Pałac

Zabytek wpisany jest do rejestru zabytków

Informacje ogólne

Lokalizacja

Łukowo, powiat obornicki, gmina Oborniki

Numer w rejestrze

306/A z 17.10.1968

Kategorie

  • dworski/pałacowy/zamek

Opis

Klasycystyczny pałac w Łukowie został wybudowany na początku XIX wieku dla rodziny Grabowskich. W 1877 roku rezydencję przebudowano, powiększając ją o skrzydło południowe, dla niemieckiej rodziny Martinich, w których posiadaniu pozostawała do II wojny światowej. 

Jest to piętrowa, podpiwniczona budowla wzniesiona na planie prostokąta, nakryta płaskim dachem czterospadowym. W osi dziewięcioosiowej elewacji frontowej znajduje się trójosiowy ryzalit wejściowy, zwieńczony trójkątnym szczytem. Murowany z cegły i otynkowany obiekt wszystkie narożniki ma boniowane. Wokół założenia rozciąga się zaniedbany park krajobrazowy o powierzchni 12,5 ha. W środkowej części parku znajduje się wydłużony staw z dwoma wyspami, z pomnikowymi drzewami. Na frontowej ścianie pałacu umieszczono tablicę upamiętniającą pobyt Adama Mickiewicza w grudniu 1831 roku u Józefa Grabowskiego.

Brat Adama, Franciszek był tu rezydentem do 1859 roku. W pałacu gościli również Stefan Garczyński i Wincenty Pol.  Obecnie w pałacu mieści się Zarząd Gospodarstwa Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej oraz mieszkania prywatne. Niestety, mimo że jest zamieszkiwany, popada w coraz większą ruinę. 

Łukowo jest położone 4 km na wschód od Obornik, przy drodze nr 187 do Murowanej Gośliny.

/http://zamki.rotmanka.com/portfolio/lukowo-klasycystyczny-palac-grabowskich/