Omiń nawigację
ukryj

O co chodzi?

Wyszukaj informacje i uzupełnij wybrane pola.

Skorzystaj z własnej wiedzy, poszukaj w książkach lub w internecie.

Sprawdź, czy informacje już uzupełnione są poprawne.

Pamiętaj o podaniu źródeł.

Gmach Towarzystwa ubezpieczeń Prudential

Nazwa zwyczajowa: Prudential, Hotel Warszawa, Niebotyk

uzupełniony
help
zamknij

Oznaczenie stanu

  • Uzupełniony
    Opis prawie doskonały :)
Zabytek wpisany do rejestru zabytków
uzupełnij Lokalizacja:

Warszawa, gmina Śródmieście, powiat Warszawa, województwo mazowieckie

pl. Powstańców Warszawy 9

zobacz

Data powstania: 1931-1934
Numer w rejestrze:

A-719 z 2.10.2006

wersja oryginalna Adoptuj zabytek Mini-przewodnik

Opis

uzupełnij

Najwyższy wieżowiec w Polsce międzywojennej, miał 16 pięter i 66 metry wysokości, symbol nowoczesności II RP. Został zbudowany dla brytyjskiej firmy ubezpieczeniowej "Prudential" (Przezorność) w 1934 r. według projektu Marcina Weinfelda w stylu modernistycznym z elementami art-déco. Jego spawaną konstrukcję stalową zaprojektował wybitny polski inżynier Stefan Bryła wraz z Wenczesławem Poniżem. Dolną część budynku zajmowały pomieszczenia biurowe, a górną luksusowe apartamenty. W czasie powstania warszawskiego został poważnie uszkodzony, a po wojnie odbudowany przez Weinfelda w obowiązującym wówczas stylu socrealistycznym. Obecnie budynkowi jest przywracany pierwotny wygląd, co budzi kontrowersje ze względu na skucie socrealistycznych detali.

Źródła: 

1) http://pl.wikipedia.org/wiki/Prudential 

2) Archimapa 1918-1939 Warszawa/Warsaw, G. Piątek i J. Trybuś, Warszawa 2011

Ciekawostki, legendy, anegdoty

Odbudowa

Odbudowano go według projektu Marcina Weinfelda, który nadał mu socrealistyczny wygląd. Trudno stwierdzić, na ile była to decyzja wymuszona przez władze, które z pewnością nie chciały, by warszawski niebotyk był kojarzony z nowojorskimi drapaczami chmur, do których Prudential był porównywany przed wojną (konstruktor Stefan Bryła współpracował przy budowie wieżowców w USA).

Źródła:

1. bryla.gazetadom.pl

2. wikipedia.org

3. warszawa.naszemiasto.pl

Historia budynku do końca wojny


Do budowy widocznego z odległości 20 km drapacza chmur użyto dwóch milionów cegieł, 1500 ton stali i dwóch tysięcy ton cementu. W czasie okupacji w jego podziemiach mieścił się cafe bar Maxim, w którym występował m. in. Mieczysław Fogg. Budynek został zdobyty przez Polaków w pierwszym dniu powstania warszawskiego, a na jego szczycie załopotała biało-czerwona flaga zawieszona przez podchorążego Jerzego Frymusa z batalionu AK "Kiliński" - przez to budynek stał się częstym celem ataków snajperów i artylerzystów (przez dwa miesiące powstania Prudential został ugodzony około tysiąca razy pociskami różnego kalibru). Trafiony został także pociskiem o masie 2 ton kalibru 600 mm, co zostało uchwycone na jednych z najbardziej rozpoznawalnych zdjęć z powstania warszawskiego. Solidna konstrukcja budynku przetrwała wszystkie te uderzenia. Przez pierwszych kilka lat po wojnie wieżowiec stał w ruinie, co wykorzystano w antywojennych plakatach.

Źródła:

1. bryla.gazetadom.pl

2. wikipedia.org

3. warszawa.naszemiasto.pl

Stefan Bryła - projektant stalowej konstrukcji

Stefan Władysław Bryła (ur. 17 sierpnia 1886 w Krakowie, zm. 3 grudnia 1943 w Warszawie) - polski inżynier budowlany, pionier spawalnictwa i konstrukcji spawanych, polityk lwowskiej chadecji i poseł na Sejm II RP. Autor i konsultant wielu konstrukcji stalowych powstałych w okresie przedwojennym w Polsce i na świecie. Jego autorstwa jest pierwszy na świecie spawany most drogowy w Maurzycach na rzece Słudwi (1927-29). 

Źródło: pl.wikipedia.org/wiki/Stefan_Bryła

Aplikacje dla turysty dla zabytku

Stwórz aplikacje „Dodaj alert” dla tego zabytku:

Stwórz aplikacje dla turysty

Podgląd wygenerowanej aplikacji

Ładuję podgląd widgetu…
Wystąpił błąd podczas ładowania poglądu.

Wygenerowany kod do wstawienia na stronę

To jest gotowy kod do wstawienia na stronę, wygenerowany dla wybranego przez Ciebie zabytku. Wystarczy go skopiować i umieścić w odpowiednim miejscu na Twojej stronie.

Tagi, kategorie

Alerty

Wiesz, że obiekt wymaga opieki?
Zaalarmuj!

zgłoś, że zabytek nie istnieje

Ważne daty

  • 1937 - Na dachu zbudowano kilkunastometrowy maszt eksperymentalnej stacji telewizyjnej, uruchomiono pierwszy w Europie nadajnik telewizyjny.
  • 1939 - Pożar w wyniku niemieckiego ostrzału.
  • 1954 - W budynku otwarto Hotel Warszawa, który działał do 2002 roku.

Dokumenty
urzędowe

Dysponujesz dokumentacją, którą możesz legalnie udostępnić innym?
Załącz pliki tutaj.

Twórcy profilu

  • KasiaW
  • chytreg
  • Katarzyna Dańko

Otwarte Zabytki to projekt prowadzony przez Centrum Cyfrowe Projekt: Polska.

Centrum Cyfrowe Projekt: Polska, ul. Andersa 29, 00-159 Warszawa

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Muzeum Historii Polski w ramach konkursu Patriotyzm Jutra, ze środków finansowych otrzymanych od Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami” za granicą, ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz ze środków CEE Trust.

Patron
Narodowy Instytut Dziedzictwa Dojrz@łość w sieci
Patroni medialni
Histmag Szkoła z klasą 2.0 Amerykański Portal Polaków
Partner merytoryczny
Towarzystwo Inicjatyw Twórczych Fundacja Rowzoju Społeczeństwa Informacyjnego PTTK Ośrodek Karta Projekt Polska Fundacja Orange MyViMu.com - Moje Wirtualne Muzeum Centrum Edukacji Obywatelskiej HISTORIA.org.pl Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Zamki Gotyckie
Grantodawcy
Muzeum Historii Polski Patriotyzm Jutra Ministerstwo Spraw Zagranicznych CEE TRUST - Trust for Civil Society in Central and Eastern Europe Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego