Omiń nawigację
ukryj

O co chodzi?

Wyszukaj informacje i uzupełnij wybrane pola.

Skorzystaj z własnej wiedzy, poszukaj w książkach lub w internecie.

Sprawdź, czy informacje już uzupełnione są poprawne.

Pamiętaj o podaniu źródeł.

Dom modrzewiowy

sprawdzony
help
zamknij

Oznaczenie stanu

  • Sprawdzony
    Dane częściowo zweryfikowane; wymagają dopracowania.
Zabytek wpisany do rejestru zabytków
uzupełnij Lokalizacja:

Łódź, gmina Łódź, powiat Łódź, województwo łódzkie

ul. Targowa 29

zobacz

Data powstania: 1889
Numer w rejestrze:

A/37 z 31.05.2007

wersja oryginalna Adoptuj zabytek Mini-przewodnik

Opis

uzupełnij

Drewniany dom przy ul. Targowej.

Około 1890 roku Ignacy Szumpich wystawił na posesji o nr. hip.1183 (w pierzei ulicy) jednopiętrowy, drewniany dom mieszkalny.
11.01.1914 na mocy decyzji Zwierzchności Hipotecznej plac nr hip. 1183 przeszedł na własność Władysława Szymankiewicza (ślusarz, ur. 13.07.1867).
Budynek pełnił funkcję mieszkalną, pokoje wynajmowane były lokatorom (w latach 30. - około 40 osobom; zgodnie ze spisem kontrolnym wyborców ze stycznia 1934 roku - 44 osobom).
W 1930 roku W. Szymankiewicz złożył podanie o pozwolenie na budowę kinoteatru w głębi posesji, za budynkiem frontowym. Zarząd Miejski w Łodzi zaakceptował projekt w sierpniu 1930 roku (drugą wersję). Projekt zakładał budowę murowanego, dwukondygancyjnego budynku kinoteatru. Projekt nie został zrealizowany (prawdopodobnie z braku funduszy).
W czasie II wojny światowej budynek uległ uszkodzeniu. Zgodnie ze sprawozdaniem nadzoru budowlanego z wizji lokalnej obiektu, przeprowadzonej w kwietniu 1946 roku, do remontu zakwalifikowano poszycie dachu (dachówka) oraz część więźby dachowej. Z braku funduszy właściciel wystąpił do Nadz. Budowlanego o zakwalifikowanie obiektu do rozbiórki (styczeń 1947).

W domku znajdowała się największa w Polsce prywatna kolekcja polskich skamieniałości (obejmującą około 50 tys. okazów) zgromadzonych przez paleontologa Adriana Kina. Właściciele planowali stworzenie w budynku muzeum georóżnorodności ("Paleomuzeum"), jednak w związku ze śmiercią Adriana Kina w 2012 roku idei nie zrealizowano.

Ciekawostki, legendy, anegdoty

Podziel się z innymi legendą, anegdotą,
ciekawą historią związaną z zabytkiem.

Aplikacje dla turysty dla zabytku

Stwórz aplikacje „Dodaj alert” dla tego zabytku:

Stwórz aplikacje dla turysty

Podgląd wygenerowanej aplikacji

Ładuję podgląd widgetu…
Wystąpił błąd podczas ładowania poglądu.

Wygenerowany kod do wstawienia na stronę

To jest gotowy kod do wstawienia na stronę, wygenerowany dla wybranego przez Ciebie zabytku. Wystarczy go skopiować i umieścić w odpowiednim miejscu na Twojej stronie.

Tagi, kategorie

Alerty

Wiesz, że obiekt wymaga opieki?
Zaalarmuj!

zgłoś, że zabytek nie istnieje

Ważne daty

Wpisz najważniejsze daty z historii obiektu wraz z krótkim opisem.

Dokumenty
urzędowe

Dysponujesz dokumentacją, którą możesz legalnie udostępnić innym?
Załącz pliki tutaj.

Twórcy profilu

  • Katarzyna Dańko

Otwarte Zabytki to projekt prowadzony przez Centrum Cyfrowe Projekt: Polska.

Centrum Cyfrowe Projekt: Polska, ul. Andersa 29, 00-159 Warszawa

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Muzeum Historii Polski w ramach konkursu Patriotyzm Jutra, ze środków finansowych otrzymanych od Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami” za granicą, ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz ze środków CEE Trust.

Patron
Narodowy Instytut Dziedzictwa Dojrz@łość w sieci
Patroni medialni
Histmag Szkoła z klasą 2.0 Amerykański Portal Polaków
Partner merytoryczny
Towarzystwo Inicjatyw Twórczych Fundacja Rowzoju Społeczeństwa Informacyjnego PTTK Ośrodek Karta Projekt Polska Fundacja Orange MyViMu.com - Moje Wirtualne Muzeum Centrum Edukacji Obywatelskiej HISTORIA.org.pl Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Zamki Gotyckie
Grantodawcy
Muzeum Historii Polski Patriotyzm Jutra Ministerstwo Spraw Zagranicznych CEE TRUST - Trust for Civil Society in Central and Eastern Europe Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego