Omiń nawigację
ukryj

O co chodzi?

Wyszukaj informacje i uzupełnij wybrane pola.

Skorzystaj z własnej wiedzy, poszukaj w książkach lub w internecie.

Sprawdź, czy informacje już uzupełnione są poprawne.

Pamiętaj o podaniu źródeł.

Zamek Sobieskich w Oławie - Pałac Luizy

sprawdzony
help
zamknij

Oznaczenie stanu

  • Sprawdzony
    Dane częściowo zweryfikowane; wymagają dopracowania.
Zabytek wpisany do rejestru zabytków
uzupełnij Lokalizacja:

Oława, gmina Oława, powiat oławski, województwo dolnośląskie

Plac Zamkowy 15

zobacz

Data powstania: 2 poł. XVII
Numer w rejestrze:

71 z 29.03.1949

wersja oryginalna Adoptuj zabytek Mini-przewodnik

Opis

uzupełnij

Czterokondygnacyjna budowla renesansowo-barokowa stanowiąca niegdyś skrzydło dawnego kompleksu zamkowego książąt legnicko - brzeskich.

Źródło: http://aglomeracja.wroclaw.pl/obiekty/o_37,palac-luizy-siedziba-urzedu-miejskiego-w-olawie

Ciekawostki, legendy, anegdoty

Skąd nazwa pałacu?

Pierwszy zamek w Oławie został zbudowany prawdopodobnie pod koniec XIII wieku. Posiadał on dwa przejazdy bramne, z których jeden połączony był z fortyfikacjami miejskimi. Twierdza znajdowała się w południowo-zachodniej części organizmu miejskiego i została zniszczona w wyniku wojen husyckich w 1428. W okresie 1359-98 z polecenia księcia Ludwika I w północnej części miasta wzniesiono nowe założenie obronne. Posiadało ono plan trapezoidalny z kamienno-ceglaną wieżą o wysokości 20 metrów i podstawie opartej na planie regularnego prostokąta o bokach 6x7 metrów. Pod koniec XVI wieku, za panowania księcia Fryderyka, włoski architekt Bernard Niuron nadał rezydencji formy renesansowe. Rozbudowano wówczas przestrzeń mieszkalną, a wieżę przykryto hełmem. Modernizowano też fortyfikacje, otaczając zabudowania obwałowaniami ziemnymi z czterema narożnymi bastejami. W drugiej połowie XVII wieku włoscy budowniczowie Carlo Rossi i Luca Giovani dokonali barokowej przebudowy zamku dla księcia wołowskiego Christiana oraz jego żony księżnej Luizy von Anhalt. Powstała wtedy czterokondygnacyjna część budowli, zwana pałacem księżnej Luizy, posiadająca od strony dziedzińca otwartą arkadową loggię, zaś od frontu misternie zdobiony portal z herbem księżnej. Basteje zastąpiono bastionami, a na miejscu zasypanych fos założono barokowe ogrody. W latach 1697-1737 księstwo oławskie tytułem zastawu znalazło się w rękach Jadwigi Elżbiety, córki elektora Palatynatu i żony Jakuba Sobieskiego, syna pogromcy Turczynów - króla Jana III. W tym czasie powstało dodatkowe piętro w północnej galerii, powiększono też bibliotekę i zbudowano dodatkowe pomieszczenia gospodarcze. Wiek XIX przyniósł stopniowy upadek świetności rezydencji, którą odtąd wykorzystywano jako szpital wojskowy, magazyny, urzędy, a nawet piekarnię. W okresie 1833-34 zakwalifikowano do rozbiórki 2/3 całego założenia. Dalsze zniszczenia przyniosła II wojna światowa. Odbudowę części obiektu przeprowadzono w latach 1952-58, a pozostałości północnego skrzydła mieszkalnego z wieżą bramną wyburzono w latach 70-ych ubiegłego wieku. Obecnie w zamku mieszczą się siedziby Urzędu Miejskiego.

Z rozległego kompleksu zamkowego do dziś zachował się czterokondygnacyjny gmach mieszkalny, ustawiony w południowej części dawnego dziedzińca. Od strony miasta krasi go ujęty w zdobione boniowane pilastry portal pierwotnej bramy wjazdowej. Krótsze elewacje budynku wieńczą barokowe, bogato dekorowane szczyty. Wewnątrz mieści się Sala Rycerska, dawniej z wystawnym wystrojem barokowym, obecnie ze sztukateriami artysty plastyka Pasternaka. Widać, że budynek niedawno przechodził malowanie, które nadało mu bardzo ładną szatę zewnętrzną, choć po tych wszystkich przebudowach i modernizacjach z zamkiem średniowiecznym wspólną ma on już chyba tylko nazwę. 

Źródło: http://www.zamkipolskie.com/olawa/olawa.html

Aplikacje dla turysty dla zabytku

Stwórz aplikacje „Dodaj alert” dla tego zabytku:

Stwórz aplikacje dla turysty

Podgląd wygenerowanej aplikacji

Ładuję podgląd widgetu…
Wystąpił błąd podczas ładowania poglądu.

Wygenerowany kod do wstawienia na stronę

To jest gotowy kod do wstawienia na stronę, wygenerowany dla wybranego przez Ciebie zabytku. Wystarczy go skopiować i umieścić w odpowiednim miejscu na Twojej stronie.

Tagi, kategorie

Alerty

Wiesz, że obiekt wymaga opieki?
Zaalarmuj!

zgłoś, że zabytek nie istnieje

Ważne daty

Wpisz najważniejsze daty z historii obiektu wraz z krótkim opisem.

Dokumenty
urzędowe

Dysponujesz dokumentacją, którą możesz legalnie udostępnić innym?
Załącz pliki tutaj.

Twórcy profilu

  • Michał Koncur

Otwarte Zabytki to projekt prowadzony przez Centrum Cyfrowe Projekt: Polska.

Centrum Cyfrowe Projekt: Polska, ul. Andersa 29, 00-159 Warszawa

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Muzeum Historii Polski w ramach konkursu Patriotyzm Jutra, ze środków finansowych otrzymanych od Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami” za granicą, ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz ze środków CEE Trust.

Patron
Narodowy Instytut Dziedzictwa Dojrz@łość w sieci
Patroni medialni
Histmag Szkoła z klasą 2.0 Amerykański Portal Polaków
Partner merytoryczny
Towarzystwo Inicjatyw Twórczych Fundacja Rowzoju Społeczeństwa Informacyjnego PTTK Ośrodek Karta Projekt Polska Fundacja Orange MyViMu.com - Moje Wirtualne Muzeum Centrum Edukacji Obywatelskiej HISTORIA.org.pl Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Zamki Gotyckie
Grantodawcy
Muzeum Historii Polski Patriotyzm Jutra Ministerstwo Spraw Zagranicznych CEE TRUST - Trust for Civil Society in Central and Eastern Europe Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego