Omiń nawigację
ukryj

O co chodzi?

Wyszukaj informacje i uzupełnij wybrane pola.

Skorzystaj z własnej wiedzy, poszukaj w książkach lub w internecie.

Sprawdź, czy informacje już uzupełnione są poprawne.

Pamiętaj o podaniu źródeł.

To jest profil zespołu zabytków. W jego skład wchodzi więcej zabytków.

Zespół zamkowo-parkowy

sprawdzony
help
zamknij

Oznaczenie stanu

  • Sprawdzony
    Dane częściowo zweryfikowane; wymagają dopracowania.
Zabytek wpisany do rejestru zabytków
uzupełnij Lokalizacja:

Uniejów, gmina Uniejów, powiat poddębicki, województwo łódzkie

ul. Zamkowa 2

zobacz

Data powstania: Zamek powstał w 1365 roku
wersja oryginalna Adoptuj zabytek Mini-przewodnik

Opis

uzupełnij

Zespół zamkowo-parkowy w Uniejowie o powierzchni 34 ha, który stanowią: XIV-wieczny zamek oraz park założony w połowie XIX wieku.

● Zamek - wzniesiony przez arcybiskupa Jarosława Bogorię Skotnickiego - zachował, pomimo licznych przebudowań, średniowieczny charakter. Składał się niegdyś z budynku mieszkalnego, wieży obronnej, czterech baszt narożnych połączonych murami oraz zabudowań gospodarczych. Mury zamku wzniesiono z cegły gotyckiej, jedynie fundamenty zbudowane zostały z kamienia polnego. Mury obronne w pierwotnej formie zachowały się jedynie od strony północnej. Wieża, posiadająca otwór wejściowy, spełniała rolę stołpu i była ważnym elementem obronnym zamku. Narożne baszty godziły funkcję obronną z mieszkalną. Renesansowa brama ozdobna, wiodąca do sieni nakrytej beczkowym sklepieniem, prowadziła na prostokątny dziedziniec służący dawniej do urządzania turniejów rycerskich i uroczystości dworskich. Od XIV wieku zamek stał się rezydencją arcybiskupów gnieźnieńskich, którzy przystosowali zamek do swoich celów. W XVII wieku, za sprawą prymasów Jana Wężyka i Macieja Łubieńskiego, zamek został przebudowany w stylu renesansowym. Powstała kaplica z freskami oraz brama w stylu barokowym z napisem łacińskim upamiętniającym fundatora zamku. W XVIII wieku obiekt został spustoszony przez konfederatów wielkopolskich, a po II rozbiorze Polski odbudowany w stylu klasycystycznym przez nowego właściciela - carskiego generała, hrabiego Aleksandra Tolla, który wybudował taras od strony zachodniej oraz założył park. Po II wojnie światowej obiekt został przeznaczony na magazyn zbożowy i składnicę nawozów sztucznych. Obecnie jest wykorzystywany w celach turystycznych. Mieści się w nim restauracja oraz hotel. Odbywają się w nim konferencje, szkolenia, seminaria, imprezy okolicznościowe, obozy, bankiety i bale. Można również podziwiać panoramę miasta i okolic z wieży zamkowej.

Park uchodzi za jeden z najpiękniej zachowanych parków podworskich w centralnej Polsce. Występuje tu wiele gatunków drzew liściastych. Spotkać można także piękne okazy drzew egzotycznych. Łącznie rośnie około 60 gatunków drzew i krzewów. Park jest ogólnie dostępny. Od strony dojazdowej zachował sie fragment historycznego ogrodzenia z bramą wjazdową. Najważniejszym elementem układu wodnego parku jest rzeka Warta. 

Ciekawostki, legendy, anegdoty

Podziel się z innymi legendą, anegdotą,
ciekawą historią związaną z zabytkiem.

Aplikacje dla turysty dla zabytku

Stwórz aplikacje „Dodaj alert” dla tego zabytku:

Stwórz aplikacje dla turysty

Podgląd wygenerowanej aplikacji

Ładuję podgląd widgetu…
Wystąpił błąd podczas ładowania poglądu.

Wygenerowany kod do wstawienia na stronę

To jest gotowy kod do wstawienia na stronę, wygenerowany dla wybranego przez Ciebie zabytku. Wystarczy go skopiować i umieścić w odpowiednim miejscu na Twojej stronie.

Tagi, kategorie

Alerty

Wiesz, że obiekt wymaga opieki?
Zaalarmuj!

zgłoś, że zabytek nie istnieje

Ważne daty

Wpisz najważniejsze daty z historii obiektu wraz z krótkim opisem.

Dokumenty
urzędowe

Dysponujesz dokumentacją, którą możesz legalnie udostępnić innym?
Załącz pliki tutaj.

Twórcy profilu

  • promocja2012
  • Aleksandra Jeleń
  • Katarzyna Dańko

Otwarte Zabytki to projekt prowadzony przez Centrum Cyfrowe Projekt: Polska.

Centrum Cyfrowe Projekt: Polska, ul. Andersa 29, 00-159 Warszawa

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Muzeum Historii Polski w ramach konkursu Patriotyzm Jutra, ze środków finansowych otrzymanych od Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami” za granicą, ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz ze środków CEE Trust.

Patron
Narodowy Instytut Dziedzictwa Dojrz@łość w sieci
Patroni medialni
Histmag Szkoła z klasą 2.0 Amerykański Portal Polaków
Partner merytoryczny
Towarzystwo Inicjatyw Twórczych Fundacja Rowzoju Społeczeństwa Informacyjnego PTTK Ośrodek Karta Projekt Polska Fundacja Orange MyViMu.com - Moje Wirtualne Muzeum Centrum Edukacji Obywatelskiej HISTORIA.org.pl Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Zamki Gotyckie
Grantodawcy
Muzeum Historii Polski Patriotyzm Jutra Ministerstwo Spraw Zagranicznych CEE TRUST - Trust for Civil Society in Central and Eastern Europe Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego