Omiń nawigację
ukryj

O co chodzi?

Wyszukaj informacje i uzupełnij wybrane pola.

Skorzystaj z własnej wiedzy, poszukaj w książkach lub w internecie.

Sprawdź, czy informacje już uzupełnione są poprawne.

Pamiętaj o podaniu źródeł.

Budynek szpitalny

sprawdzony
help
zamknij

Oznaczenie stanu

  • Sprawdzony
    Dane częściowo zweryfikowane; wymagają dopracowania.
Zabytek wpisany do rejestru zabytków
uzupełnij Lokalizacja:

Knyszyn, gmina Knyszyn, powiat moniecki, województwo podlaskie

ul. Grodzińska 96

zobacz

Data powstania: około 1912
Numer w rejestrze:

A-225 z 19.03.2009

wersja oryginalna Adoptuj zabytek Mini-przewodnik

Opis

uzupełnij

Choć szpital w Knyszynie istniał już w XVI wieku, nie była to instytucja, w której leczono chorych, a rodzaj przytułku, gdzie pomoc i schronienie mogli znaleźć ubodzy. Pierwszy szpital, który zapewniał opiekę medyczną wszystkim mieszkańcom, powstał dopiero w połowie XIX wieku. Najpierw mieścił się w budynku poniemieckiej tkalni przy ul. Białostockiej, potem przeniesiono go do prywatnego domu obok. Miał 10 łóżek.

Na początku XX wieku rozpoczęto starania o budowę w Knyszynie zakładu opieki zdrowotnej z prawdziwego zdarzenia. Na ten cel władze powiatowe z Białegostoku wykupiły plac przy ul. Grodzieńskiej. W 1912 roku zakończono budowę dwóch obiektów: większego z pięcioma dużymi salami dla chorych i mniejszego, z mieszkaniami lekarzy. Szpital miał zapewniać m.in. opiekę medyczną dla stacjonującego w Osowcu rosyjskiego wojska.

W czasie I wojny światowej w głównym budynku szpitala działała Katolicka Szkoła Ludowa. Po odzyskaniu niepodległości szpital dysponował 40 łóżkami dla chorych. Funkcjonowały w nim oddziały interny, zakaźny i położniczy. Placówka pracowała w czasie II wojny światowej, lecząc członków Armii Krajowej i dając schronienie Żydom, rozwijała się w okresie powojennym.

Gdy zbudowano nowe gmachy szpitalne, w 1988 roku rozebrano budynek pocarskiego szpitala. Zachował się natomiast mniejszy, w którym do początku lat 90. XX wieku działała przychodnia lekarska.

Ponad stuletnia przychodnia (tak jak nieistniejący już szpital) to obiekt typowo neoklasycystyczny. Powstał na fundamencie z polnych kamieni i cegły ceramicznej. Na uwagę zasługuje elegancka, boniowana (poziomo żłobiona) elewacja w klasycznym, beżowym kolorze. Charakteru nadają jej urokliwe daszki i balustrady kowalskiej roboty. 

Ciekawostki, legendy, anegdoty

Podziel się z innymi legendą, anegdotą,
ciekawą historią związaną z zabytkiem.

Aplikacje dla turysty dla zabytku

Stwórz aplikacje „Dodaj alert” dla tego zabytku:

Stwórz aplikacje dla turysty

Podgląd wygenerowanej aplikacji

Ładuję podgląd widgetu…
Wystąpił błąd podczas ładowania poglądu.

Wygenerowany kod do wstawienia na stronę

To jest gotowy kod do wstawienia na stronę, wygenerowany dla wybranego przez Ciebie zabytku. Wystarczy go skopiować i umieścić w odpowiednim miejscu na Twojej stronie.

Tagi, kategorie

Wybierz kategorie, które Twoim zdaniem pasują do opisywanego zabytku.

Dodaj tagi, które pomogą poruszać się po katalogu.

dodaj kategorie

Alerty

Wiesz, że obiekt wymaga opieki?
Zaalarmuj!

zgłoś, że zabytek nie istnieje

Ważne daty

Wpisz najważniejsze daty z historii obiektu wraz z krótkim opisem.

Dokumenty
urzędowe

Ewidencja zabytków gminy Knyszyn

dodano: 27 wrz 2016

rozmiar 0.8 MB

Pobierz wszystkie pliki

Twórcy profilu

  • Marek Olesiewicz

Otwarte Zabytki to projekt prowadzony przez Centrum Cyfrowe Projekt: Polska.

Centrum Cyfrowe Projekt: Polska, ul. Andersa 29, 00-159 Warszawa

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Muzeum Historii Polski w ramach konkursu Patriotyzm Jutra, ze środków finansowych otrzymanych od Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami” za granicą, ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz ze środków CEE Trust.

Patron
Narodowy Instytut Dziedzictwa Dojrz@łość w sieci
Patroni medialni
Histmag Szkoła z klasą 2.0 Amerykański Portal Polaków
Partner merytoryczny
Towarzystwo Inicjatyw Twórczych Fundacja Rowzoju Społeczeństwa Informacyjnego PTTK Ośrodek Karta Projekt Polska Fundacja Orange MyViMu.com - Moje Wirtualne Muzeum Centrum Edukacji Obywatelskiej HISTORIA.org.pl Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Zamki Gotyckie
Grantodawcy
Muzeum Historii Polski Patriotyzm Jutra Ministerstwo Spraw Zagranicznych CEE TRUST - Trust for Civil Society in Central and Eastern Europe Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego