Omiń nawigację
ukryj

O co chodzi?

Wyszukaj informacje i uzupełnij wybrane pola.

Skorzystaj z własnej wiedzy, poszukaj w książkach lub w internecie.

Sprawdź, czy informacje już uzupełnione są poprawne.

Pamiętaj o podaniu źródeł.

To jest profil zespołu zabytków. W jego skład wchodzi więcej zabytków.

Willa NOT i Domek Ogrodnika

Nazwa zwyczajowa: Willa NOT

sprawdzony
help
zamknij

Oznaczenie stanu

  • Sprawdzony
    Dane częściowo zweryfikowane; wymagają dopracowania.
Zabytek wpisany do rejestru zabytków
uzupełnij Lokalizacja:

Siersza, gmina Trzebinia, powiat chrzanowski, województwo małopolskie

Grunwaldzka 29 (Willa NOT) i Grunwaldzka 29a (Domek Ogrodnika).

zobacz

Data powstania: 1907-1909
Numer w rejestrze:

A-70/M z 3.01.2007

wersja oryginalna Adoptuj zabytek Mini-przewodnik

Opis

uzupełnij

Willa znana pod nazwą „Willa NOT” została wybudowana na początku XX wieku przez hr. Potockich. Pierwszym jej mieszkańcem był prof. Antoni Schimitzek, jeden z twórców AGH w Krakowie.

Inny przedwojenny mieszkaniec, Zdzisław Krudzielski, w swoich wspomnieniach opisuje willę jako bardzo wygodne mieszkanie: z dwiema łazienkami, wysokimi i suchymi piwnicami, w których można bylo przechowywać wino i odzież.

Po drugiej wojnie światowej w willi umieszczono przedszkole, działające tam do 1960 r.  Następnie willę zajęło Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa, przy którym powstała Naczelna Organizacja Techniczna - stąd nazwa potoczna „Willa NOT” funkcjonująca do dzisiaj. Od 1984 roku w willi ma swoją siedzibę Dom Kultury.

Tuż obok "Willi NOT" usytuowany jest tzw. "Domek Ogrodnika" (ul. Grunwaldzka 29a), pochodzący prawdopodobnie z tego samego okresu. Oba obiekty otacza zabytkowy park.


Bibliografia:

Andrzej Kostka, Jolanta Piskorz, Trzebińskie historie. Trzebinia 2008, s. 69-70 (rozdział: Historia „Willi NOT” i jej mieszkańców).

Ciekawostki, legendy, anegdoty

Mieszkańcy i użytkownicy willi

Pierwszy mieszkaniec, prof. Antoni Schimitzek to jeden z twórców AGH w Krakowie, jak również dyrektor kopalni Siersza w latach 1906-1919. W roku 1916 był on również współtwórcą Towarzystwa Akcyjnego „Osada Górniczo-Przemysłowa S.A.” oraz założycielem Fabryki Dachówek Azbestowych „Górkit”. W latach 1908 -1918 Dyrektor A. Schimitzek organizował akcję dożywiania dzieci we wsiach górniczych. Natomiast w 1914 r. kierował oddziałem Naczelnego Komitetu Narodowego, który rekrutował ochotników do Legionów Polskich. Przyczynił się ponadto do wybudowania osiedli robotniczych  – Trentowiec, Krze i Kolonia Krystynów – a także założył bibliotekę. W 1919 r. w willi zamieszkał dyrektor Michał Dunajecki, który do roku 1932 pełnił funkcję dyrektora Sierszańskich Zakładów Górniczych. Jego następcą został były minister komunikacji, inż. Paweł Romocki. W roku 1932 Rodzina Romockich  przeprowadziła się z Warszawy do willi w Sierszy i zamieszkiwała tam do 1938 r. Przed wybuchem wojny inż. P. Romocki został powołany na stanowisko dyrektora Unii Górniczo-Hutniczej w Katowicach, więc w 1938 r. przeprowadził się wraz z rodziną ponownie do Warszawy. Jego synowie – Andrzej i Jan – wspominali kilkuletni pobyt na terenie Sierszy jako okres bardzo szczęśliwego dzieciństwa. Podczas II wojny światowej Andrzej i Jan Romoccy uczestniczyli w akcjach Małego Sabotażu oraz Wielkiej Dywersji, będąc członkami Szarych Szeregów (AK), a gdy wybuchło Powstanie Warszawskie, wzięli w nim czynny udział - co przypłacili życiem. Obydwaj bracia Romoccy spoczywają na Powązkach w Warszawie, w kwaterze żołnierzy „Parasola”.

Po wyprowadzeniu się Romockich z Sierszy, w willi zamieszkał następca inżyniera  Romockiego, Zdzisław Krudzielski. W swoich wspomnieniach opisuje ową willę jako bardzo wygodne mieszkanie – z dwiema łazienkami oraz wysokimi i suchymi piwnicami, w których można bylo przechowywać wino i odzież.

Po drugiej wojnie światowej w willi umieszczono przedszkole, działające tam do 1960 r.  Następnie willę zajęło Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa. W 1984 r. w willi ulokowano Dom Kultury, który prowadzi dzialalność w tym obiekcie po dzień dzisiejszy.


Bibliografia:

Andrzej Kostka, Jolanta Piskorz, Trzebińskie historie. Trzebinia 2008, s. 69-70 (rozdział: Historia „Willi NOT” i jej mieszkańców).

Aplikacje dla turysty dla zabytku

Stwórz aplikacje „Dodaj alert” dla tego zabytku:

Stwórz aplikacje dla turysty

Podgląd wygenerowanej aplikacji

Ładuję podgląd widgetu…
Wystąpił błąd podczas ładowania poglądu.

Wygenerowany kod do wstawienia na stronę

To jest gotowy kod do wstawienia na stronę, wygenerowany dla wybranego przez Ciebie zabytku. Wystarczy go skopiować i umieścić w odpowiednim miejscu na Twojej stronie.

Tagi, kategorie

Alerty

Wiesz, że obiekt wymaga opieki?
Zaalarmuj!

zgłoś, że zabytek nie istnieje

Ważne daty

Wpisz najważniejsze daty z historii obiektu wraz z krótkim opisem.

Dokumenty
urzędowe

Dysponujesz dokumentacją, którą możesz legalnie udostępnić innym?
Załącz pliki tutaj.

Twórcy profilu

  • Jolanta Piskorz
  • ewa.komendowska

Otwarte Zabytki to projekt prowadzony przez Centrum Cyfrowe Projekt: Polska.

Centrum Cyfrowe Projekt: Polska, ul. Andersa 29, 00-159 Warszawa

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Muzeum Historii Polski w ramach konkursu Patriotyzm Jutra, ze środków finansowych otrzymanych od Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami” za granicą, ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz ze środków CEE Trust.

Patron
Narodowy Instytut Dziedzictwa Dojrz@łość w sieci
Patroni medialni
Histmag Szkoła z klasą 2.0 Amerykański Portal Polaków
Partner merytoryczny
Towarzystwo Inicjatyw Twórczych Fundacja Rowzoju Społeczeństwa Informacyjnego PTTK Ośrodek Karta Projekt Polska Fundacja Orange MyViMu.com - Moje Wirtualne Muzeum Centrum Edukacji Obywatelskiej HISTORIA.org.pl Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Zamki Gotyckie
Grantodawcy
Muzeum Historii Polski Patriotyzm Jutra Ministerstwo Spraw Zagranicznych CEE TRUST - Trust for Civil Society in Central and Eastern Europe Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego