Omiń nawigację
ukryj

O co chodzi?

Wyszukaj informacje i uzupełnij wybrane pola.

Skorzystaj z własnej wiedzy, poszukaj w książkach lub w internecie.

Sprawdź, czy informacje już uzupełnione są poprawne.

Pamiętaj o podaniu źródeł.

Kościół ewangelicki, ob. rzym.-kat. par. pw. Podwyższenia Krzyża

sprawdzony
help
zamknij

Oznaczenie stanu

  • Sprawdzony
    Dane częściowo zweryfikowane; wymagają dopracowania.
Zabytek wpisany do rejestru zabytków
uzupełnij Lokalizacja:

Trzebież, gmina Police, powiat policki, województwo zachodniopomorskie

ul. Rybacka 1a

zobacz

Data powstania: 1745
Numer w rejestrze:

A-546 z 22.12.1965

wersja oryginalna Adoptuj zabytek Mini-przewodnik

Opis

uzupełnij

Historia trzebieskiej świątyni, w przeciwieństwie do dziejów parafii, znana jest w sposób pewny dopiero od połowy XVIII wieku. Pierwsza wzmianka o pracy katolickiego księdza, Johannesa, pochodzi z roku 1359. Na tej podstawie historycy wyciągają wniosek, że już przed tą datą Trzebież - a w ujęciu dokumentu księcia Bogusława IV: "wieś, którą nazywają Zegenhort" - posiadała własną świątynię. Czy była to jednak od razu: "masywna, salowa budowla z ręcznie obrabianej gotyckiej cegły, wystawiona na podmurówce z granitowych głazów"? To akurat możemy tylko przypuszczać. Wiemy, że taka solidna budowla przetrwała reformacje, upadek księstwa i wojnę trzynastoletnią, a nieco uszkodzone podczas wojny północnej wnętrze wyremontowano w roku 1714. W trzydzieści jeden lat później, w roku 1745, kościół został przebudowany. Mógł funkcjonować dalej, ale mieszkańców przybywało i średniowieczna świątynia zrobiła się za ciasna.

Ciekawostki, legendy, anegdoty

Historia parafii

Protestancka parafia w Dużej Trzebieży tworzyła okręg kościelny obejmujący Brzózki, Smolarnię BIałcz, Trzebieradz, Nową Jasienicę i Małą Trzebież. W 1786 r. wybudowano w Niekłończycy kościół filialny, który obsługiwał Karpin, Drogoradz i Uniemyśl. Po zakończeniu II wojny i likwidacji Enklawy Polickiej, 22 września 1946 roku, powstała w Trzebieży parafia pod wezwaniem Podwyższenia Świętego Krzyża. Pierwszym proboszczem został ks. Mieczysław Mroczkowski, którego z Nowego Warpna sprowadził osadnik Wiktor Alksnin. Po nim posługę duszpasterską sprawowali: ks. Józef Kępka (1948-1951), ks. Paweł Karhanek (1951-1954), ks. Józef Król (1954-1956), ks. Jan Abramski (1956-1960), ks. Stanisław Pecnik (1960-1968), ks. Bronisław Janowski (1968-1980), ks. kan. dr Marian Wittlieb (1980-1989), ks. Tadeusz Walczyk (1989-1994), ks. dr płk Franciszek Kamiński(1994-2002).

Przebudowa kościoła

Opis przebudowy również ma cechy hipotezy. Znawcy architektury twierdzą, że "wydłużono" nawę tylko w kierunku wschodnim (wykorzystano dotychczasowy fundament) i dostawiono ceglaną wieżę, przechodzącą w wyższych partiach w konstrukcję szachulcową, zamkniętą barokowym hełmem. Przemurowano również okna, a od strony północnej dobudowano niewielką zakrystię. Sklepienie podniesiono wyżej, nadbudowując stare mury znacznie cieńszą ścianą, czego efektem jest charakterystyczny uskok o wysokości 1,5 m, pozwalający ocenić masywność murów poprzedniej świątyni. 

Aplikacje dla turysty dla zabytku

Stwórz aplikacje „Dodaj alert” dla tego zabytku:

Stwórz aplikacje dla turysty

Podgląd wygenerowanej aplikacji

Ładuję podgląd widgetu…
Wystąpił błąd podczas ładowania poglądu.

Wygenerowany kod do wstawienia na stronę

To jest gotowy kod do wstawienia na stronę, wygenerowany dla wybranego przez Ciebie zabytku. Wystarczy go skopiować i umieścić w odpowiednim miejscu na Twojej stronie.

Tagi, kategorie

Alerty

Wiesz, że obiekt wymaga opieki?
Zaalarmuj!

zgłoś, że zabytek nie istnieje

Ważne daty

Wpisz najważniejsze daty z historii obiektu wraz z krótkim opisem.

Dokumenty
urzędowe

Dysponujesz dokumentacją, którą możesz legalnie udostępnić innym?
Załącz pliki tutaj.

Twórcy profilu

  • Katarzyna Dańko
  • Małgorzata Witczak

Otwarte Zabytki to projekt prowadzony przez Centrum Cyfrowe Projekt: Polska.

Centrum Cyfrowe Projekt: Polska, ul. Andersa 29, 00-159 Warszawa

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Muzeum Historii Polski w ramach konkursu Patriotyzm Jutra, ze środków finansowych otrzymanych od Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami” za granicą, ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz ze środków CEE Trust.

Patron
Narodowy Instytut Dziedzictwa Dojrz@łość w sieci
Patroni medialni
Histmag Szkoła z klasą 2.0 Amerykański Portal Polaków
Partner merytoryczny
Towarzystwo Inicjatyw Twórczych Fundacja Rowzoju Społeczeństwa Informacyjnego PTTK Ośrodek Karta Projekt Polska Fundacja Orange MyViMu.com - Moje Wirtualne Muzeum Centrum Edukacji Obywatelskiej HISTORIA.org.pl Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Zamki Gotyckie
Grantodawcy
Muzeum Historii Polski Patriotyzm Jutra Ministerstwo Spraw Zagranicznych CEE TRUST - Trust for Civil Society in Central and Eastern Europe Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego