.03.1968

wersja oryginalna Adoptuj zabytek Mini-przewodnik

Opis

uzupełnij

Jeden z najstarszych kościołów na Warmii. Powstał pod koniec XV wieku. Budowla salowa, z kamienia polnego i cegły. W XVIII w. dobudowano wieżę i założono strop.

W latach 1911-1913 od południa dobudowano nowy kościół trójnawowy wg projektu Fritza Heitmanna z Królewca, który projektował szereg ceglanych kościołów na terenie ówczesnej diecezji warmińskiej, na ogół w formach neogotyckich. Twórczo wykorzystywał elementy zaczerpnięte z gotyckiej architektury Prus Krzyżackich, śmiało zestawiając je z elementami, które w regionie nigdy nie występowały.

Podczas prac konserwatorskich, które prowadzono w latach 80. XX w. odkryto naścienne malowidła gotyckie pochodzące z początku XVI w. (freski polegające na malowaniu na mokrym tynku farbami odpornymi na alkaliczne działanie zawartego w zaprawie wapna). Na stropie kościoła znajdują się malowidła z XVIII wieku. Ponadto zachowały się pochodzące z tego czasu ołtarze i obrazy. Ołtarz główny pochodzi z 1748 r. i przedstawia św. Rodzinę oraz patrona parafii. Drewniany sufit kościoła jest ozdobiony przepięknymi malowidłami. Na uwagę zasługuje obraz św. Trójcy i Józefa z Dzieciątkiem Jezus. Po prawej stronie od głównego wejścia znajdują się organy.

Początkowo kościół posiadał dwa dzwony z brązu, ale jeden został zabrany na zarządzenie władz niemieckich w czasie I wojny światowej.

Wystrój nowego kościoła jest neobarokowy. Witraże wykonała firma Franz Binsfeld z Trewiru w 1911 roku. W zewnętrznym rogu muru otaczającego kościół znajduje się tablica upamiętniająca parafian poległych podczas I wojny światowej.

Ciekawostki, legendy, anegdoty

Ks. Wojciech Turowski

W Sząbruku znajdują się tablice pamiątkowe ku czci urodzonego na terenie parafii ks. Wojciecha Turowskiego. Był on polskim księdzem katolickim, pierwszym Polakiem na stanowisku generała Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego (Księży Pallotynów), a w 1950 r. biskupem nominatem diecezji częstochowskiej. Ks. Turowski urodził się w 1894 r. w Unieszewie. Podczas I wojny światowej, jako żołnierz pruski, dowodził kolumną sanitarną w Gdańsku oraz walczył na froncie. Święcenia kapłańskie przyjął 10 lipca 1921 r. w Limburgu. Najpierw w Rzymie, a później w Lizbonie organizował pomoc dla uchodźców wojennych z Polski. W roku 1946 został członkiem pallotyńskiej Regii Francuskiej. Na Zebraniu Generalnym w 1947 r. został wybrany przełożonym generalnym Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego.

Król Belgów w Sząbruku

W 1977 roku we mszy świętej w kościele w Sząbruku uczestniczył król Belgów Baudouin I wraz z małżonką Fabiolą. Dla uczczenia tego wydarzenia powstała specjalna pamiątkowa tablica.

Aplikacje dla turysty dla zabytku

Stwórz aplikacje „Dodaj alert” dla tego zabytku:

Stwórz aplikacje dla turysty

Podgląd wygenerowanej aplikacji

Ładuję podgląd widgetu…
Wystąpił błąd podczas ładowania poglądu.

Wygenerowany kod do wstawienia na stronę

To jest gotowy kod do wstawienia na stronę, wygenerowany dla wybranego przez Ciebie zabytku. Wystarczy go skopiować i umieścić w odpowiednim miejscu na Twojej stronie.

Tagi, kategorie

Alerty

Wiesz, że obiekt wymaga opieki?
Zaalarmuj!

zgłoś, że zabytek nie istnieje

Ważne daty

  • 02.04.1500 - Konsekracja przez biskupa pomocniczego Jana Wilde ku czci św. Mikołaja i św. Jana Ewangelisty.
  • 19.07.1913 - Ponowna konsekracja przez biskupa pomocniczego Edwarda Hermanna ku czci św. Mikołaja i św. Anny.

Dokumenty
urzędowe

Gdzie szukać?

Urząd Warmińsko-Mazurskiego Konserwatora Zabytków w Olsztynie - dokument przekazany w trybie dostępu do informacji publicznej.

karta zabytku

dodano: 29 kwi 2013

rozmiar 8.6 MB

Pobierz wszystkie pliki

Twórcy profilu

  • Katarzyna Dańko
  • Wiktor Jędrzejewski

Otwarte Zabytki to projekt prowadzony przez Centrum Cyfrowe Projekt: Polska.

Centrum Cyfrowe Projekt: Polska, ul. Andersa 29, 00-159 Warszawa

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Muzeum Historii Polski w ramach konkursu Patriotyzm Jutra, ze środków finansowych otrzymanych od Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami” za granicą, ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz ze środków CEE Trust.

Patron
Narodowy Instytut Dziedzictwa Dojrz@łość w sieci
Patroni medialni
Histmag Szkoła z klasą 2.0 Amerykański Portal Polaków
Partner merytoryczny
Towarzystwo Inicjatyw Twórczych Fundacja Rowzoju Społeczeństwa Informacyjnego PTTK Ośrodek Karta Projekt Polska Fundacja Orange MyViMu.com - Moje Wirtualne Muzeum Centrum Edukacji Obywatelskiej HISTORIA.org.pl Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Zamki Gotyckie
Grantodawcy
Muzeum Historii Polski Patriotyzm Jutra Ministerstwo Spraw Zagranicznych CEE TRUST - Trust for Civil Society in Central and Eastern Europe Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego