Omiń nawigację
ukryj

O co chodzi?

Wyszukaj informacje i uzupełnij wybrane pola.

Skorzystaj z własnej wiedzy, poszukaj w książkach lub w internecie.

Sprawdź, czy informacje już uzupełnione są poprawne.

Pamiętaj o podaniu źródeł.

Dom, ob. biblioteka

sprawdzony
help
zamknij

Oznaczenie stanu

  • Sprawdzony
    Dane częściowo zweryfikowane; wymagają dopracowania.
Zabytek wpisany do rejestru zabytków
uzupełnij Lokalizacja:

Lipiany, gmina Lipiany, powiat pyrzycki, województwo zachodniopomorskie

ul. Szkolna 17

zobacz

Data powstania: pocz. XIX w.
Numer w rejestrze:

265 z 22.10.1957

wersja oryginalna Adoptuj zabytek Mini-przewodnik

Opis

uzupełnij
  1. Dom mieszczański z końca XVIII wieku przy ul. Szkolnej 17. Zabytkowa małomiasteczkowa architektura rzadko spotykana na Pomorzu Zachodnim zadecydowała o odbudowie i uratowaniu tego budynku. Jest on częściowo podpiwniczony - ryglowy, dwukondygnacyjny. Po inwentaryzacji architektonicznej wykonanej przez Politechnikę Szczecińską w 1976 r., w grudniu 1977 r. Przedsiębiorstwo Konserwacji Zabytków w Szczecinie pod kier. inż. Bolesława Łuckiego na zlecenie Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków przystąpiło do prac projektowych ukończonych w 1978 r. Po przebadaniu budynku okazało się, że jest on w bardzo złym stanie technicznym. Postanowiono zatem go rozebrać stawiając na nowo z zachowaniem pierwotnej bryły i fasady, zwłaszcza elewacji frontowej. W wyniku konserwacji zachowano autentyczne elementy: drzwi wejściowe z początku XIX wieku, stolarkę okienną, gzyms wieńczący klatkę schodową. Utrzymano pierwotny układ wnętrz, jednak likwidując przybudówki. W ich miejsce wprowadzono dwa skrzydła wschodnie, ale już w nowoczesnej formie ze względu na ich projektowaną funkcję, tj. czytelnię dla dzieci i magazyn (w części północnej) oraz salę wystawowo-odczytową i czytelnię (w skrzydle południowym). Od wschodu działkę przylegającą do Jeziora Lipiańskiego (Wądół) zamknięto murem z cegły ceramicznej o wysokości 3 m, uzyskując w ten sposób atrium na cele rekreacyjne. Ta koncepcja pozwoliła maksymalnie odizolować czytelników od ruchu ulicznego i stworzyła możliwość bezpośredniego, wizualnego połączenia zieleni atrium z wnętrzem czytelni. Do remontu i budowy przystąpiono w roku 1982. Ukończono ją w lutym 1989 r. Całość prac wykonało Przedsiębiorstwo Konserwacji Zabytków w Szczecinie. 


  1. źródło: Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Lipianach. Informator, Książnica Pomorska Szczecin, 1989.

Ciekawostki, legendy, anegdoty

Podziel się z innymi legendą, anegdotą,
ciekawą historią związaną z zabytkiem.

Aplikacje dla turysty dla zabytku

Stwórz aplikacje „Dodaj alert” dla tego zabytku:

Stwórz aplikacje dla turysty

Podgląd wygenerowanej aplikacji

Ładuję podgląd widgetu…
Wystąpił błąd podczas ładowania poglądu.

Wygenerowany kod do wstawienia na stronę

To jest gotowy kod do wstawienia na stronę, wygenerowany dla wybranego przez Ciebie zabytku. Wystarczy go skopiować i umieścić w odpowiednim miejscu na Twojej stronie.

Tagi, kategorie

Alerty

Wiesz, że obiekt wymaga opieki?
Zaalarmuj!

zgłoś, że zabytek nie istnieje

Ważne daty

  • 3 maja 1989 - nowa funkcja obiektu - siedziba Biblioteki
  • 3 maja 2004 - nadanie Bibliotece imienia Agnieszki Osieckiej

Dokumenty
urzędowe

Dysponujesz dokumentacją, którą możesz legalnie udostępnić innym?
Załącz pliki tutaj.

Twórcy profilu

  • ewa.komendowska
  • biblioteka_lipiany

Otwarte Zabytki to projekt prowadzony przez Centrum Cyfrowe Projekt: Polska.

Centrum Cyfrowe Projekt: Polska, ul. Andersa 29, 00-159 Warszawa

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Muzeum Historii Polski w ramach konkursu Patriotyzm Jutra, ze środków finansowych otrzymanych od Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami” za granicą, ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz ze środków CEE Trust.

Patron
Narodowy Instytut Dziedzictwa Dojrz@łość w sieci
Patroni medialni
Histmag Szkoła z klasą 2.0 Amerykański Portal Polaków
Partner merytoryczny
Towarzystwo Inicjatyw Twórczych Fundacja Rowzoju Społeczeństwa Informacyjnego PTTK Ośrodek Karta Projekt Polska Fundacja Orange MyViMu.com - Moje Wirtualne Muzeum Centrum Edukacji Obywatelskiej HISTORIA.org.pl Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Zamki Gotyckie
Grantodawcy
Muzeum Historii Polski Patriotyzm Jutra Ministerstwo Spraw Zagranicznych CEE TRUST - Trust for Civil Society in Central and Eastern Europe Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego