Omiń nawigację
ukryj

O co chodzi?

Wyszukaj informacje i uzupełnij wybrane pola.

Skorzystaj z własnej wiedzy, poszukaj w książkach lub w internecie.

Sprawdź, czy informacje już uzupełnione są poprawne.

Pamiętaj o podaniu źródeł.

Hôtel Lambert

uzupełniony
help
zamknij

Oznaczenie stanu

 • Uzupełniony
  Opis prawie doskonały :)
Zabytek dodany społecznościowo
uzupełnij Lokalizacja:

Francja, Paryż

2 Rue Saint-Louis en l'Île

zobacz

Data powstania: 1642-44
Mini-przewodnik

Opis

uzupełnij

Hôtel Lambert to tzw. hôtel particulier - typ budynku we Francji, który nie jest hotelem, lecz miejską rezydencją rodzinną. Hôtel Lambert położony jest na skraju wyspy Św. Ludwika („polskiej wyspy”) w centrum Paryża. Został zaprojektowany dla sekretarza króla i finansisty Lamberta w stylu barokowego klasycyzmu przez Louisa Le Vau, jednego z najważniejszych architektów z czasów Ludwika XIV, pracującego przy zamkach Vincennes i przy Wersalu. Znakomite malowidła we wnętrzu wykonali Charles Le Brun (Galeria Herkulesa) i Eustache Lesueur. Wyróżnić można fasadę od strony Sekwany, rotundę, dziedzinie i ogród. Po postaniu listopadowym rezydencję kupił książę Czartoryski i stworzył w niej polskie centrum emigracyjne, prowadząc działania dyplomatyczne, oświatowe i kulturalne.

Źródło: http://www.historiasztuki.com.pl/001_KANON_BAR_ARCH.html

Ciekawostki, legendy, anegdoty

Centrum "Wielkiej Emigracji"

Po powstaniu listopadowym znaczna część jego uczestników schroniła się w Prusach i Austrii, skąd została zmuszona przez państwa niemieckie do emigracji do Francji. Centrum „Wielkiej Emigracji” został Paryż. Książę Adam Jerzy Czartoryski osiadł w Paryżu w 1833 r., a dziesięć lat później Chopin powiedział mu o możliwości kupna rezydencji Hôtel Lambert. Czartoryski odrestaurował zrujnowany pałac i uczynił z niego centrum paryskiej Polonii.

Od nazwy siedziby wzięło swą nazwę emigracyjne stronnictwo polityczne - Hotel Lambert, kierowane przez księcia Adama, a później jego syna Władysława Czartoryskiego. Było to konserwatywno-liberalne ugrupowanie pro monarchistyczne (w przeciwieństwie do stronnictw demokratycznych), znajdujące oparcie przede wszystkim w kręgach ziemiańskich. Hotel Lambert sprzeciwiał się kolejnym powstaniom, a szansy na odzyskanie niepodległości  upatrywał w zgrabnej polityce dyplomatycznej wobec mocarstw, licząc na ich konflikt Francji i Wielkiej Brytanii z Rosją.

Książę Adam wyprawiał w rezydencji wielkie przyjęcia, na których bywali między innymi: Fryderyk Chopin i George Sand, Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Zygmunt Krasiński, Cyprian Kamil Norwid, Juliusz Kossak, Balzak, Delacroix czy Liszt. Znany obraz „Polonez Chopina - Bal w Hotelu Lambert w Paryżu” potwierdza przypuszczenia, iż Chopin komponował utwory specjalnie na doroczne przyjęcia u Czartoryskich. Obraz znajduje się w Muzeum Czartoryskich w Krakowie. Anna Czartoryska organizowała bożonarodzeniowe bale, podczas których zbierano pieniądze na rzecz najuboższych emigrantów.

W czasie powstania styczniowego budynek pełnił funkcję ministerstwa spraw zagranicznych władz powstańczych, był też okresowo traktowany jako nieoficjalne przedstawicielstwo dyplomatyczne Polski.

Rząd polski dwa razy, w 1975 i 2007 r., nie skorzystał z okazji, by zakupić rezydencję i stworzyć tam np. paryskie centrum kultury polskiej.

Źródła:

1). http://www.rfi.fr/actupl/articles/121/article_9599.asp
2). Barbara Stettner-Stefańska, „Paryż po polsku”, wyd. Świat Książki, Warszawa 2008

Aplikacje dla turysty dla zabytku

Stwórz aplikacje „Dodaj alert” dla tego zabytku:

Stwórz aplikacje dla turysty

Podgląd wygenerowanej aplikacji

Ładuję podgląd widgetu…
Wystąpił błąd podczas ładowania poglądu.

Wygenerowany kod do wstawienia na stronę

To jest gotowy kod do wstawienia na stronę, wygenerowany dla wybranego przez Ciebie zabytku. Wystarczy go skopiować i umieścić w odpowiednim miejscu na Twojej stronie.

Tagi, kategorie

Alerty

Wiesz, że obiekt wymaga opieki?
Zaalarmuj!

zgłoś, że zabytek nie istnieje

Ważne daty

 • 1843 - Rezydencja zostaje zakupiona przez księcia Adama Jerzego Czartoryskiego.
 • 1862 - Budynek zostaje wpisy do francuskiego rejestru zabytków.
 • 1975 - Czartoryscy sprzedają rezydencję baronowi Guy de Rothschildowi.
 • 2007 - Budynek kupuje brat emira Kataru Al-Thani i zapowiada kontrowersyjny remont.
 • 2010 - Pod auspicjami ministerstwa kultury zostaje zawarty kompromis pomiędzy obrońcami zabytku i nowym właścicielem.
 • 10.07.2013 - Na strychu wybucha pożar. Zawala się dach i schody wewnątrz budynku.

Dokumenty
urzędowe

Dysponujesz dokumentacją, którą możesz legalnie udostępnić innym?
Załącz pliki tutaj.

Twórcy profilu

 • KasiaW
 • ewa.komendowska
 • Katarzyna Dańko
 • Michał Majzner

Otwarte Zabytki to projekt prowadzony przez Centrum Cyfrowe Projekt: Polska.

Centrum Cyfrowe Projekt: Polska, ul. Andersa 29, 00-159 Warszawa

Projekt finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Muzeum Historii Polski w ramach konkursu Patriotyzm Jutra, ze środków finansowych otrzymanych od Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami” za granicą, ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz ze środków CEE Trust.

Patron
Narodowy Instytut Dziedzictwa Dojrz@łość w sieci
Patroni medialni
Histmag Szkoła z klasą 2.0 Amerykański Portal Polaków
Partner merytoryczny
Towarzystwo Inicjatyw Twórczych Fundacja Rowzoju Społeczeństwa Informacyjnego PTTK Ośrodek Karta Projekt Polska Fundacja Orange MyViMu.com - Moje Wirtualne Muzeum Centrum Edukacji Obywatelskiej HISTORIA.org.pl Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Zamki Gotyckie
Grantodawcy
Muzeum Historii Polski Patriotyzm Jutra Ministerstwo Spraw Zagranicznych CEE TRUST - Trust for Civil Society in Central and Eastern Europe Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego